You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā vienoties par mantas sadali, šķirot laulību?

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Laulāto kopīgās mantas sadale gadījumā, kad tie nav vienojušies un noslēguši laulību līgumu, kurā atrunāta arī mantas sadale – kas kuram pienākas –, var būt ilgs, sarežģīts un nepatīkams process. Lai no tā izvairītos, pirms laulības noslēgšanas nepieciešams vērsties pie jurista, kas specializējies mantas sadalē un noslēgt laulību līgumu, kas vēlāk, gadījumā, ja laulība tiks šķirta, palīdzēs izvairīties no mantas dalīšanas procesa.

Kā norit šķiršanās process?

Juridiskais birojs “Eiro Temīda” skaidro, ka laulības šķiršanas process ir divējāds – vai nu tas notiek pie notāra, vai nu tiesā. Pie notāra laulība tiek šķirta tad, ja bijušie partneri spēj savstarpēji vienoties par nepilngadīgo bērnu aizgādību (ja kopdzīves laikā ir piedzimuši kopīgi bērni), par mantas sadali un uzturlīdzekļiem. Ja par kaut ko nav iespējams vienoties, un kāda no pusēm nav gatava kompromisam un turpina pastāvēt uz saviem nosacījumiem, bet otra puse nav gatava tos pieņemt, laulība tiek šķirta tiesā.

Kā iespējams veiksmīgi sadalīt mantu šķiroties?

Lai veiksmīgi vienotos par mantas sadali, bijušajiem parteriem nepieciešams vienoties par to, kas kuram pienākas. Visbiežāk nepieciešams piesaistīt juristu, lai būtu kāds eksperts, kas no malas spētu konsultēt par to, kura manta, kuram pienākas. Juristi ir pieredzējuši laulību šķiršanā, tāpēc zinās īstos jautājumus, ko uzdot laulātajiem, lai ātrāk tiktu pie secinājumiem par mantas sadali. Tāpat arī jurists pratīs samierināt laulātos, un vedīs abus cilvēkus pretī kompromisam, veicinot ātrāku šķiršanās procesu un godīgu mantas sadali.

Tiesa gan, visērtākais veids, kā šķiroties noskaidrot, kuram pienākas kāda manta, ir, noslēdzot laulību līgumu pirms kāzām.

Kas ir laulību līgums?

Lai šķiršanās noritētu bez aizķeršanās, jau sākotnēji, kad esat nolēmuši precēties, nepieciešams konsultēties ar juristu, kurš paskaidros iespējamās sekas laulības šķiršanas gadījumā. Šīs vizītes laikā arī būtu vēlams slēgt laulību līgumu, kas kalpos par pamatu mantas dalīšanai, ja laulība izjuks.

Laulību līgumā parasti tiek atrunāts mantas sadales process, piemēram, ja kādam no partneriem pieder nekustamais īpašums pirms laulību noslēgšanas, līgumā tiek atrunāts, ka šī manta netiks dalīta un viennozīmīgi paliek līdzšinējā īpašnieka pārziņā. Tāpat laulību līgumā uzreiz iespējams atrunāt to, ko varētu uztvert par kopējo mantu laulības dzīves laikā, vai arī pieminēt, ka katrs laulātais apņemas pirkt kādu koplietojamo preci tikai ar saviem līdzekļiem, lai vēlāk to varētu paturēt sev, kā arī varētu tikt atrunāts, ka komunālie rēķini vai remontdarbi dzīvesvietā tiek dalīti uz pusēm, un to nedrīkst uzskatīt kā rādītāju, ka īpašums, kurš kopīgi uzturēts, būtu jādala pēc šķiršanās.

Tieši tāpēc nepieciešams slēgt laulību līgumu, lai vēlāk nerastos grūtības sadalīt mantu. Tomēr, ja līgums nav noslēgts, un radušās grūtības vienoties ar partneri, nepieciešams vērsties pie profesionāļa, kas spēs konsultēt un, iespējams, atradīs kompromisu starp bijušo partneru vēlmēm, lai šķiršanu varētu veikt pie notāra, nevis tiesā.

Juridiskais birojs “Eiro Temīda” atradīsi juristus, kuri būs gatavi palīdzēt. Zvani – 67270292, 26121225 vai raksti jurisbricis@temida.lv , lai pieteiktos savai konsultācijai!

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Saturs turpināsies pēc reklāmas