You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Vai bezdelīgas un mājas čurkstes var kaitēt mājai?

Bezdelīgas, Image by Jochen Schaft from Pixabay

Bezdelīgas, Image by Jochen Schaft from Pixabay

Bezdelīgas un mājas čurkstes ir brīnišķīgi un dzīvelīgi putni, kas “nesot mājai laimi”. Bet vai tiešām mājai tiek ienesta laime? Bezdelīgas ierīko ligzdas ēkās, bet mājas čurkstes zem ēku jumtiem, uz fasādes. Vai tas kaut kādā veidā bojā māju?

Bezdelīgas vai tomēr mājas čurkstes?

Ir gan bezdelīgas, gan mājas čurkstes. Bezdelīgas savas ligzdas mīl ierīkot iekštelpās. Ja ir kāda putnam brīva pieeja uz bēniņiem, tad caur to bezdelīga iekļūs bēniņos un iedzīvosies tur. Savukārt mājas čurkstes ir tās, kas savas ligzdas lipina zem ēku jumtiem, uz māju fasādēm.

Vai putni kaitē mājai?

Nav nekāds noslēpums, ka arī putni kakā. Un viņi nenokārtojas vienā vietā, aizrokot bedrīti. Jārēķinās, ka zem ligzdām un putni lidošanas vietās būs izkārnījumi. Tai skaitā uz ēkas fasādes, kas nav patīkami, sevišķi, ja fasāde ir svaigi atjaunota. Zināms, ka putnu izkārnījumi ir visai kodīgi un spēcīgi, kas var arī bojāt fasādes krāsojumu.

Kā pasargāt savu māju no mājas čurkstēm un bezdelīgām?

Ja vēlies pasargāt ēku no putnu izkārnījumiem, bet vienlaicīgi ar tiem sadzīvot, vari zem mājas čurkstīšu ligzdām piestiprināt dēli, uz kura arī izkārnījumi krāsies.

Vēl vari mājās turēt kādu mednieka dzīvnieku, piemēram, kaķi. Tas nenozīmē, ka kaķim jābūt tiešām medniekam, kas putnus izmedīs, tomēr putni instinktīvi jutīs sev nevēlama dzīvnieka klātbūtni un pēc iespējas meklēs sev citu, drošāku vietu, kur ierīkot ligzdas.

Ja vēlies izvairīties no bezdelīgu ligzdošanas Tavā mājā, ir rudenī, pēc putnu aizceļošanas, pārbaudīt, caur kuru vietu bezdelīgas iekļūst attiecīgajā telpā, un aizsprostot to vietu.

Ja negribi, lai mājas čurkstes ierīko ligzdas zem mājas jumta, tad vienīgais veids, kā no tām atbrīvoties, ir rudenī noņemt tukšās ligzdas pēc otrā perējuma mazuļu došanās prom (septembrī) un vari piestiprināt slīpus dēļus zem jumta un fasādes ēdu stūrī apkārt visai mājai. Jāatceras, ka čurkstes savas ligzdas lipina tieši leņķos. Ja to nebūs – nebūs ligzdu.

Atceries – ligzdas putnu apmešanās laikā postīt ar likumu ir aizliegts!

Lasi arī:

nomazgāt ēkas fasādi?

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...