You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā striktas diētas var apdraudēt jūsu zobu veselību?

Ir saprotama daudzu cilvēku vēlme šķirties no kāda liekā svara kilograma, taču bieži vien ir novērojams, ka ceļā uz šo mērķi tiek lietotas pārāk drastiskas metodes, un tas ne pie kā laba nenoved. Ārsti un kvalificēti uztura speciālisti jau vairākkārtīgi ir brīdinājuši par striktu diētu postošajām sekām uz vispārējo veselības stāvokli, taču mazāk pieminēts ir fakts, ka nepietiekams uzturs var arī būtiski pasliktināt zobu un mutes dobuma veselību.

Par to, kā nepilnvērtīgs uzturs ietekmē mutes dobuma veselību, un kādas kļūdas visbiežāk pieļauj tievētāji, konsultē pieredzējušie zobārstniecības klīnikas “Jurreta” speciālisti.

Kādēļ zobiem ir bīstamas diētas ar zemu tauku saturu?

Uztura plāni ar pazeminātu tauku saturu ir vienu no populārākajiem tievēt gribētāju vidū, taču, ja vēlamies arī skaistu smaidu, to īstenošanā ieteicams iztikt bez galējībām.

Ilgstoši ievērojot diētu ar zemu tauku saturu, pastāv risks, ka tiks traucēta taukos šķīstošo vitamīnu A, D, E un K uzsūkšanās organismā. Turklāt D vitamīns ir īpaši svarīgs zobu veselībai, jo tas palīdz organismam efektīvi uzņemt kalciju. Kā zināms, ja kalcijs netiek absorbēts pietiekamā daudzumā, neizbēgami cieš kauli un arī zobi.

Tāpat, maksimāli izslēdzot no uztura taukus, cilvēku moka pastāvīga izsalkuma sajūta, kas paaugstina stresa līmeni un var veicināt zobu griešanu.

Koncentrējoties uz zema tauku satura produktiem, jūs varat arī nepamanīt, ka šādos produktos mēdz būt paaugstināts cukura saturs, kas arī zobu veselībai par labu nenāk.

Kādēļ nav ieteicamas mazkaloriju diētas un ogļhidrātu izslēgšana?

Kaloriju deficīts palīdz zaudēt svaru, taču pārmērīgai to ierobežošanai ir dažādi negatīvi blakusefekti. Ķermenim nesaņemot pilnvērtīgu uzturu, var sākties dažādu veidu mutes dobuma saslimšanas – zobu un to emaljas bojāšanās, žokļa kaulu problēmas, smaganu iekaisumi.

Zobārsti savos kabinetos ir novērojuši to, kas cilvēkam pašam, iespējams, paslīd garām – pacientiem, kas ilgāku laiku ievērojuši diētu ar zemu ogļhidrātu saturu, elpa sāk smakot līdzīgi nagu lakas noņēmējam. Tā ir spēcīga smaka, ko organisms rada, kad ogļhidrātu vietā tiek dedzināti tauki, un tā, protams, nav labs sabiedrotais ikdienas gaitās.

Šo problēmu var mazināt, biežāk un rūpīgāk tīrot zobus, izmantojot zobu diegu, mutes skalotāju un košļājamo gumiju bez cukura, taču vienīgais īsti pieņemamais risinājums būtu atgriezties pie mērena ogļhidrātu patēriņa.

Joprojām populāras ir arī dažādas sulu kūres un ekstremālas diētas, kas galvenokārt bāzētas uz augļu un dārzeņu patēriņu. Šeit būtu jāvērš uzmanība uz to, ka šādi jūs pakļaujat savus zobus augstam skābes un bieži vien arī cukura līmenim, kas padara tos mazāk aizsargātus pret kariesu un emaljas bojājumiem.

Kuri produkti ir vēlami zobu veselībai?

Lai jūsu zobu veselības stāvoklis neciestu arī svara samazināšanas laikā, ieteicams parūpēties, lai jūsu ēdienkartē netrūktu šo produktu:

  • Kalcija avoti – siers, piens, bezpiedevu jogurts un citi piena produkti. Tajos esošais kalcijs un fosfāti palīdzēs organismam atgūt tās minerālvielas, kuras tas, iespējams, zaudējis citu produktu ierobežošanas dēļ, kā arī palīdzēs atjaunot zobu emalju.
  • Ar šķiedrvielām bagāti augļi un dārzeņi. Tie palīdz uzturēt zobus un smaganas tīras, kā arī veicina siekalu izdalīšanos, kas ir labākā dabiskā aizsardzība pret kariesu un smaganu bojājumiem. Apmēram 20 minūtes pēc tam, kad apēsts kaut kas cukuru vai cieti saturošs, siekalas sāk samazināt skābju un enzīmu negatīvo ietekmi uz zobiem.
  • Zaļā un melnā tēja. Abas šīs tējas satur polifenolus, kas mijiedarbojas ar zobu aplikuma baktērijām, kavējot to vairošanos un skābes veidošanos.
  • Papildus D vitamīns – līdztekus jau pieminētajai labvēlīgajai ietekmei uz kalcija uzsūkšanos organismā, šo vitamīnu mūsu platuma grādu iedzīvotājiem ārsti iesaka lietot visu gadu, bet jo sevišķi – rudens un ziemas periodā.

Lai vai kādu uztura plānu jūs būtu izvēlējušies, ļoti vēlamas būtu regulāras vizītes pie zobārsta, lai ārsts varētu pārbaudīt, vai jūsu jaunā diēta negatīvi neietekmē zobus. Jo ātrāk problēma tiek diagnosticēta, jo lielāka ir iespēja to novērst!


Diētas ietekme uz veselību Photo by Toni Koraza on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas