You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Klāt pavasaris! Interesanti fakti, ko, iespējams, nezināji

Kad iestājas pavasaris, Image by Thanks for your Like • donations welcome from Pixabay

Kad iestājas pavasaris, Image by Thanks for your Like • donations welcome from Pixabay

20.martā šogad iestājas astronomiskais pavasaris! Patiesībā pavasaris var sākties dažādos laikos, atkarībā no tā, kuram jautājat. Viens gaida siltumu, cits skatās kalendārā, vēl kādam pavasaris saistās ar pirmajām sniegpulkstenītēm… Kā tad ir patiesībā? Kad tad sākas pavasaris? Un kādi interesanti fakti vēl saistās ar šī gadalaika atnākšanu?

Kad sākas pavasaris?

Astronomiskais pavasaris sākas 20. martā un to nosaka saules atrašanās pret zemi. Diena un nakts šai dienā ir vienāda garuma un pēc tam diena kļūst garāka par nakti. Ekvinokcija jeb brīdis, kad saule šķērsos ekvatoru šogad ir plkst. 11:37, kas tad arī skaitās precīzais laiks, kad iestājas pavasaris.

Fenoloģiskā metode reģistrē atkārtotu dabas parādību, piemēram, ziedēšanas, datumus. Attiecīgi – Fenoloģiskais pavasaris sāksies tad, kad atlidos gājputni, uzziedēs pirmie pavasara ziedi u.c.

Meteorologi, savukārt, atbildēs, ka pavasaris sākas 1. martā un ilgst līdz 31. maijam. Viņi gadu sadala ceturkšņos, lai būtu vieglāk salīdzināt sezonas un mēneša statistiku no gada uz gadu. Meteoroloģiskie gadalaiki ir balstīti uz ikgadējiem temperatūras cikliem, nevis uz Zemes stāvokli attiecībā pret Sauli. Astronomisko ekvinokciju un saulgriežu datumu izmantošana gadalaiku noteikšanai radītu statistikas problēmas, jo šie datumi katru gadu var nedaudz atšķirties.

Ķīnā pavasara atnākšana sakrīt ar ķīniešu Jaunā gada svinībām.

Japāņiem ķiršu zieda - Japānas nacionālā zieda - atvēršanās martā vai aprīlī norāda pavasara sākumu. Ja nezied ķirsis – pavasaris vēl nav pienācis.

Dienvidu puslodē pavasaris ir rudenī. Piemēram, Austrālijā un Jaunzēlandē, pavasaris sākas 1. septembrī un beidzas 30. novembrī.

Interesanti fakti par pavasari

  • Pavasaris parasti asociējas Lieldienām - tomēr Lieldienu datums gadu no gada mainās. Parasti Lieldienas tiek svinētas pirmajā svētdienā pēc pirmā pilnmēness, kas bijis pēc pavasara iestāšanās.
  • Pirmajā pavasara dienā, pavasara ekvinokcijā, ir 12 stundas dienasgaismas un 12 stundas tumsas.
  • Ko nozīmē “Pavasaris”? Termins “pavasaris” no latīņu valodas ekvinokcija nozīmē “vienāda nakts” - equus (vienāds) un nox (nakts).
  • Persefone bija grieķu pavasara dieviete, kura pavadīja ziemas kā pazemes karaliene, bet pavasarī atgriezās, lai vadītu atdzimšanu.
  • Pirmajā pavasara dienā sākas arī persiešu Jaunais gads Nowruz. Svētki ilgst 13 dienas un sakņojas 3000 gadu senās zorastrisma tradīcijās. Tos svin Irānā, Ziemeļkaukāzā, Turcijas kurdu daļās un Irākas ziemeļos, Afganistānā, Tadžikistānā, Turkmenistānā, Uzbekistānā, Kirgizstānā, Kazahstānā un citās Vidusāzijas izkaisītajās populācijās.
  • Tornado visbiežāk sastopams pavasarī un vismazāk ziemā.
  • Senie ēģiptieši uzcēla Lielo Sfinksu tā, lai tā būtu tieši vērsta uz augošo sauli pavasara iestāšanās brīdī.
  • Pavasaris ir optimālākais laiks, lai dzīvnieki varētu laist pasaulē savus mazuļus. Īpaši tas attiecas uz zālēdājiem, jo mazuļu radīšana šajā laikā nodrošinās pēcnācējiem gana daudz barības izaugšanai un laiku sagatavoties nākamajai bargajai ziemai. Turklāt, ja putni šķiet skaļāki nekā parasti, tas ir tāpēc, ka pienācis laiks pāroties, un ar skaļu un skanīgu dziesmu var atrast savu partneri.
  • Ziemeļpolā pirmā pavasara diena vēsta par 6 mēnešu diennakts sākumu.
  • Pavasaris tiek uzskatīts arī par visbīstamāko laiku attiecību pārbaudīšanai. Pirms kāda laika facebook pētījums liecināja, ka tieši pavasarī cilvēki biežāk nomaina savus attiecību statusus un pārtrauc attiecības.

Neraugoties uz visu – pavasaris ir mīlestības gadalaiks, kad daba mostas, dzīvnieki un putni rada mazuļus un sirdis sāk pukstēt līksmāk.

Lasi arī:

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...