You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Kas jāzina, vadot automašīnu lietus laikā?

Braukšana lietū. Photo by KIM JINHONG from Pexels

Braukšana lietū. Photo by KIM JINHONG from Pexels

Braukšana lietū, neatkarīgi no tā, vai tikai nedaudz smidzina, vai patiešām spēcīgi gāž, nav patīkama, jo vadītspēja ir apgrūtināta – slapjais ceļš slīd, redzamība ir samazināta, dažkārt uz ceļa ir izveidojušās dziļas risas, kas lietus laikā pilnas ar ūdeni un mašīna it kā peld. Ja lietus laikā nejūties pie stūres ērti, padomā, varbūt ir iespējams atlikt braucienu, līdz laika apstākļi uzlabojas, jo nav tāda iemesla, kas būtu pietiekami vērts, lai apdraudētu savu dzīvību. Ja tomēr brauciens lietus laikā nav atliekams, tad zemāk ir daži noderīgi padomi:

1. Pārliecinies, ka auto ir tehniskā kārtībā

Pirms brauciena lietus laikā vajadzētu pārliecināties, vai auto ir darba kārtībā – īpaša uzmanība jāpievērš:

  • Vai darbojas visi lukturi – gan priekšējie, gan aizmugurējie, gan miglas lukturi – bez tiem vienkārši nekur!
  • Vai logu slotiņas darbojas, kā nākas un ir labā stāvoklī – redzamība uz ceļa, īpaši, ja brauc lietū un tumšanā diennakts laikā, ar sliktām slotiņām būs krietni apgrūtināta
  • Kāds ir auto riepu protektors – saķere ir īpaši svarīga mitrā laikā
  • Vai darbojas kondicionieris – tas ir svarīgi, jo mazinās logu svīšanu. Ja ar kondicionieri ir problēmas – ieteicams tās laikus novērst.

2. Lēnāk brauksi, tālāk tiksi

Braukšanas laikā mitros laikapstākļos ne tikai jāievēro noteiktais ātruma ierobežojums, bet arī jābrauc lēnāk nekā parasti. Slapji ceļi ir ļoti bīstami. Lietus laikā Tava transportlīdzekļa reakcijas laiks ir daudz lēnāks un bremzēšanas ceļš – krietni ilgāks, tādēļ obligāti jāsamazina ātrums.

3. Logu tīrīšana

Lai gan tas var nelikties veselajam saprātam atbilstoši, tomēr daži cilvēki vieglā lietū aizmirst ieslēgt stikla tīrītājus. Automašīnās parasti logu tīrītāja slotiņu ātrumu ir iespējams regulēt, lai izvēlētos pavisam lēnas un retas noslaucīšanas reizes, ja ir tikai migla vai viegli smidzina, vai ātras – ja ir intensīvs lietus. Logu slotiņas noteikti ir jānomaina, ja dzirdi skrāpējošu troksni vai redzi, ka parādās “šņīpas” un stikls netiek notīrīts vienmērīgi.

4. Ievēro drošu distanci starp automašīnām

Lietainā laikā noteikti ievēro lielāku attālumu starp savu transportlīdzekli un automašīnu, kas atrodas priekšā. Ja būs nepieciešams bremzēt, tad apstādināt auto būs krietni grūtāk, tādēļ distancei mitrā laikā jābūt lielākai.

5. Izvairies no straujas bremzēšanas un kruīza kontroles

Ja nepieciešams samazināt ātrumu, dari to laicīgi, izvēloties zemāku pārnesumu, noņemot kāju no gāzes pedāļa jau krietni pirms gatavojies apstāties vai bremzēt. Izvairies no kruīza kontroles lietošanas lietus laikā – tas palīdzēs vairāk pievērst uzmanību gan gāzes, gan bremžu izmantošanai.

6. Uzmanies no stāvoša ūdens – peļķēm un ūdens risām

Braukšana stāvošā ūdenī var izraisīt hidroplanēšanu - zūd saķere un auto vienkārši slīd pa ceļa virsmu un ir gandrīz nevadāms. Ja brauc pa izteikti izbraukātu ceļu, kur auto iebrauktās risas ir pilnas ar ūdeni, izvēlies citu braukšanas joslu, ja iespējams, vai arī stūrē nedaudz paralēli iebrauktajām risām, mašīnu pavirzot nedaudz vairāk uz malu vai ceļa vidu.

7. Hidroplanēšanas laikā atlaid gāzi

Hidroplanēšana ir viena no biežākajiem autoavāriju cēloņiem lietū, jo autovadītājs var zaudēt kontroli. Ja Tava automašīna sākusi planēt pa peļķēm, mierīgi noņem kāju no gāzes pedāļa un saglabā kontroli pār stūri, cenšoties to noturēt pareizajā virzienā. Izvairies no pēkšņu pagriezienu izdarīšanas, apdzīšanas vai straujas bremzēšanas šādos apstākļos.

8. Ieslēdz kondicionieri

Lietus izraisa mitruma līmeņa paaugstināšanos. Var gadīties, ka Tavas automašīnas logi kļūst miglaini un aizsvīst. Kondicionieris palīdzēs mazināt šāda veida miglu uz logu un vējstikla iekšpuses. Tāpat temperatūras pazemināšana automašīnā var palīdzēt.

Drošība, braucot lietū, ir vienkārša, ja Tu apzināti ievēro drošības pasākumus. Atcerieties, ka ātruma samazināšana un gaismas ieslēgšana ir divi no vienkāršākajiem un efektīvākajiem veidiem, kā samazināt nelaimes gadījumus, ko rada braukšana mitrā laikā. Ja tomēr ir sanācis negadījums - meklē autoevakuatoru, kas palīdzēs tev droši nokļūt līdz autoservisam vai mājām.

Tev varētu interesēt arī:


Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...