You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Vistu turēšana un ēdināšana – kas par to jāzina?

Photo by Brianna Santellan on Unsplash

Photo by Brianna Santellan on Unsplash

Cik daudz vistu turēt?

Tas atkarīgs no tā, cik daudz olu patērēsiet. Viena vista izdēj vidēji 4 – 5 olas nedēļā, vistas sāk dēt 6 mēnešu vecumā. Ziemā dējība samazinās, tad vistām nepieciešams papildus apgaismojums, tomēr jāņem vērā, ka pārāk spilgta un arī nepārtraukta gaisma izraisa stresu. Putniem ir jāatpūšas. Ja mītnē ir auksti, tad barības patēriņš palielināsies. Dējība ievērojami samazināsies, kad vistām sāksies spalvu maiņa (parasti 12 mēnešu vecumā).

Kur turēt vistas?

Vistas nav ļoti prasīgas mājokļa jautājumā, bet jāievēro daži nosacījumi. Mītnei jābūt mitruma izturīgai, lai vistas varētu patverties no lietus, saules un vēja. Jānodrošina laba ventilācija un pietiekami liela telpa. Uz vienu vistu jārēķina vidēji 1 kvadrātmetrs. Ja vistas kūtī būs pārblīvētas, var parādīties nelabvēlīga uzvedība kā spalvu plūkāšana un citu putnu knābāšana. Svarīgi nosacījumi ir ligzdas klusā vietā, kur dēt olas, kā arī laktas atpūtai. Jānodrošina iespēja pastaigām svaigā gaisā brīvi vai norobežotā laukumā. Vistas var laist laukā arī ziemā, ja tās var pašas tikt atpakaļ mītnē.

Novietnē uz grīdas vislabāk izkaisīt skaidas, var izmantot arī salmus. Salmi vai siens nepieciešams arī ligzdu izklāšanai. Ja ir iespēja, zemi pie mītnes betonē, lai vistas dubļus neienes tieši uz pakaišiem. Grīda ir regulāri jātīra. Pulverveida dezinfekcijas līdzeklis Stalosan F, izkaisot kūtī, ne tikai pasargās no dažādiem slimības ierosinātājiem, bet arī uzlabos mikroklimatu. Regulāra kūts, barības un ūdens trauku dezinfekcija ar Virkon S pasargās no vīrusu, baktēriju un ektoparazītu izraisītām slimībām.

Kā barot?

Lai vistas būtu veselas un dētu olas, jāsaņem visas nepieciešamās barības vielas – ogļhidrāti, proteīns, tauki, vitamīni un minerālvielas.

Jānodrošina nepārtraukta pieeja tīram ūdenim. Ūdens trūkums negatīvi ietekmēs olu produkciju. Ērti un viegli lietojamas ir putniem paredzētās dažāda tilpuma plastmasas ūdens dzirdnes un barotavas.

Ogļhidrāti ir enerģijas avots un sastāda lielāko daļu barības. Vistām ogļhidrātu avots ir kukurūza, kvieši, mieži un citi graudaugi (izņemot rudzus). Tomēr jāievēro, ka ogļhidrāti un tauki ir visbarojošākie, un pārbarotas vistas dējība samazinās.

Proteīnus veido aminoskābes. Metionīns un lizīns ir divas svarīgākās aminoskābes putniem. Ja vista nesaņem pietiekami proteīna, tad var pārstāt dēt olas un sākt plūkāt spalvas. Galvenais proteīna avots putniem ir augu proteīns - sojas pupiņas, rapsis, kukurūza, arī zirņi un pupas. Lielisks dabiskais proteīna avots putniem ir tārpi un kukaiņi, bet, ja putni tiek turēti ierobežotā teritorijā, tad neuzņems pietiekami šo proteīnu. Dzīvnieku proteīna avots ir zivju un gaļas milti, gaļas subprodukti (tikai vārīti), piens (ieteicami skābpiena produkti). Vistas priecāsies par jebkādu zaļbarību, labprāt knābās ābolus, sakņaugus u.c. Bietes, burkānus var sarīvēt uz lopbarības rīves.

Kalcijs, fosfors un A, D,E vitamīni ir vieni no svarīgākajām minerālvielām un vitamīniem, kas jānodrošina vistām. Papildus piedevas (Salvamix un Salvana Mineral L-257) nodrošinās nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas sabalansētam uzturam. Papildus vitamīnus un minerālvielas var pievienot ari dzeramam ūdenim- preparāts Nutrisel Plus. Īpaši svarīgi tas ir stresa situācijās- slimošana, spalvu maiņa, jauna mītne utt. . Ja vistas pietiekami netiek pastaigās, ieteicams izmantot barības piedevu Pick Bowl, lai apmierinātu putniem dabisko iedzimto knābāšanas refleksu. Cietā barības piedeva veicina knābja nodilumu, samazinot nevēlamu uzvedību kā spalvu plūkāšanu un kanibālismu. Knābājot Pick Bowl, vistas saņem arī tiem vajadzīgos makroelementus-kalciju, fosforu, nātriju, magniju.

Jāatceras, ka vistām nav zobu, tāpēc barības sasmalcināšanai nepieciešami smalki akmentiņi (grants). Laba alternatīva ir gliemežvāki( Oyta Shell), kas papildus ir teicams kalcija avots.

Putnu veselībai, augšanas un imunitātes veicināšanai, kā arī elpošanas funkciju uzlabošanai un karstuma stresa samazināšanai tiek piedāvāti dažādi augu izcelsmes fitopreparāti kā Respzz, Superliv, Actiferm u.c.