You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Kam jāpievērš uzmanība, īrējot dzīvokli

pixabay.com

pixabay.com

Meklējot piemērotu īres dzīvokli, bieži vien apmulstam no aktuālā tirgus piedāvājuma. Un, dažkārt, sameklēt sev īres dzīvokli, lai tas būtu atbilstošs vietas, platības, cenas un citām prasībām, sagādā lielas problēmas. Kompānija Ober-Haus , kas ir viena no lielākajām nekustamo īpašumu kompānijām Latvijā un tirgū darbojas jau 20 gadus, sniegs galvenos ieteikumus, kurus būtu jāņem vērā meklējot sev īres mājokli.

1. Īres maksa

Īres maksai jābūt atbilstošai dzīvokļa stāvoklim, lielumam un atrašanās vietai. Jo kvalitatīvāks dzīvoklis, jo lielāka īres maksa. Šī brīža tirgus situācijai piemērota dzīvokļa īres maksa ir no 5-8 eiro/kv.m. Ekskluzīvāki dzīvokļi jau maksās no 10-12 eiro/kv.m. Labākos rajonos īres maksas būs vēl lielākas. Šobrīd visdārgākie rajoni īres dzīvokļiem Rīgā ir Vecrīga, Klusais centrs un Ķīpsala. Daudz neatpaliek Āgenskalns, tuvais un tālais centrs, kā arī Teika.

Īres maksu ietekmē arī ēkas, kurā atrodas dzīvoklis, stāvoklis. Lētāki dzīvokļi būs sērijveida mājās un koka mājās. Dārgāk – jaunajos projektos, renovētās mājās.

Īres maksu ietekmē arī komunālie maksājumi - jo lielāki maksājumi, jo zemāka īres maksa un otrādi.

2. Dzīvokļa īpašnieks

Kompānijas Ober-Haus speciālisti iesaka pirms īres līguma noslēgšanas pārbaudīt dzīvokļa īpašnieku. Pārbaudi var sākt ar īres dzīvokļa īpašnieka vārda un uzvārda ierakstu google.lv vai sudzibas.lv. Attiecīgu pārbaudi var uzticēt pieredzējušam nekustamā īpašuma aģentam, kas, darbojoties nekustamā īpašuma tirgū, ir apzinājies nekustamā īpašuma izīrētājus (īres mājas, izīrētāji, kas jau ilgstoši piedāvā savus īpašumus īrei). Nekustamā īpašuma aģents attiecīgi pārbaudīs vai attiecīgais dzīvoklis pieder personai, kas šo dzīvokli piedāvā. Nekustamā īpašuma aģentam ir pieejami zemesgrāmatu izraksti, kuros var pārbaudīt informāciju par izīrētāju un viņa tiesībām izīrēt dzīvokli un attiecīgi slēgt īres līgumu.

3. Komunālie maksājumi

Pirms galīgā lēmuma pieņemšanas īrēt kādu īpašumu, iesakām pirms tam pārbaudīt komunālo maksājumu rēķinus. Vislabāk tādus, kad iepriekšējais īrnieks ir dzīvojis attiecīgajā dzīvoklī. Tāpat noteikti pārbaudiet, kāds ir dzīvokļa apkures veids, lai nav tā, ka ziemas aukstajos mēnešos var pārsteigt “astronomiski” augsti apkures rēķini. Pēc Ober-Haus īres speciālistu pieņemtās prakses, visus rēķinus potenciālajam īrniekam sagādā nekustamā īpašuma aģents, kas arī veiks šo rēķinu analīzi, attiecīgi sniedzot konsultāciju par rēķinos norādītajiem lielumiem.

4. Ēka, kurā atrodas dzīvoklis

Lai kā arī patiktu noskatītais dzīvoklis, tomēr iesakām novērtēt arī ēkas kopējo stāvokli. Vai ir slēdzama kāpņu telpa? Vai ir iespējams pie ēkas novietot automašīnu? Jāatceras, ka jo tuvāk centram, jo sarežģītāk ir ar autostāvvietām – tās vai nu nav vispār, vai ir par attiecīgu samaksu. Ja tiek īrēts dzīvoklis pēdējā stāvā, būtu jāpārbauda jumta stāvoklis, lai nav nepatīkami pārsteigumi lietus laikā vai sniega kušanas laikā. Ja pirmajā stāvā – noskaidrojiet vai zem ēkas ir pagrabs un, vai tas ir sauss. Ja pagrabs būs mitrs, tad iespējams jutīsiet pelējumu arī savā dzīvoklī.

5. Atrašanās vieta

Šis faktors katram īrniekam būs atšķirīgs. Īrnieku vēlmes ir dažādas, citam patīk tikai pilsētas centrs ar tam pieejamo infrastruktūru, cits īrnieks būs mikrorajonu piekritējs utt. Lai atvieglotu sev procesu, īrnieks savas vēlmes var izstāstīt pieredzējušam nekustamā īpašuma aģentam, kas piemeklēs dzīvokli atbilstoši īrnieka vēlmēm. Ja īrniekam svarīgi ātri nokļūt līdz konkrētai vietai, tad svarīgi ir izvērtēt infrastruktūru – sabiedriskā transporta satiksmi, riteņbraucēju celiņus utt. Ja svarīga ir, piemēram, ik vakara skriešana, tad jāizvērtē vai blakus ir parki, kāds mežs vai ezers. Aģents noteikti izpētīs, vai dzīvojamā ēka neatrodas kādas lielas rūpnīcas vai kravu ostas tuvumā, jo no šiem objektiem var nākt nepatīkamas smakas vai, tieši otrādi, - patīkams šokolādes aromāts.

6. Īres līgums

Iesakām rūpīgi izlasīt īres līgumu, un izprast tajā iekļautās īrnieka tiesības un pienākumus. Īres līgumam jābūt samērīgam un atbilstošam likumā “Par dzīvojamo telpu īri” noteiktajām prasībām. Īres līguma sagatavošanu ieteicams uzticēt nekustamā īpašuma aģentam, kurš veiks gan nepieciešamo analīzi, gan sabalansēs izīrētāja un īrnieka prasības pie līguma noslēgšanas. Aģents arī pārbaudīs, vai izīrētājam ir tiesības līgumu parakstīt (proti, jāsalīdzina izīrētāja dati ar zemesgrāmatā norādītajiem vai attiecīgs pilnvarojums). Nekustamā īpašuma aģents, pirms īrnieks pieņem dzīvokli, veiks visu skaitītāja rādījumu (ūdens, apkures, gāzes un elektrības) nolasīšanu un fiksēs to pieņemšanas-nodošanas aktā. Ja nepieciešams, tiks veikta dzīvokļa un tajā esošo mēbeļu, iekārtu un tehnikas fotofiksācija.

7. Nodokļi

Atbilstoši likumam “Par iedzīvotāju ienākumu nodokli” personai, kas izīrē vai iznomā nekustamo īpašumu, jāveic nodokļa maksājums 10% apmērā no īres maksas. Jāatzīmē, kas tas ir izīrētāja pienākums, nevis īrnieka. Īres līguma spēkā esamību neietekmē tas, vai tiek vai netiek maksāts šis nodoklis.

Šie ir galvenie uzmanības faktori, kurus iesakām ņemt vērā pirms īpašuma īrēšanas. Dzīvē situācijas ir ļoti dažādas un katrs darījums ir jāizvērtē atsevišķi. Dažkārt, taupot naudas līdzekļus, varam iekulties dažādās likstās vai pārpratumos un galā tas var izmaksāt krietni dārgāk. Tāpēc, nav jācenšas visu atrisināt pašu spēkiem. Pieredzējis un profesionāls nekustamo īpašumu aģents piemeklēs labākos un tieši Jums piemērotākos risinājumus, uzraudzīs darījuma norisi, sniegs padomu un ietaupīs laiku, kā arī palīdzēs pieņemt Jums pareizos lēmumus.