You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Kas jāņem vērā, rīkojot bēres ārkārtas situācijā

Bēres ārkārtas situācijā, Photo by Gabriella Clare Marino on Unsplash   Start your website with Squarespace today.

Bēres ārkārtas situācijā, Photo by Gabriella Clare Marino on Unsplash Start your website with Squarespace today.

Dzīvē neizbēgami pienāk arī brīži, kad notiek pats sliktākais – esam zaudējuši tuvu cilvēku, kurš devies mūžībā. Nav nekas neparasts, ka šādos brīžos jūtamies kā “melnajā caurumā”- zaudējuši pamatu zem kājām, izmisuši un apjukuši. Taču īsti sērot nav pat laika, jo visdrīzākajā laikā jāpaveic vēl kāds svarīgs uzdevums – ar cieņu jāpavada aizgājējs citā saulē jeb jāsarīko viņa bēres.

Šis būtu īstais brīdis, kad vērsties pēc palīdzības pie profesionāliem un iejūtīgiem apbedīšanas pakalpojumu sniedzējiem. Vidzemes pusē šāds uzticams atbalsts un palīgs jūsu dzīves grūtākajos brīžos ir apbedīšanas birojs “Trīs saujas”.

Kādēļ ieteicams iesaistīt apbedīšanas pakalpojumu sniedzēju ?

Pirmkārt jau, aiz tīri praktiskiem apsvērumiem. Bēres patiesībā ir organizatoriski ietilpīgs pasākums, kur jāparūpējas par ļoti daudzām lietām, un, ja jums nav pasākumu rīkošanas pieredzes, pašam tikt galā būs visnotaļ problemātiski. Būs nepieciešami arī vairāki specifiski pakalpojumi, kurus arī visērtāk ir noorganizēt ar apbedīšanas biroja starpniecību.

Otrs iemesls ir tas, ka, risinot praktiskos jautājumus, apbedīšanas pakalpojumu sniedzējs gluži nemanot var kļūt arī par jūsu psiholoģisko balstu. Pieredzējuši šīs jomas darbinieki ir iemācījušies ar klientu runāt taktiski un iejūtīgi, bet vienlaikus ir racionāli un saglabā mieru. Ģimenes locekļi visdrīzāk paši pārdzīvo emocionālu satricinājumu, bet kontakts ar mierīgu cilvēku no malas, kopīga pasākuma plānošana palīdzēs pamazām atgriezties dzīvē un saprast, ka tā turpinās, neskatoties uz traģisko zaudējumu.

Kādi ir praktiskie soļi bēru organizācijā ?

  • Dokumentu noformēšana – būs nepieciešama medicīniskā izziņa par nāves cēloni, miršanas apliecība un izziņa pašvaldībai par pabalsta saņemšanu. Jā, ne visi ir informēti, ka vairumā pašvaldību ir iespējams saņemt materiālu atbalstu bēru sarīkošanai.
  • Kapa vietas izvēle. Ja jums tuvumā ir dzimtas kapi, tā būs vienkāršāka, taču ja tā nav, par brīvajām vietām jāinteresējas pie izvēlēto kapu administrācijas. Jānoorganizē arī kapraču pakalpojumi. Ir aizgājēji, kas vēl dzīves laikā izteikuši vēlmi par savu mirstīgo atlieku kremēšanu, arī to ir iespējams noorganizēt.
  • Kad izvēlēts bēru datums, vieta un laiks, par to jāinformē cilvēki, kas vēlētos no aizgājēja atvadīties. Tuvāk pazīstamos vajadzētu informēt personiski (ja tādu ir daudz, nekautrējieties iesaistīt šai uzdevumā radus un tuvākos draugus). Tālāka loka informēšanai agrāk visbiežāk tika ievietoti sludinājumi vietējā laikrakstā. Tā darīt var joprojām, bet var arī sekot laika garam un ievietot sludinājumu sociālajos tīklos.
  • Ja vien aizgājējs nav izteicis kādas specifiskas vēlmes, atvadu ceremonijai būs nepieciešams izvadītājs. Ja mirušais ir bijis ticīgs cilvēks, vislabāk pieaicināt attiecīgās konfesijas mācītāju, bet ja ne – vienkārši ceremonijas vadītāju.
  • Bēru organizēšanā būs nepieciešami arī virkne citu pakalpojumu, kā piemēram – mirstīgo atlieku uzglabāšana morgā, zārks un citi bēru piederumi, nelaiķa sakopšana un grimēšana, vaiņagi un ziedi, sveces, muzikālais noformējums, transports un citi.
  • Un visbeidzot – bēru mielasts. Šobrīd gan ārkārtas situācijas noteikto ierobežojumu dēļ no šīs daļas diemžēl ir jāatsakās (vai jāpārceļ uz vēlāku laiku jau kā piemiņas pasākumu), bet parastos apstākļos, ja vien rocība atļauj, vajadzētu sarīkot kaut nelielu pasēdēšanu, kur mierīgā atmosfērā dalīties savās atmiņās un sniegt savstarpēju mierinājumu.

Izmaiņas bēru rīkošanā Covid 19 laikā

Ārkārtas situācijas laikā noteiktie pulcēšanās ierobežojumi diemžēl ir skāruši arī bēru organizēšanu. Šobrīd un līdz turpmākiem rīkojumiem ir spēkā noteikums, ka bēru ceremonijas drīkst notikt tikai ārpus telpām, un tajās (neskaitot pakalpojuma sniedzējus) drīkst piedalīties ne vairāk kā 10 cilvēki no divām mājsaimniecībām, visiem jāvalkā sejas maskas un jāievēro 2 metru distance. Tā kā šie ierobežojumi var jebkurā brīdī mainīties, noteikti sekojiet līdzi aktuālajai informācijai.

Skaidrs, ka šos noteikumus pieņemt ir ļoti smagi, bet acīm redzot šādā situācijā nav citas izejas. Tas, ko varat darīt – parunājiet pa telefonu ar tiem, kuri šobrīd nevar ierasties bērēs, uzrakstiet viņiem vēstuli, sazinieties attālināti datorā. Atcerieties, ka patiesākā cieņa un piemiņa aizgājējam ir tā, ko katrs jūt savā sirdī, un ka tad, kad šīs Covid 19 briesmas būs garām, atkal varēsit tikties klātienē kādā citā piemiņas pasākuma formātā.


Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...