You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Kā rīkoties, ja priekšzobs kļuvis tumšāks?

pexels.com

Ja atklājas, ka kāds no priekšzobiem, bez redzama iemesla, kļuvis tumšāks, var šķist, ka visu turpmāko mūžu būs jāsadzīvo ar vizuālo nepilnību. “Dr. Apines zobārstniecības klīnika ” zobārste Māra Valdmane atklāj, ka šādā situācijā ir iespējami dažādi ārstēšanas veidi, kas palīdzēs atgūt mirdzošu smaidu.

Kāpēc zobs kļūst tumšāks?

Krāsu atšķirības priekšzobos veidojas galvenokārt divu iemeslu dēļ:

Pēc traumas

Traumas gadījumā zoba pulpas audu hemoglobīns nonāk zoba audos. Skābeklis un hemoglobīnā esošā dzelzs iespiežas zoba dentīna kanāliņos un rada krāsas maiņu, bet pietūkums spiež pulpu, veicinot tās bojāeju. Nereti zoba traumu cilvēks pat nepamana vai nevar atminēties, kad tas noticis, jo pārkrāsošanās parādās tikai pēc kāda laika.

Nepilnīgas endodontijas gadījumā

Ne katrs endodontiski ārstēts zobs kļūst pelēcīgs. Pēc veiksmīgas kanāla ārstēšanas, izmantojot mūsdienīgus materiālus un ievērojot visus ārstēšanas protokolus, zobam nebūtu jāmaina krāsa.

Iemesli, kāpēc zobs pārkrāsojas pēc endodontijas:

  • ārstēšanas procesā var būt stipra asiņošana, kas rada krāsas maiņu
  • visbiežāk zoba krāsu maiņu novēro, ja tiek lietoti sudrabu saturoši kanālu pildāmie materiāli un cinka fosfāta eigenola cements
  • ārstēšanas procesā var tikt nepilnīgi izņemti zoba pulpas audi, kas sadalās un noārdās, arī izraisot zoba pārkrāsošanos

Kā ārstēt krāsu mainījušus zobus?

Pirmkārt, lai uzsāktu veiksmīgu ārstēšanu, nepieciešams diagnosticēt iemeslu – jāveic zoba rentgenoloģiska izmeklēšana. Ja iepriekš veikta endodontiska ārstēšana, rentgens uzrādīs sakņu kanāla pildījuma kvalitāti - svarīgi vai kanāls ir sapildīts līdz saknes kanāla galam, kāds ir pildījuma blīvums, vai nav iekaisuma saknes galā un kāds materiāls izmantots. Ja zobs mainījis krāsu, taču tam iepriekš nav ārstēts kanāls, papildus jāveic aukstuma testi, lai noteiktu precīzu diagnozi.

Pēc pārkrāsošanās iemesla noteikšanas, tas ir jānovērš. Ja kanāls nav pildīts, jāveic kvalitatīva endodontija. Ja pildījums ir nepilnīgs vai zem saknes veidojies iekaisums, ir jāveic zoba pārārstēšana. Tomēr novēršot pārkrāsošanās iemeslu, zobs ne vienmēr spēj atgūt savu krāsu.

Kā iespējams atgūt baltumu zobiem, kuri kļuvuši tumšāki?

1. Interna balināšana

Vismazāk invazīvā metode ir zoba interna balināšana jeb balināšana caur zoba kroņa iekšpusi – zoba kroņa daļā no aukslēju puses ievada balinošo preparātu, un ievadīšanas vietu noslēdz ar pagaidu plombu. Ja pārkrāsošanās ir viegla, zobs nereti izbalinās jau dažu minūšu laikā. Ja zobs iekrāsojies tumšākā krāsā, lai sasniegtu baltumu nepieciešamas vairākas nedēļas. Bet tajās zobs netiek papildus bojāts un slīpēts.

2. Zoba plombēšana ar kompozīta (gaismā cietējošu) plombu

Ne vienmēr interna zoba balināšana spēj novērst zoba krāsas atgūšanu. Tādā gadījumā ir jāizmanto kāda no kosmētiskās zobārstniecības metodēm. Vienkāršākā ārstēšanas metode ir zoba fasetes plombēšana ar gaismā cietējošu plombu. Tumšās krāsas noslēpšanai jāpārklāj zobs ar necaurspīdīgu plombas materiālu un tad veic plombēšanu, lai iegūtu maksimāli estētisku rezultātu.

3. Porcelāna plāksnītes un mākslīgā apvalka kronīši

Pilnīgākam estētiskam efektam iespējams veikt protezēšanu ar keramikas kronīšiem vai porcelāna plāksnītēm. Tādā gadījumā no zoba tiek noslīpēta daļa zoba kroņa audu, kur atradīsies keramikas restaurācija.

Rakstu sagatavoja zobārste Māra Valdmane

www.apinesklinika.lv