You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kas notiek ar ķermeni, kad pārstāj lietot alkoholu vismaz mēnesi?

Neatkarīgi no tā, vai izaicini sevi nedzert vai plāno samazināt alkohola lietošanu kopumā, Tavs ķermenis var piedzīvot dažas patiešām jūtamas izmaiņas, kad pārtrauc dzert. Tā kā jauna gada sākumā daudzi cilvēki pārdomā savus dzeršanas ieradumus, nav labāka laika kā tagad uzzināt, kas īsti notiek, ja uz mēnesi vai ilgāk atteiksies no alkohola.

Paaugstinās garīgā skaidrība

Alkohols ilgstoša lietošana var izraisīt ilgstošu, negatīvu ietekmi uz smadzenēm, tostarp sliktu atmiņu un lēnākus refleksus. Laika gaitā smadzenes var pierast pie alkohola ietekmes, liekot tām strādāt intensīvāk un izraisīt nepatīkamus vai pat bīstamus abstinences simptomus, piemēram, trīci un sirdsklauves. Tas var izraisīt izdegšanu, kas var likt justies “miglainam”.

Pēc alkohola lietošanas pārtraukšanas vienu mēnesi vai ilgāk, cilvēki var pamanīt garīgās skaidrības un atmiņas palielināšanos.

Uzlabojas miega kvalitāte

Uzskats, ka alkohols var palīdzēt labāk aizmigt, ir mīts. Tas var likt justies miegainam un ātri aizmigt, taču vēlāk naktī tas sajauc miega modeļus. Tā kā alkohols ir nomācošs līdzeklis, tas var izjaukt miega ciklu no līdzsvara, palēninot nervu sistēmas darbību. Tā kā nervu sistēma paātrinās, tiklīdz alkohols izplūst no organisma, var piedzīvot miega traucējumus un nakts laikā vairāk pamosties. Tas var izraisīt sliktu funkciju un miegainību nākamajā dienā. Bezmiegs ir diezgan izplatīts starp cilvēkiem, kuri pārmērīgi lieto alkoholu. Tāpēc nedzeršana, īpaši ilgstoši, var ievērojami uzlabot miega kvalitāti un ilgumu. Kad vairs nedzer ilgstoši, var pamanīt, ka no rītiem pamošanās ir vieglāka un “svaigāka”.

Uzlabojas garastāvoklis

Lai gan mēs bieži pievēršamies vīna glāzei vai labam Martini, lai justos labāk, ironija ir tāda, ka dzeršanai var būt gan īslaicīga, gan ilgtermiņa negatīva ietekme uz garastāvokli. Tā kā alkohols pārpludina smadzenes ar dopamīnu, kas ietekmē to, kā mēs izjūtam baudu, šīs labsajūtas ķīmiskās vielas "steiga" var izraisīt trauksmes uzliesmojumu, tiklīdz tā līmenis sāk kristies. Laika gaitā tas var pārvērsties par kaitīgu dzeršanas ciklu, satraukuma sajūtu un pēc tam vēl vairāk un biežāku dzeršanu, lai atjaunotu miera sajūtu. Tāpēc alkohola lietošana var izraisīt garastāvokļa pazemināšanos, paaugstinātu trauksmi un pat depresiju. Pastāv liela korelācija starp alkohola lietošanas traucējumiem un citiem garīgiem traucējumiem, tostarp depresiju un trauksmi. Kad pārtrauc lietot alkoholu, tas patiešām uzlabo vispārējo garīgo veselību.

Spēcinās imūnsistēma

Vai zināji, ka alkohola lietošana var padarīt Tevi vairāk pakļautu saslimšanai, novājinot imūnsistēmu? Alkohols izraisa "pastāvīgu vitamīnu un minerālvielu samazināšanos, kas mūsu ķermenim ir vajadzīgas, lai justos vislabāk. Faktiski alkohola lietošana var padarīt uzņēmīgāku pret pneimoniju, un hroniskus dzērājus - tādām lietām kā infekcijas un pat sliktai brūču dzīšanai.

Uzlabojas hormonālais līdzsvars

Dzeršana var izraisīt hormonu neprātu — tā ietekmē mūsu endokrīno sistēmu, kas ļauj mūsu ķermenim atbilstoši reaģēt un tikt galā ar izmaiņām mūsu organismā. Smagi alkohola izraisīti hormonu regulēšanas traucējumi dažkārt var izraisīt nopietnas problēmas, piemēram, reproduktīvo deficītu, vairogdziedzera problēmas un uzvedības traucējumus laika gaitā.

Paģiras vai alkohola pārtraukšana arī izraisa hormonālas izmaiņas, kas izskaidro, kāpēc pēc dzeršanas mēs varam justies tik traki. Alkoholam ir diezgan kaitīga ietekme, jo etanols, organiskais savienojums alkoholā, ir toksīns mūsu ķermenim. Procesi, ko izmanto etanola sadalīšanai mūsu sistēmā, rada blakusproduktus, kas izraisa paģiru sajūtu.

Samazinās iekaisumi

Spēcīga alkohola lietošana var izraisīt sistēmisku iekaisumu vai ilgstošu iekaisumu visā ķermenī. Alkohola lietošanas pārtraukšana 30 dienas vai ilgāk var izraisīt tādu lietu samazināšanos kā galvassāpes un citas ķermeņa sāpes. Patiesībā alkohola lietošana var izraisīt artrītu, pastiprinot locītavu iekaisumu. Turklāt alkohols var dehidrēt, veicinot galvassāpes.

Uzlabojas gremošana

Alkohola lietošana var mainīt zarnu mikrofloru, kas ir atbildīga par galvenajām ķermeņa funkcijām, piemēram, gremošanu. Zarnas ir pilnas ar labām un sliktajām baktērijām, kas, pareizi līdzsvarojot, palīdz regulēt dažādus procesus organismā. Kad zarnu mikroflora tiek izjaukta, var rasties tiešākas gremošanas problēmas (sāpes vēderā, vēdera uzpūšanās, gāzes, sāpes) un vai mazāk acīmredzamas blakusparādības, piemēram, nogurums, tieksme pēc cukura un iekaisīgi ādas stāvokļi.

Uzlabojas aknu darbība

Nav noslēpums, ka alkoholam ir nozīmīga loma aknu veselībā. Hroniska un pārmērīga alkohola lietošana var iznīcināt aknu šūnas, kas nepieciešamas kaitīgo vielu filtrēšanai mūsu organismā. Taukainas aknas ir izplatīta parādība cilvēkiem, kuri dzer daudz un regulāri, izraisot cirozi. Tomēr atteikšanās no alkohola dod aknām iespēju atjaunoties.

Samazinās noteiktu audzēju risks

Tā kā alkohols var sabojāt šūnas, tas var izraisīt arī DNS izmaiņas, kas palielina risku saslimt ar noteiktiem vēža veidiem, īpaši aknu, resnās zarnas un taisnās zarnas vēzi. Lai gan nav garantēta burvestība vēža profilaksei, ja indivīds ilgstoši atturas no alkohola, samazinās risks saslimt ar šīm slimībām.

Ja vēlies atteikties no alkohola, bet nespēj to izdarīt saviem spēkiem, noteikti konsultējies ar atkarību ārstu – narkologu.

Zemāk noskaties, kā Jānis Bindrs – Blumenauss apņēmmies vairs katru dienu “citronūdeni” nedzert.

Lasi arī:

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas