You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ja papardes zieda meklēšana nenes augļus… Kā tikt pie bērniņa?

Latvijā ir ļoti daudzi pāri, kuri ar lielu satraukumu un cerībām skatās grūtniecības testa rezultātos – vai ir noticis Jāņu nakts brīnums, un bērniņš ir klāt, vai tomēr atkal jau nē...

Dzīvē ne vienmēr viss norit kā plānots, tai skaitā arī bērniņa pieteikšanās. Gadās, ka pāris ir nolēmis, ka ir gatavi bērniņam un dara visu, lai pie bērna arī tiktu: iet meklēt papardes ziedu un veic citus rituālus. Bet cik ilgi var meklēt papardes ziedu un kad būtu jāsāk satraukties par to, ka grūtniecība neiestājas?

Neauglība – kā to pazīt un ko darīt?

Par neauglību, saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas definīciju, uzskata gadījumu, kad sievietei reproduktīvā vecumā gada laikā tā arī neiestājas grūtniecība, lai gan dzimumdzīve ir regulāra, bet kontraceptīvie līdzekļi netiek lietoti.

Dr. Violeta Fodina, iVF Riga klīnikas reproduktoloģe, ginekoloģe-dzemdību speciāliste, uzskata, ka tas vēl nav iemesls satraukumam, ja bērns nav pieteicies pirmo trīs mēnešu laikā: “Neceliet paniku, ja pirmajos trīs mēnešos nav iestājusies grūtniecība. Bet, ja gada laikā pāris joprojām nespēj sasniegt vēlamo rezultātu, tas tiek atzīts par nosacīti neauglīgu. Protams, es neiesaku gaidīt gadu, ja kādam pārī jau ir bijušas veselības problēmas, īpaši sievietēm – endokrīnās sistēmas traucējumi, olvadu kaites, ginekoloģisku slimību sekas. Kā arī tad, ja ir bijuši spontānie aborti, vai sieviete ir vecuma grupā no 35 gadiem. Tad ir vērts doties uz konsultāciju pie mums agrāk.”

Kā notiek neauglības ārstēšana?

Uz pirmo vizīti pie ārsta būtu jānāk kopā, lai kopīgā sarunā izrunātu situāciju. Sievietei tiek veikta ginekoloģiskā izmeklēšana un ultraskaņas pārbaude, kā arī nozīmētas asins analīzes hormonu pārbaudei. Vīrietim savukārt veic spermas un asins analīzi. Kad informācija apkopota, tiek izvēlēta noteikta terapija, ārstēšana vai citi papildu izmeklējumi. Šis ceļš var būt garāks vai īsāks, taču tas noteikti būs veiksmīgāks, proti – auglīgāks, ja pāris uz vizīti nāks kopā un tiks kopā arī novērots.

Dr. Violeta Fodina norāda: “Neauglība – tas vairāk nav spriedums. Tā ir slimība, kas padodas ārstēšanai, tāpat kā jebkura cita kaite. Un par to ir jārunā, noteikti nevajag sēdēt un gaidīt”.

Kas var būt par iemeslu neauglībai?

Daži pamattesti būtu jāveic ģenētikas jomā, piemēram, kariotipēšana. Šajā izmeklējumā tiek noteikts hromosomu veids, skaits un iespējamās izmaiņas – skaitliskās (ģenētiskā materiāla iztrūkums vai pārpalikums) un strukturālās (hromosomu vai to reģionu pārkārtojums). Cilvēka organismā katra šūna, izņemot eritrocītus un trombocītus, satur noteiktu hromosomālo komplektu jeb kariotipu. Hromosomās ir sakopots viss indivīda ģenētiskais materiāls. Normāls kariotips katrā šūnā ir vienāds – 46, XX sievietēm un 46, XY vīriešiem. Var gadīties novirzes no normāla kariotipa, kas nav konstatējamas kādās īpašās klīniskās izpausmēs, bet šādas hromosomālās variācijas var ietekmēt auglību, kā arī paaugstināt risku slima bērna piedzimšanai.

Trombofīlija jeb nosliece uz pastiprinātu asins recēšanu praksē bieži izrādās cēlonis, kāpēc neiestājas vai pārtrūkst grūtniecība. Trombofīlijas rezultātā trombu veidošanās risks ir paaugstināts, un šādu pastiprinātu asins recēšanu var izraisīt mutācijas noteiktos gēnos. Minēto mutāciju klātbūtne palielina trombozes riskus, kas nozīmē paaugstinātu varbūtību šo gēnu nesējiem uz nelabvēlīgu grūtniecības norisi. Taču trombofīlijas komplikācijas, īpaši grūtniecības laikā, ir iespējams novērst, lietojot medikamentozu terapiju. To nozīmē ārsts, ņemot vērā ģimenes slimību vēsturi, asins analīžu rādītājus un molekulārās izmeklēšanas rezultātus.

Vīrieša neauglības gadījumā, proti, oligospermijas ujn azoospermijas gadījumā, vīrietim tek nozīmēta Y hromosomas AZF reģiona molekulārā testēšana. Šajā testēšanā tiek saņemta atbilde uz jautājumu, vai vīrietim pastāv izredzes tikt pie sava bērniņa. Viens no vīrieša neauglības iemesliem ir saistāms ar izmaiņām Y hromosomā – AZF reģiona mikrodelēcijām. AZF mikrodelēcijas sindroma rezultātā spermatoģenēze var būt izteikti traucēta vai arī novērojams tās pilnīgs trūkums. No šīs testēšanas rezultāta būs atkarīgs turpmākais darbības virziens pacientiem, kuri vēlas kļūt par vecākiem. Jebkurā gadījumā ir ieteicama androloga konsultācija, kurš ieteiks gan nepieciešamos testus, gan arī risinājumus, ja kāda problēma tiks konstatēta.

Pirmais solis neauglības ārstēšanā

Neauglība mūsdienās tiek diagnosticēta lielam skaitam pāru, taču labās ziņas ir tādas, ka mūsdienu reproduktoloģijai ir liels potenciāls tās veiksmīgai ārstēšanai. Pats galvenais ir saprast, ka kaut kas nav kārtībā un kopā doties pie speciālista pēc risinājuma. Mūsdienu iespējas ir ļoti plašas – gan lai saprastu cēloni, gan lai to novērstu un sasniegtu vēlamo rezultātu.

Kā norāda Dr. Violeta Fodina: “Pirmā lieta, kas jums jāizdara, ir jāpārkāpj reproduktologa kabineta slieksnis”.

Auglība. Pixabay.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas