You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ātrā palīdzība bērnam – kā bērns var palīdzēt sev pats?

Vasara skolas vecuma bērniem ir gan āra prieku, gan dažādu traumu un vieglu savainojumu laiks, kad īpaši svarīgi ir pieskatīt visu vecumu bērnus. Taču, arī pašiem ir jābūt zinošiem, kā rīkoties dažādās situācijās, ja gadās pašam vai kādam citam sasisties, iegriezt pirkstā, sakarst saulē u.tml. Protams, atbilstoši bērna vecumam un izpratnei. Pirms brīvlaika, īpaši, ja bērni paliek mājās vieni - ir vērts ar viņiem pārrunāt iespējamās situācijas un rīcību, - tā atgādina "Mēness aptieka" farmaceits un attālināto farmaceita konsultāciju projekta vadītājs Vadims Brižaņs.

Kas bērnam jāzina par pirmo palīdzību

Bērnam apzinīgā vecumā ir lietderīgi zināt, kā rīkoties, lai palīdzētu sev vai kādam citam, kur mājās atrodas pirmās palīdzības aptieciņa, un kuros gadījumos pirmkārt nekavējoties meklēt pieaugušo palīdzību. Piemēram, uzlīmēt plāksteri uz nobrāzuma vai atcerēties uzlikt galvassegu, ja karstā dienā dodas laukā, noteiktu laiku atpūtināt acis no viedierīcēm vai televizora, ir elementāri apgūt un atcerēties katram patstāvīgam bērnam jau no mazām dienām. Svarīgi iemācīt bērniem un jauniešiem līdzi nēsāt ūdens pudeli, ko var uzpildīt, tā nodrošinoties, ka jebkurā brīdī var padzerties, - tā tiks mazināta iespēja pārkarst saulē. Tāpat vērts pārrunāt, kā karstā laikā lietot aizsargkrēmu pret sauli un krēmu pēc sauļošanās.

Vēl jāatgādina, ka bērni bez vecāku uzraudzības nedrīkst lietot medikamentus, kā jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot pa numuru 112, ka var būt situācijas, kurās nekavējoties jāvēršas pēc palīdzības pie atbildīgajām personām vai pat pie svešiem cilvēkiem uz ielas, skeitparkā, pludmalē vai citur, lai palīdzētu sev vai kādam citam. Viena no iespējām vajadzības gadījumā ir arī vērsties pie farmaceita tuvējā aptiekā, vērš uzmanību Vadims Brižaņs, "Mēness aptieka" farmaceits un attālināto farmaceita konsultāciju projekta vadītājs.

Kam jāatrodas mājas aptieciņā

Atgādinām arī, ko iesaka BKUS speciālisti glabāt mājas aptieciņā, ja mājās ir bērns jebkurā vecumā:
  • Termometrs, vislabāk padusē liekams
  • Pretalerģijas medikamenti - gan uz ādas smērējami, gan iekšķīgi lietojami.
  • Dezinficējošs līdzeklis virspusēju brūču apstrādei, piemēram, braunols, hlorheksidīnu saturoši u.tml.)
  • Pārsienamie materiāli: plāksteri, marles saites, sterilas marles plāksnītes.
  • Pretsāpju un temperatūru mazinoši līdzekļi, piemēram, paracetamolu vai ibuprofēnu saturoši sīrupi, svecītes vai tabletes. Dodiet bērna vecumam noteikto devu un ne vairāk!
  • Orālās rehidrācijas līdzekļi jeb speciāli pagatavojami vai jau gatavi šķidrumi, lai mazinātu atūdeņošanās risku caurejas un/vai vemšanas gadījumos (piemēram, ORS, orsalits utml.)
  • Deguna pilini bērniem tūskas mazināšanai deguna ejās.


Lasi arī:



Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas