You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā, kur un cik bieži pārbaudīt savas krūtis

Krūts vēzis ir viena no biežākajām onkoloģiskajām saslimšanām un tas ir arī viens no biežākajiem mirstības iemesliem no audzējiem sieviešu vidū. Kā stāsta MFD Veselības grupas Radioloģijas galvenā ārste Lāsma Koškina- savlaicīgi diagnosticēts krūts vēzis var tikt veiksmīgi izārstēts, taču diemžēl sievietes bieži pie ārsta vien nonāk tikai tad, kad ir jau krietni par vēlu.

Kādā vecumā jāsāk domāt par krūšu pārbaudi

Dr. Lāsma Koškina stāsta, ka krūtis jāsāk pārbaudīt līdz ar pubertātes iestāšanos. Neskatoties uz to, ka pēc statistikas salīdzinoši biežāk ar šo kaiti sirgst gados vecākas sievietes, arī jaunas sievietes no krūts vēža nav pasargātas.

Kā pārbaudīt krūtis

Dr. Lāsma Koškina aicina visas sievietes regulāri pašām pārbaudīt savas krūtis. Ja uz krūtīm novērojamas specifiskas vizuālas izmaiņas vai arī ir iespējams sataustīt, ko tādu, kas iepriekš tur nav bijis – pie ārsta jāvēršas nekavējoties. Krūtis var lūgt pārbaudīt savam ģimenes ārstam un pilnīgi noteikti – arī ginekologam. Tomēr visdrošāk būs, ja tiks veikti ultrasonogrāfijas vai mamogrāfijas izmeklējumi. Krūšu ultrasonogrāfiju visām sievietēm būtu vēlams veikt reizi gadā, bet mamogrāfiju reizi divos gados (sievietēm virs 40 gadu vecuma). Jāpiebilst, ka vecumā grupā no 50 – 69 gadiem mamogrāfijas izmeklējums sievietēm ir valsts apmaksāts.

Kuras sievietes ir riska grupā

Kā atklāj dr. Lāsma Koškina – no krūts vēža pasargāts nav neviens, tomēr īpaša uzmanību ir vērts pievērs ģenētikai. Ja ģimenē mammai vai vecmāmiņai bijis krūts vēzis, iespējamība ar to saslimt diemžēl ir lielāka.

Kā notiek krūšu ultrasonogrāfija

No krūšu ultrasonogrāfijas pilnīgi noteikti nav jābaidās. Procedūra ir nekaitīgs un nesāpīgs krūšu audu izmeklēšanas veids. Lai iegūtu precīzākus rezultātus, papildus ultrasonogrāfijai var tikt ieteikts veikt arī mamogrāfiju. Ultrasonogrāfijas izmeklējums tiek veikts guļus pozīcijā, uz krūšu ādas tiek uzklāta speciāla želeja un ar zondes palīdzību tiek izmeklētas krūtis un paduses. MFD Veselības grupas Radioloģijas galvenā ārste Lāsma Koškina zina stāstīt, ka krūšu ultrasonogrāfija ir procedūra ar ļoti augstu precizitātes līmeni, tomēr, ja pēc procedūra rodas šaubas, vienmēr savam sirdsmieram var lūgt vēl kāda speciālista konsultāciju.

Kā notiek mamogrāfijas izmeklējums

Latvijā sievietēm vecuma grupā no 50 -69 gadu vecumam mamogrāfijas izmeklējums reizi divos gados tiek veikts bez maksas. Lai bez maksas veiktu šo izmeklējumu, sievietei jāsagaida uzaicinājuma vēstule no Nacionālā veselības dienesta un jāpiesakās uz pārbaudi kādā no medicīnas iestādēm, kurai ir līgums ar Nacionālo Veselības dienestu. Gaidīšanas laiks atkarīgs no izvēlētās medicīnas iestādes, tomēr lielākoties tas nav pārāk ilgs. Protams, ka izmeklējumu profilaktiski būtu vēlams veikt arī sievietēm, kuras vēl sasniegušas 50 gadu slieksni. Šajā gadījumā gan par izmeklējumu būs jāveic pacienta iemaksa un būs nepieciešams ģimenes ārsta vai ginekologa nosūtījums.

Mamogrāfija viennozīmīgi ir visefektīvākā no krūšu izmeklēšanas metodēm un ar tās palīdzību audzēju var atklāt jau ļoti agrīnā stadijā. Un kā jau iepriekš minēts – jo agrāk vēzis atklāts, jo veiksmīga būs tā ārstēšana.

Mamogrāfijas laikā tiek izmantots zemas intensitātes rentgenstarojums un ar tā palīdzību iespējams diagnosticēt novirzes krūšu dziedzeros - ļaundabīgus un labdabīgus audzējus, kā arī cistas. Izmeklējuma laikā krūtis pa vienai tiek novietotas uz rentgenplates un izmeklētas dažādos leņķos. Uzņemot rentgena attēlu, krūts uz pavisam īsu brīdi tiek saspiesta, taču lielākajai daļai sieviešu šī procedūra pilnīgi noteikti nešķiet sāpīga. Kopumā izmeklējums ilgst aptuveni 20 minūtes.

Vai krūts vēzis var atgriezties atkārtoti

Sabiedrībā pastāv stereotips, ka ja reiz krūtī audzējs ir bijis un veiksmīgi izārstēts, tad tas vairs neatgriezīsies. Dr. Lāsma Koškina atklāj, ka diemžēl tā tas nav. Arī pieredzējušās radioloģes praksē ir bijušas ļoti skumjas situācijas, kad krūts audzējs sievietēm atklāts atkārtoti. Tieši šī iemesla dēļ regulāri uz krūšu pārbaudēm ir jāierodas arī sievietēm, kuras jau vienreiz dzīvē cīnījušās ar šo nežēlīgo slimību.

Nespēlējies ar savu dzīvību! Piesakies uz krūšu pārbaudi!


Kur pieteikties krūšu veselības pārbaudei?

Rīgā:

MFD Veselības centrs ''Pārdaugava'', Vienības gatvē 109, tālr. 67 13 13 16

MFD Veselības centrs ''Iļģuciems'', Buļļu ielā 9, tālr. 67 13 13 11

MFD Veselības centrs ''Dziedniecība'', Rušonu ielā 15, tālr. 67 13 13 13

Veselības centrs "Možums-1", Bruņinieku ielā 8, tālr. 67 27 34 35

“MFD Diagnostika”, F.Sadovņikova ielā 20, tālr. 67 33 33 67

Citviet Latvijā:

MFD Mobilā Diagnostika- mob. 25 43 13 13



MFD Veselības grupa, Radioloģijas galvenā ārste Lāsma Koškina

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas