You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Kā iztīrīt degvielas traipus?

Apģērbu mazgāšana, Photo by RODNAE Productions from Pexels

Apģērbu mazgāšana, Photo by RODNAE Productions from Pexels

Šmuces gadās visiem! Mēdz būt reizes, kad iepildi degvielu un rokas pieradumā notīri pret biksēm. Bet, ak vai – palika pleķis! Un ne no pleķa, ne smakas nemaz nav viegli atbrīvoties. Tomēr tas nenozīmē, ka no apģērba nekavējoties jāatbrīvojas! Kā iztīrīt degvielas traipus no auduma, kas radušies izsmērējot vai izšļakstoties?

Kas jāņem vērā, ja drēbēs ir degvielas traips?

 • Pirmkārt, rēķinies, ka no degvielas smakas nav viegli atbrīvoties. Lai to izdarītu, Tev būs jāizmanto īpašas ķimikālijas vai šķīdinātāji, jo nebūs iespējams notīrīt degvielas eļļaino viskozo vielu, kā arī novērst tās nepatīkamo smaku tikai ar parastiem mazgāšanas līdzekļiem.
 • Pirmais un vissvarīgākais noteikums tīrīšanai no dīzeļdegvielas - jo ātrāk pēc vielas nokļūšanas uz drēbēm to sāk notīrīt, jo lielākas ir izredzes, traipu un smaku likvidēt pilnībā. Svaigu traipu drīkst notīrīt ar auduma vai papīra dvieli, lai pēc iespējas mazāk degviela absorbētos apģērba audumā.
 • Netīro apģērbu nedrīkst mazgāt kopā ar citām drēbēm, tās var sabojāties.
 • Neaizmirsti izpētīt apģērba auduma īpašības un ņemt vērā ieteicamo aprūpi. Ja nevari mazgāt produktu, jo tā norādīts uz auduma norādēm, nodod to uz ķīmisko tīrīšanu, nevis centies mazgāt pats, kā rezultātā vari vien sabojāt apģērba gabalu neatgriezeniski.
 • Ka attīrīsi savu apģērbu no traipa, paliec zem tā nevajadzīgu audumu vai dvieli. Tīri tikai degvielas skarto vietu!
 • Tīrot degvielas pleķi no auduma, dari to virzienā no traipa ārmalas uz centru. Tīrot otrādāk, pleķi var vari vien palielināt.

Tīrīšana ar gludināšanu

Ja degvielas traips ir svaigs un nav sanācis to sākotnēji uzsūcināt ar papīra vai auduma salveti, novieto zem apģērba dvieli, no abām pusēm uzklāj tīras papīra lapas, un gludini ar gludekli augstā temperatūrā, ja auduma izstrādājums to pieļauj. Degvielas traipam vajadzētu uzsūkties uz papīra no abām pusēm. Nomaini papīru pret jaunu, un turpini procedūru līdz traips būs pilnībā uzsūcies papīra lapās. Pēc tam izskalo apģērbu, ieziepē to ar veļas ziepēm un atstāj uz 30 minūtēm, lai ziepes kārtīgi iedarbojas. Pēc tam vari mazgāt drēbes veļas mašīna.

Degvielas tīrīšana ar sāli

Vēl viena efektīva metode, kas ļauj iztīrīt drēbes no svaigiem degvielas traipiem, ir sāls izmantošana:

Zem apģērba, vietā, kur ir degvielas traips, izklāj audumu vai papīru, kas neļautu nosmērēties citām auduma vietām. Un tad traipu pārklāj ar biezu kārtu sāli un atstāj uz 30 minūtēm. Ik pa laikam jānomaina sāls kārta ar jaunu kārtu. Pēc pusstundas sāls slāni noņem un tā vietā uzlej trauku mazgājamo līdzekli, kas sajaukts nedaudz ar ūdeni. Šādi mērcē vēl 30 minūtes. Pēc tam izskalo un ieliek skalošanā veļasmašīnā. Un vēlreiz veļasmašīnā izmazgā.

Ja traipi ir veci

Ja jums nav bijusi iespēja nekavējoties izmazgāt vietu no dīzeļdegvielas, pēc kāda laika būs grūtāk to noņemt. Lai to izdarītu, ir jāizmanto mājsaimniecības ķimikālijas vai šķīdinātāji. Var izmantot šķaidītu amonjaku - uz glāzi nedaudz silta ūdens pievieno tējkaroti amonjaka. Šķīdumā ieliek kokvilnas lupatiņu un apstrādā piesārņoto vietu. Kokvilnas lupatiņu jāmaina uz jaunu. Pēc tam rūpīgi jāizskalo un jāizmazgā tīrītais audums.

Ieteikumi darbam ar šķīdinātājiem:

 • Ieteicams strādāt ārā vai labi vēdināmā vietā.
 • Šķīdinātāji ir uzliesmojošas vielas, tāpēc tās jāizmanto ārpus atklātiem uguns avotiem.
 • Velc cimdus un izmanto respiratoru.

Tautas aizsardzības līdzekļi

 • Lai iztīrītu degvielu no apģērba, varat izmantot arī šādas tautas metodes:
 • Sajauc tējkaroti sodas, tējkarote trauku mazgāšanas līdzekli, tējkaroti ziepju (tās var sarīvēt to ar virtuves rīvi). Visas sastāvdaļas izšķīdina karstā ūdenī. Novieto notraipīto lietu sagatavotajā šķīdumā un atstāj to 1-2 stundas. Pēc šī laika, ar mīkstu suku, maigi notīri traipu, pēc tam apģērbs jāizmazgā veļas mašīnā.
 • Sajauciet 1 citronu sulu ar 1 ēdamkaroti augu eļļas, uzklāj maisījumu un atstāj uz 15-20 minūtēm. Pēc laika ar mīkstu suku uzmanīgi skrubē traipu un rūpīgi izskalo audumu. Pēc tam izmazgā to veļas mašīnā.
 • Sajauciet sodu, citronskābi un priežu ēterisko eļļu (1:1:1). Iegūtais maisījums jāuzklāj uz traipa un jātur apmēram 5-10 minūtes. Pēc tam izmazgā lietu, vēlams izmantot skābekli saturošu pulveri.
 • Drēbes bez traipiem, bet ar degvielas smaku jāvēdina svaigā gaisā 2-3 dienas.

Lasi arī:

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...