You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Ko izvēlēties – zobu implantus vai zobu tiltu?

Youtube.com Dr.Apines zobārstniecības klīnika

Youtube.com Dr.Apines zobārstniecības klīnika

Zobu tilti ir sena un pārbaudīta trūkstošo zobu aizstāšanas metode. Zobu implanti – jaunāka un mūsdienīgāka. Kādas ir atšķirības starp zobu tiltiem un zobu implantiem un kā izvēlēties sev piemērotāko metodi, pastāstīs zobārste Līga Apine no Dr. Apines zobārstniecības klīnika.

Kas ir zobu tilts?

Zobu tilts ir neizņemama zobu restaurācija, kas aizvieto trūkstošu zobu vai zobu grupu, iesaistot blakus esošos zobus. Lai tiltveida restaurācija funkcionētu, tai papildus nepieciešami divi kroņi balstu zobiem, tāpēc tie tiek noslīpēti, zaudējot dabiska zoba audus.

Kas ir zobu implants?

Zoba implantu veido titāna skrūve, kas tiek ievietota žokļa kaulā un kam virs smaganu daļas tiek veidots mākslīga materiāla zoba kronis, kas vizuāli un funkcionāli atgādina dabisku zobu. Zobu implantu var ievietot jebkura zaudēta zoba vietā, un tas pilnībā estētiski un funkcionāli aizstāj dabisku zobu. Zoba implants ir neizņemama restaurācija, un mutes dobumā tas atrodas kā dabisks zobs.

Vai zobu tiltu izgatavo ātrāk kā implantu?

Vēl pirms neilga laika ārstēšanas ilguma atšķirība bija vismaz pusgads, zobu tiltam par labu. Taču mūsdienās implantu izgatavošanu iespējams krietni vien saīsināt. Ja ir labvēlīgi apstākļi, ir iespējams implantu ievietot uzreiz pēc zoba izraušanas, kā arī veikt pagaidu vai patstāvīgas restaurācijas izveidošanu.

Vai ar zobu tiltiem ir grūtāk ievērot mutes higiēnu?

Tāpat kā zobus, arī zoba implantus var iespaidot slikta mutes dobuma higiēna. Tiesa, zoba implantiem neveidojas kariess, taču tā balsta audus var nelabvēlīgi ietekmēt aplikums un zobakmens. Tāpēc ir svarīgi zobus ne vien kārtīgi tīrīt, bet arī diegot. Diegojot parādās krasa atšķirība starp zoba implantātu un zobu tiltu.

Vienu implantu diego no abām pusēm ar ierastu zobu diegu, taču tiltveida restaurācijai zobu diegošanai nepieciešams specializēts zobu diegs. Zemtiltu diega stiprinātais gals paredz ērtu pakļūšanu zem tilta, taču tas ir sarežģītāk nekā ierasta diegošana.

Kas ir dārgāki zobu implanti vai zobu tilti?

Izmaksas zobu tiltam ir nedaudz zemākas nekā zoba implantam, ja jāaizvieto viens zobs. Starpība nozīmīgāk pieaug, ja jāaizvieto divi un vairāk zobi. Taču tendences liecina, ka tuvākajā nākotnē implanta izmaksas būs vienlīdzīgas ar tiltveida restuarācijas izmaksām.

Secinājumi

Zobu tiltveida restaurācija sevi pierādījusi jau vairākus gadu desmitus. Tie pilnībā veic savu funkciju, un arī estētiskā ziņā nerada problēmas. Ja ir stipri balsta zobi un laba higiēna, tiltveida restaurācija var kalpot pat 20 gadus.

Taču mūsdienās zoba implants ienāk ar vēl spēcīgākiem trumpjiem: to ievietošana ir vienkārša, tie ir izturīgi, pilnībā veic savu funkciju, kā arī ir estētiski. Taču ne vienmēr un visur tos ir iespējams ievietot, piemēram, kaula trūkuma dēļ.

Katra klīniskā situācija jāizvērtē individuāli un jāizvēlas tai piemērotākā ārstēšana!