You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Batikošana mājas apstākļos – 3 vienkāršas metodes

Batikošana, Pixabay.com

Batikošana, Pixabay.com

Batika ir plaši pazīstams auduma krāsošanas veids. Tradicionāli batikošana nāk no austrumiem, precīzāk Indonēzijas. Tur procesā tiek izmantoti vaska zīmogi, kas tiek spiesti uz auduma. Tā kā vasks novērš krāsas iesūkšanos materiālā, audumu iespējams raibināt saglabājot rakstu. Austrumnieki grafikā iekļauj simbolus, kas atspoguļo viņu kultūru.

Latvieši batikošanu interpretē vienkāršāk – auduma gabals tiek mērcēts krāsā vai samitrināts dažādos toņos. “Radošo darbu galerija” stāsta par 3 populārākajām metodēm kādās batikot.

Sodā mērcēšanas metode

Šī metode paredz, ka audums pirms krāsošanas tiek mērcēts sodas šķidrumā. Proporcionāli tiek sadalīts sodas un ūdens daudzums – 240 gramus kalcinētas sodas šķīdina 3.8 litros ūdens. Ja vajadzīgs vairāk vai mazāk, tad sodu un ūdeni jauc pēc attiecības 1:15.83, kas aptuveni ir 1:16. Pirms krāsošanas audumu sodas maisījumā tur 30 minūtes, pēc izņemšanas nospiež lieko šķidrumu.

Audumu pirms mērcēšanas aptin ar gumiju, stingru diegu vai auklu, lai nodrošinātu krāsas neiekļūšanu nosietajos laukumus. Tad auduma krāsu sagatavo tā, kā tas norādīts uz iepakojuma. Ielej krāsas šķīdumu kādā parocīgākā traukā, piemēram, plastmasas pudelē, korķī izveido vienu caurumu pa kuru krāsa šļāksies ārā (vai izvēlies pudeli ar sporta korķi). Vari krāsot audumu vairākos toņos, uzklājot krāsu pamīšus. Kad krāsa uzklāta, ievieto audumu plastmasas maisā, novieto to siltā vietā un atstāj žāvēties uz 12 – 24 stundām.

Pēc tam audumu skalo ar aukstu ūdeni, pakāpeniski paaugstinot ūdens temperatūru. Pēc 3 – 4 skalošanas reizēm, kad ūdens vairs nav krāsains, audumu ievieto karstā ūdenī, pievienojot mīkstinošu mazgāšanas līdzekli. Atstāj drēbi mērcēties karstajā ūdenī aptuveni 10 minūtes, tad audumu skalo siltā ūdenī 3 – 4 reizes.

Iegremdēšanas metode celulozes šķiedrām (šajā aprakstā minētais ūdens, sāls un sodas daudzums paredzēts 3 T-krekliem vai 2,5 – 5 m2 šķiedras, auduma, krāsa jāšķīdina tā, kā norādīts uz krāsas iepakojuma)

Ar šo metodi iespējams iegūt vienmērīgu auduma toni. Lai to panāktu, audumam brīvi jāpeld katlā, kurā ievietota krāsa, kā arī šķīdums jāmaisa ik pēc 2 – 5 minūtēm. Jo lielāks trauka tilpums, jo ilgāks krāsošanas laiks.

Būs nepieciešama batikas krāsa, sāls 250g – 600g, maigs veļas mazgāšanas līdzeklis, 50g – 67g kalcinētas sodas.

Iegremdēšanas metodei ir divi krāsošanas veidi –

Pirmais krāsošanas veids

Krāsošana

1. Piepildi 19l plastmasas trauku ar 11.4l karsta ūdens. Ūdenim pievieno krāsu un sāli. Tonis būs atkarīgs no krāsas koncentrācijas šķīdumā. Uz katras krāsas iepakojuma norādīts, kādas ir jaukšanas proporcijas, lai iegūtu gaišākus vai tumšākus krāsu toņus.
2. Ūdenī ievieto audumu vai šķiedras, kuras vēlies tonēt
3. Pirmās 10 – 15 minūtes regulāri apmaisi trauka saturu
4. Izņem audumu no šķīduma
5. Pievieno kalcinētu sodu (pirms tam izšķīdini sodu atsevišķā traukā), izmaisi trauka saturu.
6. Ievieto audumu atpakaļ katlā un maisi to 30 – 60 minūtes (atkarībā no vēlamā toņa intensitātes).

Skalošana

Skalo audumu ar aukstu ūdeni, tad pakāpeniski ar karstāku. Pēc 3 vai 4 skalošanas reizēm, kad ūdens vairs nekrāsojas, izskalo izstrādājumu ar mīkstu veļas mazgāšanas līdzekli (karstā ūdenī). Atstāj to mērcēties 5 – 10 minūtes, tad izskalo audumu 3 – 4 reizes ar siltu ūdeni.

Otrais krāsošanas veids

Krāsošana

1. Piepildi 19l plastmasas trauku ar 11.4l karsta ūdens. Pievieno krāsu (tik daudz, cik norādīts uz ražotāja iepakojuma) un maisi, līdz krāsa pilnībā sajaukusies ar ūdeni.
2. Ievieto šķīdumā audumu vai šķiedras.
3. Pieber sāli 3 vienādās daļās ievērojot 5 minūšu intervālu. Ja audumu krāso tumši zilā vai melnā tonī, tad lieto divreiz lielāku sāls daudzumu (pievienojot to divās vienādās daļās ar 15 minūšu intervālu). Katru reizi pēc sāls pievienošanas, kārtīgi izmaisi šķidrumu, lai tas būtu vienmērīgs un sāls – izšķīdis.
4. Pievieno kalcinētu sodu (pirms tam izšķīdinot sodu atsevišķā traukā) 2 vienādās daļās ievērojot 15 minūšu intervālu. Arī šajā solī nepieciešams rūpīgi izmaisīt šķīdumu.
5. Krāso audumu 30 – 60 minūtes pēc pēdējās sodas pievienošanas reizes.

Skalošana

Audums jāskalo 3 – 4 reizes. Pirmajā reizē skalo to ar aukstu ūdeni, nākamajā reizē paaugstini ūdens temperatūru uz remdenu, beidzamajā skalošanas reizē ūdenim ir jābūt siltam. Kad ūdens vairs nekrāsojas, materiālu var mazgāt ar mīkstu veļas mazgāšanas līdzekli. Mazgāšanas līdzekli izšķīdini karstā ūdenī, tad ievieto audumu tajā, izskalo to un atstāj mērcēties 5 – 10 minūtes. Tad drēbi skalo ar siltu ūdeni 3 – 4 reizes.

Veļas mašīnā krāsošanas metode celulozes šķiedrām

Parasti šai metodei krāsa tiek pievienota divas reizes vairāk nekā iegremdēšanas metodei, tomēr par to pārliecinies, izlasot informāciju uz krāsas iepakojuma. Batikošanai būs nepieciešams 1.6 – 2.3 kg sausa materiāla (4.6 – 6.4 m vai 10 t-krekli), 400g kalcinētas sodas (600g tumšākiem toņiem), 1.2 – 1.6 kg sāls.

Krāsošanas procesā lielāko daļu darba pildīs veļas mašīna. Taču pirms krāsošanas procesa būs jāveic sagatavošanās darbi. Sagatavo 3 atsevišķus traukus. Vienā no tiem ielej 1.9l karsta ūdens un pievieno sāli, otrajā šķīdini 100g krāsas 200ml karstā ūdens, savukārt, trešajā 1.9l karstā ūdens sajauc ar kalcinēto sodu. Katrā traukā šķīdumam jābūt vienmērīgam. Maisi tos, kamēr viss ir sajaucies kopā un izšķīdis! Paralēli šai nodarbei, atsevišķi izmērcē sagatavoto audumu tīrā ūdenī.

Nākamais solis ir saliet visu trauku saturu veļas mašīnas tilpnē. Pēc tam izmērcēto audumu ievieto veļas mašīnā. Izvēlies režīmu ar karstāko ūdens temperatūru un uzstādi ilgāko mazgāšanas laiku, kāds pieejams. Kad mazgāšanas (krāsošanas) cikls ir beidzies, izskalo audumu pilnā mazgāšanas ciklā (kā parasti mazgātu drēbes). Vēlams izmantot karstu ūdeni un pievienot saudzīgu veļas mazgāšanas līdzekli.

Atceries, ka katra metode pieprasa cimdu valkāšanu, tāpēc noteikti nodrošinies ar gumijas cimdiem! Ņem vērā, ka pirmajā metodē vari izmantot vairākas krāsas, lai radītu vairāku krāsu pleķus, taču pārāk daudz krāsu toņi varētu saplūst kopā un veidot brūnu, nepatīkamu toni.

“Radošo darbu galerija” aicina interesentus uz savu veikaliņu, kur pieejams plašs batikošanas krāsu klāsts. Atrodamas arī citas preces radošām nodarbēm!

Batikošana, Pixabay.com

Batikošana, Pixabay.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas