You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Kas jāzina katram, kurš vēlas mājās turēt ezi

Photo by Siem van Woerkom on Unsplash

Photo by Siem van Woerkom on Unsplash

Arvien biežāk cilvēki izvēlas par mājdzīvnieku nevis kaķi vai suni, bet ezi. Biežāk sastopamās mājas ežu šķirnes ir Āfrikas Pigmeju pundurezis un ausainais ezis. Kā par ežiem rūpēties? Lūk, daži padomi, ko ņem vērā, ja vēlies turēt mājās ezi.

Saskaņojiet režīmus

Pirms iegādājies ezi, padomā, vai tavs un eža dienas režīms būs piemēroti viens otram. Arī mājas eži ir nakts dzīvnieki, un pēc gulēšanas visas dienas garumā šis zvēriņš sāks rosīties vien vakaros. Jārēķinās ar to, ka ezis naktīs trokšņos un pielāgoties nāksies vien pašam, nevis gaidīt to no eža.

Iekārto eža mājiņu

Ezim piemērota mītne būs kaste vai būris, galvenais, lai uz grīdas nav stiepļu restītes. Derēs arī atbilstoša izmēra trušu būris. Neaizmirsti aprīkot eža namu ar siltu sedziņu vai mājiņu, kur ierīkot migu! Ezi var pieradināt kārtot vajadzības vienuviet, kur vari iebērt cementējošās kaķu smiltis. Taču pakaišus vajadzēs visā būrī. Šim nolūkam derēs skaidu granulas un citi dabīgi materiāli.

Nodarbini un pieradini savu ezi

Mājas ežiem ir nosliece uz aptaukošanos, tādēļ ieteicams apgādāt eža būri ar skrienamo riteni ar gludu virsmu, kā arī tuneli vai rotaļu bumbām. Ezim vēlams ļaut izskraidīties, kā arī radināt to pie cilvēka rokām agri. Pēc dabas viņi ir vientuļnieki, nevis mīļdzīvnieki, taču, radinot to pie cilvēkiem, ezis izaugs mīlīgs. Viņš zina arī savas robežas: ja ezim pārlieka uzmanība apnīk, viņš vienkārši saraujas kamoliņā

Nodrošini daudzveidīgu ēdienkarti

Lai gan ezi bērnu grāmatās mēdz attēlot ar adatās saspraustiem āboliem un sēnēs, šis dzīvnieks ir visēdājs. Jābūt uzmanīgam ar barošanu, jo mājas ezim mēdz būt tieksme uz aptaukošanos. Par pamatbarību var izmantot kaķu barību un dažādus kukaiņus, tārpus, kāpurus un gliemežus. Augļus un dārzeņus ezim var izvēlēties atkarībā no tā, ar ko šim konkrētajam dzīvnieciņam patīk našķoties, jo ežu gaumes mēdz atšķirties. Var mēģināt cienāt ežuli ar brokoļiem, saldo kukurūzu, āboliem, bumbieriem, burkāniem, ķirbi, dažādām sēklām. Vajadzētu izvairīties no citrusaugļiem un piena, jo to eža organisms nespēj pārstrādāt, par spīti populārajam uzskatam, ka ežiem piens garšo.


Ezi noteikti vajadzētu aiznest pie veterinārārsta uz konsultāciju, jo speciālists vislabāk varēs izstāstīt, kas jūsu ezim vajadzīgs!