
Aleksandr Papichev / Alamy Stock Photo
Darva ir eļļains, viskozs, parasti tumši brūns vai melns sausās pārtvaices produkts ar asu, īpatnēju smaku. To parasti iegūst no kokiem, akmeņoglēm, naftas vai kūdras. Tā ir ūdens necaurlaidīga masa, ko senāk tāpēc plaši izmantoja laivu un kuģubūvē. Darvu izmanto arī medicīnā un kosmētikā, tomēr visplašāko atpazīstamību mūsdienās tā ir ieguvusi kā kancerogēna cigarešu dūmu sastāvdaļa, kas kaitē veselībai.
Darvas bizness
Savulaik darvas dedzinātavas Latvijas teritorijā veidoja visai nopietnu tautsaimniecības sektoru. Tiek lēsts, ka Kurzemes hercogistē darbojušies turpat simts darvas tecinātavas jeb cepļi, tostarp lielākie bija Skrundā, Kuldīgā, Rendā u. c.
Darvas tecinātavās ražoja kokogles un darvu. Darvu tecināja, dedzinot malku, kas pēc tam pārtapa kokoglēs. Darvdeģis bija cienījama profesija, un sākumā latviešus tajā apmācīja meistari no ārvalstīm. Darvas tecinātavas tika veidotas visos ar mežiem bagātākajos reģionos. Darvu ražoja gan vietējām patēriņam, gan arī visai lielā apjomā eksportēta. Darvu plaši izmantoja kuģu un laivu darvošanai, bet kokogles – dzelzs ieguvei. Bērza darvu izmantoja arī zābaku un citu ādas priekšmetu kopšanai. Darvu salīdzinoši plaši pielietoja arī medicīnā, līdz parādījās kortikosteroīdās smēres, kas pakāpeniski aizstāja darvas izmantošanu.
Pielietojums gan medicīnā, gan kosmētikā
Koku darva tiek iegūta no bērza, priedes, dižskābārža, apses un kadiķa. Tomēr visplašāk, tostarp ārstniecībā, tiek izmantota tieši bērzu darva. Arī apses darvu izmanto ārstniecībā, tomēr tai, salīdzinājumā ar bērzu darbu, ir daudz specifiskāka smarža. Priedes darvu vairāk izmanto tehniskām vajadzībām, piemēram, lai koka laivas padarītu noturīgas pret ūdens iedarbību. Bērza darvu izmanto arī kā insektu atbaidītāju, līmi, dārzniecībā, ķīmijas rūpniecībā utt.
Bērza darvā ir liels daudzums fenolu, tas ir spēcīgs antiseptisks, insekticīds un vietēji kairinošs līdzeklis, kuru pielieto ekzēmas, psoriāzes, kašķa, izsitumu un čūlu, apdegumu un pūžņojošu brūču ārstēšanai. Jāņem gan vērā, ka ilgstoša ārstēšanās ar darvu saturošām ziedēm var būt arī ar negatīvām sekām, piemēram, radīt ekzēmas saasinājumus.
Bērza darva ir dabisks antiseptiķis, un tai piemīt pretiekaisuma īpašības, kas palīdz cīnīties pret parazītiem un atjaunināt ādu. Darvas ziepes tiek izmantotas arī kā līdzeklis pret blaugznām, pastiprinātu matu taukošanos un izkrišanu.
Darva ir bīstama cigaretēs
Lai arī darvas izmantošana ir visai plaša, tomēr der atcerēties, ka tā satur kancerogēnas vielas un tāpēc var būt bīstama veselībai. No akmeņoglēm un naftas iegūtā darva, kas ir melnā krāsā un tiek izmantota, piemēram, ceļu būvē, tiek uzskatīta par īpaši toksisku un kancerogēnu, un tai ir ļoti asa smaka.
Vislielākos pārmetumus šajā ziņā izpelnās cits darvas veids, kas rodas, smēķējot cigaretes, un aktivizējas degšanas procesa laikā. Cigarešu dūmos esošā darva uzkrājas plaušās un laika gaitā audus pārkrāso pelēkus un pat melnus, izraisot hronisku bronhītu, plaušu vēzi, sirds un citas slimības. Ņemot vērā to, ka darva ir cigarešu degšanas blakusprodukts, tā nav novērojama citos tabakas un nikotīna izstrādājumos, kur tabaka netiek dedzināta vai arī tās nav vispār (piemēram, nikotīna spilventiņos vai karsējamā tabakā).
Kopumā cigarešu degšanas laikā dūmos bez darvas izdalās vēl vairāki tūkstoši dažādu ķīmisko vielu, no kurām apmēram simts ir kancerogēnas. Piemēram, benzopirēns ir vēl viena no spēcīgākajām vēzi izraisošajām ķīmiskajām vielām, kas sastopama cigarešu dūmos. Savukārt tvana gāze organismā rada skābekļa trūkumu un traucē organisma pilnvērtīga funkcionēšanu. Bīstams ir arī arsēns, kadmijs un ūdeņraža cianīds, kas var izraisīt nopietnus sirds un vēnu bojājumus, kā arī palielināt vēža risku.
Neskatoties uz darvas kancerogēno dabu, tai izsenis ir bijis plašs pielietojums, un cilvēki dažādiem nolūkiem to ir izmantojuši jau kopš seniem laikiem. Līdzīgi kā čūskas inde – tā vienlaikus var nest gan nāvi, gan arī būt ārstniecības līdzeklis.
______
Rakstā izmantota informācija no:
- https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/substances/coal-tar
- https://www.newworldencyclopedia.org/entry/Tar
- https://farazoil.com/main-sources-of-tar-production-exporting-countries/
- https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/causes-of-cancer/smoking-and-cancer/whats-in-a-cigaret...
- https://www.agfonds.lv/noderigi/tehnologija/darvas-ieguve/
- https://vesture.eu/Darvas_dedzin%C4%81tava u.c.

Aleksandr Papichev / Alamy Stock Photo