You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

9 iemesli, kāpēc niez galva

Niez galva, Photo by Bennie Lukas Bester from Pexels

Niez galva, Photo by Bennie Lukas Bester from Pexels

Niezoša galva nav nekas patīkams. Sabiedrībā ir pieņemts, ka galvu kasīt nav pieklājīgi, jo daudziem ir iestagnējis uzskats, ka kasa galvu tie, kuriem ir utis vai nedēļām nemazgāti mati. Tas ir viens no lielākajiem nepareizajiem priekšstatiem par niezošu galvas ādu - ka mati ir netīri un tos nemazgā pietiekami bieži. Lai gan slikta higiēna ir potenciāls izraisītājs, tas ne vienmēr tā ir. Un arī nekavējoties nepārsteidzies ar secinājumiem par galvas utīm — tas ir vismazāk ticams. Ir vairāki iemesli, kādēļ galvas āda var niezēt!

Mazgā matus pārāk bieži vai pārāk reti

Pārāk bieži mazgājot matus, no matiem tiek noņemtas dabiskās eļļas, izraisot sausas galvas ādas problēmas. Sausa galvas āda nozīmē arī to, ka tā ir niezoša.

Tāpat arī nepietiekami bieži mazgājot matus, laika gaitā var uzkrāties pārmērīga taukainība, atmirušās ādas šūnas, sviedri un matu kopšanas līdzekļi var kairināt galvas ādu.

Risinājums: Diemžēl nav maģiska skaitļa, cik bieži mazgāt matus. Ikviena cilvēka mati ir unikāli, tāpēc būs jāizmēģina dažādas iespējas un jāizvēlas tas, kas vislabāk atbilst tavam matu tipam. Vispārīgi runājot, frizieri iesaka mazgāt cirtainus un lokainus matus apmēram reizi nedēļā, savukārt taisnus un viļņotus matus vajadzētu mazgāt ik pēc divām līdz trim dienām. Bet tas nav akmenī kalts, tādēļ izmēģini vairākus variantus, atrodot sev piemērotāko matu mazgāšanas biežumu.

Sausa galvas āda

Starp sausu galvas ādu un blaugznām ir atšķirība. Papildus pārmērīgai mazgāšanai sausu galvas ādu var izraisīt daudzas lietas, tostarp vide, slikts uzturs un vienkārša ģenētika. Kairinājums radīs tādus pašus simptomus kā klasiskās blaugznas (nieze un zvīņošanās), taču ir svarīgi ņemt vērā, ka sausu galvas ādu izraisa galvas ādas nespēja ražot pietiekami daudz sebuma un dabisko eļļu.

Risinājums: ja galvas ādas mitruma līmenis ir zems, E vitamīns var palīdzēt līdzsvarot un atjaunot dabisko eļļas līmeni, pateicoties tā antioksidanta īpašībām. Izmēģini to iknedēļas galvas ādas maskā un/vai kondicionēšanā.

Nepareizi matu produkti

Pārāk daudz veidošanas līdzekļu var aizsprostot un kairināt galvas ādu. Iespējams, Tev ir paaugstināta jutība pret kādu matu kopšanas līdzekļa sastāvdaļu, piemēram, izmantojot šampūnu ar aromātu vai noteiktām sastāvdaļām, tas var kairināt galvas ādu. Ēteriskās eļļas ir vēl viens izplatīts alerģiskā kontaktdermatīta cēlonis arī galvas ādai.

Risinājums: Lietojot produktus, piemēram, vaskus, krēmus un eļļas, ievēro – nezied tos pie matu saknēm — tie var padarīt matus taukainākus, jo ir izgatavoti ar mīkstinošiem līdzekļiem, un var kairināt galvas ādu. Pārbaudi, vai šampūnos, matu maskās, matu lakās un cotos matu produktos, ko lieto, nav potenciāli kairinošu sastāvdaļu — ja neesi pārliecināta, labāk tos izslēgt pa vienam.

Turklāt reizi nedēļā attīriet savas šķipsnas ar attīrošu šampūnu vai līdzekli, kas paredzēts galvas ādas pīlingam. Ja vēlies veikt papildu ādas attīrīšanu, izmanto arī galvas ādas pīlinga suku, lai notīrītu atmirušās ādas šūnas. Šos līdzekļus var iegādāties frizieru veikalos.

Netīra spilvendrāna

Tāpat kā piesārņotas kosmētikas otiņas var negatīvi ietekmēt tavu sejas ādu, arī netīru spilvenu lietošana var ietekmēt galvas ādu. Spilvendrānas var uzglabāt matu dabīgās eļļas, padarot matus taukainus, kas var izraisīt niezi.

Risinājums: šis ir vienkāršs risinājums — vienkārši regulāri mazgā spilvendrānu, lai izvairītos no eļļas un netīrumu uzkrāšanās tajā.

Atkārtoti frizētavas apmeklējumi

Galvas ādas niezi var izraisīt apmeklējumi frizētavā, pateicoties atkārtotai ķīmiskai matu apstrādei, piemēram, pastāvīgai krāsošanai, keratīna procedūrām, kas mitrina galvas ādu.

Risinājums: Daudzi stilisti saviem klientiem iesaka ierasties salonā ar nemazgātiem matiem. Tādā veidā dažas no galvas ādas eļļām veido aizsargslāni starp ķīmiskajām vielām un ādu.

Ja jūti kairinājumu pēc salona, ​​ļauj ādai atveseļoties, izvairoties no citiem produktiem ar kodīgām ķīmiskām vielām (minimālisms ir galvenais) un uzklāj galvas ādai kaut ko nomierinošu, piemēram, alveju, ja to ļauj Tavs frizieris.

Tāpat izvēlies frizētavas, kuras ir attaisnojušas sevi ar lieliskām atsauksmēm, kuras izmanto pārbaudītu, profesionālu matu kosmētiku.

Psoriāze

Psoriāze jeb zvīņēde nav nekāds retums. Arī Salceviča un Saulīte saskaras savā ikdienā ar to. Ja ir bijusi psoriāze ģimenes anamnēzē vai tā ir Tev pašai, skaidrs, ka psoriāzes gadījumā, kad imūnsistēma kaut kādi iemeslu dēļ attiecas pret ādu “draudīgi”, izraisot paaugstinātas, sarkanīgas un bieži vien zvīņainas plāksnes, tas rada arī niezi.

Risinājums: apmeklē dermatologu, lai diagnosticētu galvas ādas psoriāzi. Speciālists var ieteikt specifiskas ārstēšanas metodes, tostarp ārstnieciskos šampūnus un citus ārstnieciskos līdzekļus.

Blaugznas

Seborejas dermatīts, kas ir tās pašas blaugznas, ir galvas ādas iekaisuma stāvoklis, kas saistīts ar nekaitīgu rauga sēnīšu augšanu. Raugs, kas atrodams uz ādas, veicina seborejas iekaisuma reakciju, tādēļ galvas āda kļūst sarkana, sausa un pārslaina, un simptomi bieži arī ir nieze.

Risinājums: Tev matu kopšanas līdzekļos vajadzētu meklēt sastāvdaļas, kas ir pretsēnīšu un pretmikrobu līdzekļi. Labā ziņa ir tā, ka visas šīs sastāvdaļas parasti ir atrodamas daudzos matu kopšanas līdzekļos, šampūnos, kondicionieros un maskās. Bet visdrošāk iegādāties matu kopšanas līdzekļus pret blaugznām ir tieši aptiekās vai specializētos frizieru veikalos.

Bet arī ar dabīgiem līdzekļiem vari mēģināt atbrīvoties no blaugznām.

Galvas utis

Lai gan tas ir vismazāk iespējams, šis ir arī visredzamākais iemesls. Šie mazie, ļoti lipīgie kukaiņi dzīvo uz galvas, barojas ar cilvēka asinīm un dēj olas matu pamatnē, kas nozīmē, ka tās vairosies, ja necentīsies no utīm atbrīvoties. Protams, ka utu gadījumā arī ir jūtama ievērojama nieze. Utu olas jeb gnīdas bieži ir redzamas, rūpīgi pārbaudot galvas ādu.

Risinājums: ja atrodi utis, visi mājsaimniecības locekļi būs jāārstē ar ārstniecisko līdzekli, kas paredzēts kukaiņu iznīcināšanai. Tos var iegādāties ikvienā aptiekā. Noteikti būs arī jāmazgā visa gultas veļa, dvieļi un apģērbs, kas ir lietoti, kā arī jāmērcē, jādezinficē ķemmes un sukas ļoti karstā ūdenī vismaz 10 minūtes.

Ko vēl darīt, ja niez galva?

Papildus iepriekš uzskaitītajiem risinājumiem aptiekā iegādājamie bezrecepšu produkti var palīdzēt samazināt niezošus galvas ādas simptomus.

Var arī izmēģināt matu skalošanu ar ābolu etiķi. Tam ir ne tikai pretiekaisuma, pretsēnīšu un antibakteriālas īpašības, bet palīdz arī novērst blaugznas izraisošās baktērijas un sēnītes.

Seko līdzi arī savai diētai. Ja galvas āda (un pārējā āda) jūtas savilkta un sausa, iespējams, ir pienācis laiks palielināt ar omega-3 taukskābēm bagātu pārtikas produktu klāstu (treknās zivis, sojas pupiņas utt.) un ūdeni saturošu pārtiku (gurķus, salātus, utt).

Ja niezošā galvas āda pēc dažām nedēļām neuzlabojas, konsultējies ar dermatologu, kurš var izmeklēt Tavas galvas ādu, lai noteiktu iemeslu galvas niezei un izstrādātu vispiemērotāko ārstēšanas plānu.

Niez galva, Photo by Bennie Lukas Bester from Pexels

Niez galva, Photo by Bennie Lukas Bester from Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas