Ģimenē pirmklasnieks. Par ko baidās vecāki un par ko uztraucas paši bērni?

Photo by Mitchell Orr on Unsplash

Skaisti sapucēti bērni ar gladiolu pušķiem rokās. Pacilāti vecāki. Gaisā virmo tīkamas priekšnojautas par kaut kā jauna sākumu. Šāds ierasti ir 1.septembris. Īpaša diena. Pavisam īpaša tiem bērniem, kuri skolas durvis ver pirmo reizi. Reizē ar šīm patīkamajām emocijām, daudzu vecāku prātā mīt arī pamatīgas bažas. Kā bērnam skolā veiksies. Kā viņš iejutīsies? Vai spēs tikt galā ar jaunajiem pienākumiem? Satraucas vecāki un satraucas arī paši bērni, jo tieši viņiem taču uz to skolu būs jāiet.

 

Kā runāt ar bērnu par skolu?

Ierasti vecāki bērnam pirms skolas gaitu uzsākšanas stāsta, ka nu jau viņš ir liels. Būs skolnieks. Viņam būs jābūt patstāvīgam un ļoti labi jāmācās. It kā jau viss tieši tā arī ir. Vien der atcerēties, ka bērnam, it īpaši tādam, kuram nav vecāko brāļu vai māsu skolnieku, skola var izrādīties visai abstrakts jēdziens. Šī iemesla dēļ vecākiem vajadzētu bērnam sīki izskaidrot skolas dienaskārtību. Kādus mācību priekšmetus viņš apgūs, kāda būs skolotāja utt. Jo detalizētāka būs šī informācija, jo vieglāk bērnam būs iejusties skolas ikdienā.

 

Un ja nu nesanāk?

Bērni ir ļoti dažādi. Ja vienam iejušanās skolnieka lomā būs tīrā izklaide, tad citam tas var prasīt lielākas pūles. Ir aktīvāki bērni un mazāk aktīvāki. Ir līderi un klusie vērotāji. Tādi šie bērni ir bijuši jau bērnudārzā un visdrīzāk savus uzvedības modeļus saglabās arī skolā. Tiesa gan, kā atzīst pieredzējuši pedagogi, ir bērni, kuriem skolas vide šķiet daudz patīkamāka, nekā tā bijusi bērnudārzā. Šādos gadījumos bērns skolā būs atvērtāks un aktīvāks, nekā bērnudārza periodā. Un, protams, gadīties var arī otrādi. Līdz ar to, ja vien nespējam zīlēt nākotni, skaidri paredzēt to, kā bērns iejutīsies skolā, arī visdrīzāk nespēsim. Vienīgais, ko mēs jau pirms bērna skolas gaitu uzsākšanas varam darīt lietas labā — atkal un atkal atgādināt saviem bērniem, ka atbalstīsim viņus. Atbalstīsm, ja skolā veiksies lieliski un atbalstīsim arī tad, ja skolas gaitu sākums būs ne tik viegls.

 

No kā baidās bērni?

Protams, uztraucas ne tikai vecāki, uztraucas arī paši bērni. Lai saprastu, kādas pārdomas māc potenciālos skolnieciņus, pieciem topošajiem pirmklasniekiem jautājām, par ko viņi visvairāk uztraucas pirms skolas gaitu uzsākšanas. Un, lūk, rezultāti:

 

Alise: ''Es baidos, ka man skolā nebūs tik labu draudzeņu kā bērnudārzā. Un nedaudz baidos, vai skolotāja būs jauka.''

Haralds: ''Baidos, ka nemācēšu pietiekami labi rēķināt!’'

Paula: ‘'Skola ir ļoti liela, es uztraucos, ka tur apmaldīšos.’'

Rihards: ‘'Es ne par ko neuztraucos. Varbūt tikai par to, ka būs jāpilda mājasdarbi.''

Deizija: ''Baidos, ka es negribēšu mācīties!''

 

Lai gan bērns, gan vecāki justos droši pirms jaunā semestra sākuma, ieteicams sagatavoties skolai laikus