You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā rīkoties, ja notikusi auto sadursme ar dzīvnieku?

Alnis uz ceļa, foto - Anna Mircea, Unsplah

Alnis uz ceļa, foto - Anna Mircea, Unsplah

Braucot ar auto, uz ceļa gadās pavisam negaidītas un neparedzētas situācijas, kas ne vienmēr ir atkarīgas no auto vadīšanas prasmēm. Mēdz būt, ka automašīna tiek pakļauta avārijas riskam dzīvnieku dēļ, kas pavisam negaidot izskrien uz ceļa. Kā rīkoties, ja auto notikusi sadursme ar dzīvnieku?

Kad pastāv lielākais risks iekļūt auto sadursmē ar dzīvnieku?

Mājdzīvnieki, piemēram, suņi un kaķi var negaidīti izskriet uz ceļa visās apdzīvotās vietās, gan uz ceļa, kur tuvumā atrodas lauku mājas, gan pilsētu centros un mikrorajonos.

Meža dzīvnieki aktivizējas diennakts tumšajā laikā ārpus pilsētu ceļos, mežu tuvumā, bet mijkrēslis jeb diennakts laiks, kad iestājas tumsa, ir bīstamākais, jo meža dzīvnieki vēl neguļ un turpina pārvietoties. Bīstami posmi ir meži, kā arī arī vietas, kur tie sākas un klaji lauki mežu ieloku tuvumā.

Tā kā ziemas laikā ceļi ir apledojuši un slideni, bet laiks ātri paliek tumšs, jo īpaši tiek apgrūtināta izvairīšanās no sadursmes ar meža dzīvnieku, ja tas ir pamanīts jau ceļa vidū. Tieši ziemas laikā meža dzīvnieki pastiprināti mēdz atrasties uz ceļa, jo tie nāk laizīt sāli, kas ir kaisīts uz ceļa pret apledojumu.

Vasaras periodos bīstamākie mēneši ir jūlijs un augusts, jo stirnām šajos mēnešos ir riesta laiks, kad tās aktīvi pārvietojas arī dienas gaišajā laikā.

Kā izvairīties no auto sadursmes ar dzīvnieku?

  • Braucot ar automašīnu, autovadītājiem ir īpaši jākoncentrējas un jābūt jo sevišķi uzmanīgiem, jo negaidītā sadursme ar dzīvnieku var ne tikai sabojāt automašīnu, bet arī apdraudēt visu tajā brīdī auto esošo cilvēku dzīvības.
  • Ceļa posmos, kur atrodas brīdinājuma zīmes par iespējamiem dzīvniekiem, vēl jo vairāk jābūt koncentrētam uz ceļu, labāk izvēlēties lēnāku braukšanas ātrumu, lai samazinātu bremzēšanas ceļu, gadījumā tik tiešām dzīvnieks rada risku sadursmei.
  • Laicīgi pamanot dzīvnieku, to var atbaidīt ar skaņas signālu.
  • Ja pamani dzīvnieku uz ceļa, nedrīkst strauji griezt stūri! Tādējādi auto visbiežāk iebrauc grāvjos, kokos, stabos, apdraudot dzīvības gan autovadītājam, gan pasažieriem. Ieteicamākais ir nemainīt braukšanas trajektoriju un strauji bremzēt, sevišķi ziemā, pretējā gadījumā auto saslīd.
  • Ja uz ceļa izskrien mazie dzīvnieki, piemēram, meža zaķis, jāizslēdz automašīnas gaismas. Zaķu automašīnu gaismu ietekmē kļūst akli un skrien uz priekšu bez apstājas. Pārliecinies par drošību, samazini braukšanas ātrumu, piebremzējot savu auto, izslēdz gaismas uz mirkli, lai dzīvnieks ieskrien atpakaļ ceļmalā, pļavā, laukā.
  • Ja uz ceļa izskrien liels dzīvnieks, piemēram, stirna, jāņem vērā, ka tai var sekot arī citas, tādēļ maksimāli jāsamazina ātrumu un tuvāko ceļa posmu jābrauc ar mazāku ātrumu, lai pārliecinātos, ka pēc pirmā dzīvnieka neseko citi.
  • Ja vien Tev nav mājdzīvnieks, kuru pārvadā līdzi savā auto, tad dzīvnieku atbaidīšanai no ceļa var iegādāties ultraskaņas svilpes, kas cilvēku ausīm nav dzirdamas, bet dzīvnieki uztver to skaņu un tiek atbaidīti. Ultraskaņas svilpes sāk darboties pie ātruma 55 km/h.

Kā rīkoties, ja jau notikusi auto sadursme ar dzīvnieku?

Pirmām kārtām jārīkojas gluži kā jebkurā auto avārijas situācijā – pirmkārt jāpārliecinās par savu un pasažieru veselības stāvokli. Ja nepieciešams, jāsniedz pirmā palīdzība.

Pēc sadursmes ar dzīvnieku jāzvana policijai un jāpiesaka automašīnas bojājumus.

Pēc tam ir jāzvana valsts meža dienestam, un jāinformē par to, ka notikusi sadursme ar meža dzīvnieku, kā arī jāziņo sadursmes vieta. Valsts meža dienests sazināsies ar vietējām pašvaldības vai novada iestādēm un tiks noorganizēta dzīvnieka novākšana no ceļa.

Atceries! Lai vai cik ļoti tev garšotu meža gaļa, pastāv liels sods par dzīvnieka aizvešanu no sadursmes vietas. Turklāt, ne vienmēr dzīvnieki mirst sadursmes rezultātā, bet mēdz zaudēt samaņu un gadījumā, ja esi ielicis to savā auto bagāžniekā, bez soda naudas vari iedzīvoties arī situācijā, ka dzīvnieks zaudēto samaņu var atgūt un kļūt agresīvs.

Ja auto iekļuvis sadursmē ar mazu dzīvnieku, iespējams, auto defekti ļaus turpināt dalību ceļu satiksmē, tomēr ar vidēji lieliem un lieliem dzīvniekiem sadursmju rezultātā var nākties saukt autoevakuatoru.

Ja Tev bieži nākas pārvietoties pa tādiem ceļa posmiem, kur iespējamas auto un dzīvnieku sadursmes, aprīko auto ar ultraskaņas svilpi un saglabā savā telefonā autoevakuatora kontaktus!

Alnis uz ceļa, foto - Anna Mircea, Unsplah

Alnis uz ceļa, foto - Anna Mircea, Unsplah

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas