You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā juridiskajai personai uzsākt maksātnespējas procesu?

Līgums, paraksts. Foto: Pexels

Līgums, paraksts. Foto: Pexels

Uzņēmējdarbībā mēdz notikt dažādi pagriezieni, kā rezultāta var rasties situācija, kurā ar uzņēmuma mantu nepietiek, lai segtu visus kreditoru prasījumus, kuriem iestājies izpildes termiņš. Tad labi zināt procesus, kā risināt radušās grūtības un pasargāt sevi no administratīvās atbildības, ko var piemērot par maksātnespējas procesa pieteikuma neiesniegšanu. Piesakot maksātnespēju, īpašumā esošā manta tiek sadalīta starp kreditoriem, lai nosegtu vismaz daļu parādu.

Ar ko sākt?

Juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu tiesai var iesniegt gan pats uzņēmums, kas nav spējīgs nokārtot parādsaistības, gan uzņēmuma kreditors, tostarp darbinieks, kam nav izmaksāta darba alga. Lai izvairītos no situācijas, kad pret uzņēmuma gribu tiek uzsākts maksātnespējas process, uzņēmumam ir jāseko līdzi saviem parādiem un noteikti jāreaģē uz brīdinājumiem, kuri saņemti no kreditoriem un vēsta par nodomu iesniegt tiesā juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu.

Kad var uzsākt maksātnespējas procesu ?

Maksātnespējas procesu var uzsākt tikai tad, ja:

  • parādsaistības nav nokārtotas ilgāk par diviem mēnešiem un tām iestājies termiņš;
  • saskaņā ar likvidācijas finanšu pārskatu parādniekam nepietiek aktīvu, lai apmierinātu visus pamatotos kreditoru prasījumus;
  • uzņēmums nespēj nokārtot tiesiskās aizsardzības procesa pasākumu plānā noteiktās saistības.

Kas jāņem vērā, ja uzņēmums apsver iespēju uzsākt juridiskas personas maksātnespējas procesu?

  • uzņēmumam ir jābūt spējīgam segt izdevumus maksātnespējas procesa uzsākšanai EUR 930 apmērā;
  • uzņēmuma grāmatvedībai ir jābūt sakārtotai - svarīgi atcerēties, ka kapitālsabiedrības valdes locekļi ir atbildīgi par zaudējumiem, ja administratoram netiek nodoti grāmatvedības dokumenti vai no tiem nav iespējams gūt priekšstatu par veiktajiem darījumiem un mantas stāvokli;
  • uzsākot maksātnespējas procesu tiks iecelts parādnieka pārstāvis (vai pārstāvji) – parasti izpildinstitūcijas loceklis, kura piedalīšanās maksātnespējas procesā būs obligāta, tādēļ attiecīgajai uzņēmuma amatpersonai ir jābūt gatavai sadarboties.

Gan pirms maksātnespējas procesa uzsākšanas, gan tā gaitā ir svarīgi saņemt kvalificētu juridisko palīdzību, lai nodrošinātu procesa sekmīgu norisi – veikto darījumu savlaicīgu izvērtēšanu, pienācīgu komunikāciju un uzņēmuma, kā arī to amatpersonu interešu aizsardzību attiecībās ar maksātnespējas procesa administratoru. Jāņem vērā, ka pastāv dažādi apstākļi, kā rezultātā kapitālsabiedrības valdes locekļiem vai citām uzņēmuma amatpersonām var tikt piemērota atbildība par zaudējumiem vai maksātnespējas procesa kavēšanu.

Pēc kvalificētas juridiskās palīdzības droši var vērsties zvērinātu advokātu birojā ‘’Lumos’’. Biroja juristiem ir ilgstoša pieredze dažādu sarežģītu situāciju risināšanā. Biroja vadītājs ir sertificēts maksātnespējas procesa administrators, un biroja speciālisti praksē nodrošina dažādu juridisko personu maksātnespējas procesu vešanu.


Līgums, paraksts. Foto: Pexels

Līgums, paraksts. Foto: Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas