You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Kāpēc karstā laikā jāuzņem sāls?

Sāls veselībai, Photo by Artem Beliaikin from Pexels

Sāls veselībai, Photo by Artem Beliaikin from Pexels

Ir skaidrs, ka līdz ar pastirpinātu svīšanu, cilvēka organisms zaudē arī sāli. Ir zināms, ka sāls pārmērīgā daudzumā var būt kaitīgs, taču patiesībā bīstams ir arī pārmērīgs tā zudums, īpaši karstā laikā tādēļ ir jāpiedomā pie sāls atjaunošanas organismā vai aizstāšanas. Līdzīgi – arī veicot fiziskās aktivitātes – pastaigājoties, sportojot vai varbūt pļaujot zāli – ikvienā situācijā, kad pastiprināti svīstat.

Sāls atjaunošanai ieteicams uzņemt neliela daudzuma sāļu ēdienu (tikai nepārspīlē!, jo lielos daudzumos sāls ir kaitīgs) – kādu sāļu krekeri, riekstiņus vai ko citu.

Svīstot tiek zaudēts arī kālijs, taču parasti tā zudums ir niecīgs. Tomēr der paturēt prātā, ka kālija trūkums var izraisīt vemšanu, caureju, ēšanas traucējumus un pat sirds mazspēju. Ja vēlies dabiski atjaunot kālija līmeni organismā, izvēlies zaļos lapu salātus, žāvētas aprikozes vai kādus kāliju saturošus dārzeņus.

Līdz ar sviedriem mēs zaudējam daudz šķidruma, tādēļ ir jāuzņem daudz ūdens. Jāņem vērā, ka gados vecākiem cilvēkiem dehidrācijas risks ir augstāks pat nevingrojot karstumā. Tas saistās ar to, ka novecošanās procesā slāpju sajūta kļūst mazāk pamanāma.

Ja kālijs veicina ūdens izdalīšanos caur nierēm un urīnu, tad nātrijs jeb sāls palīdz cilvēka organismam saglabāt ūdeni un novērst dehidrāciju. Dehidrāciju parasti pavada intensīvas slāpes, galvassāpes, vājums, slikta dūša, vemšana, kas rodas nepietiekama šķidruma uzņemšana un nepietiekama ķermeņa temperatūras kontrole. Un te sākas apbrutais loks – jo vairāk mēs svīstam, jo vairāk sāli un šķidrumu zaudējam, bet jo mazāk organismā ir sāls, jo vājāk tas saglabā ūdeni.

Tieši šī iemesla dēļ nātrijam karstā laikā ir būtiska loma, tādēļ pastiprinātas svīšanas apstākļos ir ieteicams dzert sālsūdeni. Tu vari pats pievienot ūdenim nedaudz sāls vai arī izvēlēties ar sāli bagātinātos dzērienus un minerālūdeņus. Tas palīdzēs saglabāt organismā vairāk šķidruma, līdz ar to – arī regulēt asinsspiedienu, muskuļu darbību un nervu signālu darbību.

Izlasi arī:

Vīgrieze un vīgriezes tēja - bīstama vai tomēr noderīga?
Mazsālīti gurķīši - kā tādus pagatavot?
Kādas ir karstuma dūriena pazīmes un kā rīkoties?

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...