You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Covid-19 infekcijas ārstēšana mājas apstākļos

Nupat izskatās, ka slīcēju glābšana pāriet pašu slīcēju rokās, jo slimnīcas ir pilnas. Tāpēc jāsaprot, kas ir jādara, ja gadās saslimt, lai slimību varētu vieglāk pārciest. Ārstēšanās ieteikumu ir daudz. Tos izvērtējot, esmu nonācis pie, manuprāt, ļoti loģiska ārstēšanas plāna. Lai saprastu, kā var cīnīties ar šo “zvēru”, ir jāsaprot tā daba.

Skaidrs, ka šis vīruss ļoti atšķiras no citiem respiratoriem un gripas vīrusiem. Tas nemaz nav respirators, kaut arī ienāk caur elpošanas ceļiem. To vajadzētu nosaukt par asinsvadu vīrusu, jo tas izraisa asinsvadu iekšējā slānīša – endotēlija − iekaisumu un veido trombus vissīkākajos asinsvados, pilnīgi tos nosprostojot. Visbiežāk cieš plaušas, jo ap plaušu elpojošo struktūru – alveolām − atrodas ļoti sīku asinsvadu pinums ar ļoti plānām un “caurumotām” sieniņām, caur kurām asinīs no ieelpojamā gaisa ienāk skābekļa molekulas un ar izelpojamo gaisu iziet ārā ogļskābā gāze (CO2). Kad vīruss ar ieelpoto gaisu nonāk šajos asinsvados, tas izraisa asinsvadu endotēlija bojājumu, iekaisumu un trombozi. Gāzu apmaiņa caur alveolām vairs nevar notikt, cilvēks slāpst no skābekļa trūkuma, arī ventilācijas aparatūra ar intubāciju nevar palīdzēt, jo plaušu faktiski nav − ir plaušu masa, kas pilna ar asinsvadu trombiem. Otra vājā vieta ir nieres, tur arī veidojas līdzīga aina, kad vīruss rada iekaisumu un trombozi asinsvadu kamoliņos − glomerulos, caur kuriem filtrējas urīns. Ja tas notiek, nieres nevar filtrēt urīnu, notiek organisma intoksikācija, glābt var “mākslīgā niere”. Cieš arī galvas smadzenes, no skābekļa bada sākas galvassāpes, var veidoties insults ar visām no tā izrietošām sekām.

Visnotaļ drūms skatījums uz vīrusa nedarbiem. Taču ir pētījumi un ārstēšana, kas vieš cerības. Izrādās, Covid-19 slimību ir jāārstē pavisam citādi – ne tā, kā parasto respiratoro vīrusu vai gripas izraisīto infekciju, kuras gadījumā mēs, ārsti, aicinājām paciest temperatūru, jo, kad ir temperatūra virs 38 °C, organismā izstrādājas antivielas. Covid-19 gadījumā tieši temperatūras paaugstinājums veicina trombu veidošanos, tāpēc tā ir jāpazemina, turklāt nevis ar paracetamolu vai kādu citu nespecifisko pretiekaisuma līdzekli, bet konkrēti ar aspirīnu. Lietojot aspirīnu, tiek nošauti trīs zaķi ar vienu šāvienu. Aspirīns darbojas kā antiagregants – neļauj salipt eritrocītiem un trombocītiem, darbojas pret iekaisumu, neļaujot darboties iekaisuma prostaglandīniem, un, treškārt, mazina temperatūru, iedarbojoties uz temperatūru regulējošiem centriem galvas smadzenēs.

Ne visiem, kas inficējas ar šo vīrusu, attīstās šeit ilustrētā aina, gluži otrādi – tas notiek reti, taču pagaidām nav skaidrs, kas ir tie faktori, kas izraisa smagu slimības gaitu. Šķiet, ka saslimst gan ļoti veselīgi cilvēki, sportisti, gan arī tie, ko mēs saucam par vārgulīšiem. Tā vien liekas, ka šis vīruss nešķiro, kam slimot smagi, kam pavisam viegli. Iespējams, jo lielāku vīrusa devu cilvēkam gadās saņemt, jo smagāk tas slimo. Pierādīts, ka maskas lietošana virs mutes un deguna mazina ieelpotā vīrusa devu.

Diemžēl atšķirt akūtu respiratoru saslimšanu no Covid-19 sākuma stadijā nav iespējams pat ar testēšanu, tāpēc jāpieņem sliktākais un, sajūtot slimības simptomus, jālieto uzreiz aspirīns un citi līdzekļi. Aspirīnu lieto pa 0,5 gramiem divas reizes dienā izšķīdinātā veidā, uzdzerot glāzi silta citronūdens, kuram var pievienot medu. Aspirīns jādzer pēc ēšanas, lai mazāk ciestu kuņģis.

Aspirīnu nedrīkst lietot cilvēki ar kuņģa un zarnu trakta iekaisumu, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlu, kā arī jebkādas asiņošanas gadījumā. Ja ir šīs slimības, var izlīdzēties ar kārkla mizas novārījumu. Kārkla miza satur vidēji 5% salicilskābes. Tātad 10 gramu kārkla mizas, vārot 10 minūtes puslitrā ūdens, vienai reizei vajadzētu pietikt. Kārkla mizas novārījums satur daudz miecvielu, kas aizsargā gļotādas. Šo novārījumu arī lieto pēc ēšanas.

Svarīgi! Bērniem līdz 12 gadu vecumam aspirīna lietošana ir kontrindicēta, jo reti, taču var izraisīt Reja sindromu, kas izpaužas ar aknu un smadzeņu bojājumu.

Maskavas Universitātes klīnikas ārsti, izmēģinot dažādus medikamentus, panākuši smagu slimnieku mirstības samazinājumu no 60 līdz 11 procentiem. Šajā klīnikā pēc protokola, tāpat kā mūsu slimnīcās, slimniekus no pirmās dienas ārstē ar antikoagulantiem – zemmolekulārās masas heparīna preparātiem, lai novērstu asinsvadu trombozi. Pielieto kādu no šiem preparātiem: Dabigotran (Pradaxa), Apiksaban, Edoksaban, Rivaroxaban (Xarelto). Pradaxa, piemēram, tiek lietots pa 150 mg 2 reizes dienā ilgstoši, kontrolējot asins recēšanu. Lieto pēc vajadzības arī glikokortikoīdus, lai novērstu “citokīnu vētru”, un antibakteriālo terapiju, ja tiešām pievienojas bakteriāla infekcija. Taču jauns ir tas, ka šai protokolā ir paredzēts lietot arī bromheksīnu un verospironu. Tam ir arī loģisks pamatojums.

Šo protokolu pieminu tāpēc, ka šeit ir doti arī ieteikumi, kā ārstēties mājas apstākļos, lai slimību pārciestu pēc iespējas vieglāk, lai tā nekļūst smaga.

No pirmās saslimšanas dienas ieteikts lietot vai nu nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus: aspirīnu, nalgedolu, voltarenu u. c., kas vienlaikus pilda arī antiagregantu funkciju, vai arī antikoagulantus, piemēram, Xarelto, Eliquis, Pradaxa. Kopā ar nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem antikoagulantus lietot nedrīkst! Kontrindikācija gan antiagregantu, gan antikoagulantu lietošanai ir jebkāda veida asiņošana, ārējas un iekšējas čūlas.

Kā pretiekaisuma līdzekli kopā ar antikoagulantiem iesaka Colchicum, kas ir gatavots no rudens vēlziedes saknes. Tradicionāli to lieto podagras ārstēšanai.

Plaušu aizsardzībai − Bromhexin, pa 8 mg 4 reizes dienā. Tikai slimības sākuma stadijā. Interesanti ir tas, ka bromheksīns saista olbaltumu – transmembrāno serīna proteāzi-2, ar kuras palīdzību vīruss caur AKE 2 receptoru iekļūst šūnā. Tādā veidā tiek kavēta vīrusa izplatība. Bromheksīns veicina arī lizocīma veidošanos elpceļos. Lizocīms iznīcina vīrusus un baktērijas.

Spironolaktons (Verospiron) pa 25−50 mg 2 reizes dienā. Verospirons ir urīndzenošs līdzeklis ar vērtīgu blakus ietekmi − šī preparāta darbības ietekmē, pirmkārt, mazinās fibrotisko audu veidošanās pēc iekaisuma plaušu audos, sirds muskulī un citos orgānos, otrkārt, palielinās kālija līmenis serumā, kas Covid-19 gadījumā bieži ir pazemināts. Turklāt verospirons samazina arī prolaktīna (sievietēm) un testosterona (abiem dzimumiem) daudzumu organismā. Tāpēc verospironu lieto akne ārstēšanai un hirsutisma gadījumā, t. i., kad sievietēm apmatojums aug pēc maskulīnā tipa. Vairākos pētījumos ir radušās aizdomas, ka tieši testosterons ir pie vainas, ka vīrieši ar Covid-19 saslimst salīdzinoši biežāk. Pārtraucot lietot verospironu, testosterons atgriežas iepriekšējā līmenī.

Spāņu zinātnieku pētījumā par D3 vitamīnu ir pierādīta ļoti labvēlīgā D3 vitamīna ietekme gan Covid-19 profilaksei, gan ārstēšanai. Devai jābūt pietiekami lielai − pirmajā saslimšanas dienā 50 000 SV, turpmāk ik pēc piecām dienām pa 25 000 SV. Profilaktiski D3 vitamīns jālieto tik daudz, lai tā līmenis asinīs būtu virs 45 ng/ml.

Ikdienā jālieto daudz šķidruma − gan kvalitatīva ūdens, gan ārstniecības augu tējas. Mums jāņem piemērs no Ķīnas, kur, pateicoties drastiskiem sanitāri epidemioloģiskiem pasākumiem un tautas tradicionālās medicīnas pielietošanai, infekcija ir apstādināta. Kādu laiku ķīnieši jau dzīvo parastā režīmā, kamēr Eiropa un Amerika “cīnās”. Slimībai sākoties, Ķīnā tika mobilizēti tūkstošiem tautas medicīnas speciālistu, kas gatavoja un deva sasirgušajiem ārstniecības augu maisījumus. To rādīja televīzijā CNN un Krievijas 1. kanālā.

Tātad pilns ārstēšanās plāns mājas apstākļos varētu izskatīties šādi:

  1. Pradaxa 150 mg 2 reizes dienā, vieglākas saslimšanas gadījumā aspirīns 0,5 g 2 reizes dienā pēc ēšanas.
  2. Colchicinum 0,5 mg 2 reizes dienā.
  3. Bromhexin 8 mg 4 reizes dienā.
  4. Verospiron 25 mg 2 reizes dienā: no rīta un pusdienlaikā.
  5. D3 vitamīns 50 000 SV pirmajā dienā, pēc tam katru nedēļu pa 25 000 SV.

Šo preparātu iegādei, izņemot aspirīnu un bromheksīnu, nepieciešama ārsta recepte.


6. Augu tēja Covid-19 profilaksei un simptomu mazināšanai.

  • Kārkla miza 15,0 − antiagregantīva darbība (kavē trombocītu agregāciju (salipšanu))
  • Vīgriezes laksti 15,0 − antiagregantīva darbība
  • Bērza lapas 10,0 − aknu un nieru darbības atbalstam
  • Liepas ziedi 5,0 − temperatūras pazemināšanai
  • Lakricas sakne 10,0 − imūnreakcijas vājināšanai
  • Kalmes sakne 5,0 − pretvīrusu darbība
  • Dadža sakne 5,0 − pretvīrusu darbība
  • Salvijas laksti 5,0 − pretvīrusu, pretiekaisuma darbība
  • Asinszāle laksti 5,0 − pretvīrusu, pretiekaisuma darbība
  • Māllēpes ziedi 5,0 − atklepošanas veicināšanai, var aizvietot ar gaiļbiksītes lakstiem.

Divas ēdamkarotes augu tējas maisījuma apliet termosā ar 3 glāzēm karsta ūdens, ļaut ievilkties 10−12 stundas. Ja nav termosa, lēni vārīt 10 minūtes. Lietot pa glāzei 3 reizes dienā pirms ēšanas.


7. Rodiolas saknes pulveri kapsulās “Zelta sakne” pa 1 kapsulai no rīta un pusdienlaikā.

8. Uztura bagātinātāju ar bērza tāss ekstraktu betulīnu – BETULFLU vai BETULURO, BETULIVER, BETULCARD, BETULGASTRO − atkarībā no tā, kādas ir blakus saslimšanas − pa 1 kapsulai 2 reizes dienā.

Fitoterapijas līdzekļus var iegādāties drogērijā “Pļavas aptieka” Rīgā, Baznīcas ielā 6.

Neviens nevar garantēt pilnīgu izdošanos. Ja tomēr minētie pasākumi nesniedz uzlabošanos, jāmeklē ārsta palīdzība un jāārstējas stacionārā, kur noteikti tiks pielietoti parenterāli antikoagulanti, pēc vajadzības kortikosteroīdi un antibiotiķi, kā arī skābekļa terapija. Noderīga šajā gadījumā varētu būt arī barokamera ar skābekli.

Rakstā apkopota informācija, kas šķita loģiska un reāli noderīga. Sākumā tas tika darīts ar interesi, lai zinātu, ko darīt, ja nu gadās saslimt pašam vai tuviniekiem, bet, izvērtējot situāciju, nolēmu padalīties, kaut gan nevaru uzņemties atbildību par šeit piedāvāto ārstēšanu. Turklāt ar šo informāciju nekādā veidā nevēlos apgrūtināt kolēģus.

Lai jaunajā gadā visiem laba veselība!

Artūrs Tereško

Ārsts fitoterapeits

Izmantotā literatūra

1. Pētījums par aspirīna pielietošanu. Iegūts no: https://www.finanzen.de/news/aspirin-und-vitamin-d-beeinflussen-sie-den-corona-verlauf

2. Maskavas Universitātes slimnīcas protokols Covid-19 infekcijas ārstēšanai.

Iegūts no: https://www.youtube.com/watch?v=h2UBrN6-bwA

3. Par bromheksīnu un tā radīto fenomenu. Iegūts no: https://link.springer.com/article/10.1007/s00709-020-01506-z

4. Par betulīnu. Iegūts no: www.fitoterapija.lv

5. Par Covid-19 un verospironu. Iegūts no: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7523486/;

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2357784/

6. Pētījums par D3 vitamīna pielietošanu Covid-19 profilaksē un ārstniecībā. Iegūts no: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7456194/

7. Par fitoterapiju Covid-19 ārstniecībā. Pieejams: www.fitoterapija.lv

Artūrs Tereško

Ārsts fitoterapeits


Covid ārstēšana mājās, fitoterapija, Image by StockSnap from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas