You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Elpo tīru gaisu jeb kā uzlabot gaisa kvalitāti mājoklī

Lielāko savas dzīves daļu, jo īpaši šobrīd, pavadām iekštelpās – mājās, darbā, skolā, bērnudārzā vai automašīnā. Taču ne vienmēr gaisa ventilācija telpās tiek nodrošināta pietiekami, ļaujot uzkrāties neredzamajam ienaidniekam - ogļskābajai gāzei, kas atstāj negatīvu ietekmi uz veselību un pašsajūtu. Galvassāpes, nogurums, slikts garastāvoklis, nervozitāte, miegainība, grūtības uztvert informāciju – šie ir tikai daži no simptomiem, kas liecina – telpās pārāk lielās devās uzkrājusies ogļskābā gāze un nepieciešams uzlabot gaisa kvalitāti.

Tīrs gaiss – būtisks priekšnosacījums bērna attīstībā

Veselīgs un kvalitatīvs gaiss īpaši nozīmīgs ir bērna augšanas un attīstības procesā – tas ietekmē gan elpošanas sistēmu un plaušu attīstību, gan nervu sistēmas un smadzeņu darbību. “Regulāri elpojot gaisu, kura sastāvā ir paaugstinātas ogļskābās gāzes daudzums, bērns var kļūt jutīgāks un uzņēmīgās gan pret infekciju slimībām, gan var attīstīties dažādas alerģiskas saslimšanas. Ietekme uz cilvēka organismu, pašsajūtu un veselību ir ārkārtīgi liela,” televīzijas sievietēm “STV Pirmā!” raidījumā “Māmiņu Klubs” saka bērnu ārste Daira Brenča.

Ogļskābā gāze rodas gan dabiskā veidā cilvēkam, to izelpojot, gan oglekli saturošu produktu degšanas procesā. Īpaši svarīgi sekot līdzi gaisa kvalitātei ir salīdzinoši mazās telpās, kur uzturas daudz cilvēku. Atceries, vienlīdz aktīvi jārūpējas par gaisa apmaiņu un telpu vēdināšanu gan galvaspilsētas centrā, gan dzīvojot meža vidū. Nereti gan steidzīgajā ikdienas ritmā aizmirstam par šo nozīmīgo darbību – tāpēc, lai atvieglotu mūsdienu steidzīgo ikdienu, ir pieejamas dažādas ierīces, kas palīdz veikt gaisa kvalitātes monitoringu telpās un atgādināt, kad ir laiks tās atkal vēdināt.

Vēdini telpas un rūpīgi izvēlies tīrīšanas līdzekļus to uzkopšanai

Efektīvs veids, kā uzlabot gaisa kvalitāti mājoklī, ir ne tikai vēdināt telpas, bet arī samazināt putekļu klātbūtni – piemēram, pārnākot mājās, uzreiz novelc āra apģērbu un apavus, kā arī regulāri veic telpu uzkopšanu. Noteikti seko līdzi, vai putekļusūcējs savu uzdevumu pilda kvalitatīvi un vai putekļu maisiņos nav uzkrājies pārāk daudz netīrumu. Gaisa kvalitāti ietekmē arī veids, kā uzkopjam mājokli – gan tīrīšanas līdzekļi, kurus izmantojam, gan, piemēram, aromātisko sveču dedzināšana – ja tās ir sintētiskas, degšanas procesā var izdalīties gaistošie organiskie savienojumi. Tāpat jāpievērš uzmanību, ar kādām krāsām krāsotas virsmas dzīvoklī un kādu kosmētiku ikdienā lietojam. Gaisa kvalitāti būtiski ietekmē arī telpas mitrums un temperatūra. Mitrās telpās aktīvi vairojas sēnītes un dažādas putekļu ērcītes, kas var izraisīt alerģiskas reakcijas. Gaisa mitrumam vēlams būt robežās starp 30 līdz 70%, bet temperatūrai – vienmērīgai. Tā nedrīkst svārstīties un atšķirties dažādās telpās. Ja rādītāji neatbilst normām un gaiss ir pārāk sauss, temperatūra augsta un telpa netiek vēdināta, veselība var būtiski pasliktināties.

unsplash.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas