Ieteikumi, kā sagatavot bērnu pirmajai vizītei pie zobārsta

Photo by Jose Ibarra on Unsplash

Bērns pirmoreiz pie zobārsta – tas ir ļoti svarīgs un satraucošs notikums gan bērna, gan vecāku dzīvē. Kā tam sagatavoties tā, lai bērna pirmā un arī atkārtotās vizītes pie zobārsta noritētu pietiekami sekmīgi? Atbildes uz jautājumiem sniedz zobārstniecības klīnikas “Meller” speciālisti, kuri sniedz NVD apmaksātus bērnu zobarstniecības pakalpojumus.

 Kad bērns pirmoreiz jāved pie zobārsta?

Bērns pirmo reizi zobārsta apmeklējumu var veikt jau tad, kad izšķīlies pirmais zobiņš, bet apmeklējums būtu jāveic līdz gada vecumam. Jo agrāk bērnu pirmoreiz aizvedīs pie zobārsta, jo ātrāk bērns pieradināsies pie šīs procedūras. Turklāt pirmajā apmeklējumā zobārsts diez vai iesāks ko vairāk par mutes dobuma un zobu apskati, novērtēs to stāvokli un sniegs konsultācijas zobu kopšanai.

Kā sagatavot bērnu pirmajai un atkārtotajai vizītei pie zobārsta

Sliktākā lieta, ko vecāki mājās var darīt, ir draudēt vai biedēt ar zobārstu. Lai zobārsta apmeklējums norisinātos mierīgi un pret zobārstu nerastos paniskas bailes, bērnā nedrīkst tādas radīt. Svarīgi, lai paši vecāki par savām vizītēm pie zobārsta stāstītu mierīgi, bez pārspīlējumiem un nevajadzīgi nesabiedētu bērnu par gaidāmo apmeklējumu, jo bērna izpratne par zobārstu rodas tieši no dzirdētā ģimenē. Vecāki, kas paši baidās no zobārsta, pārnes savas bailes bērnam un nereti novilcina gan savas vizītes, gan bērna vizītes, padarot stāvokli tikai sliktāku.

Ko drīkst un ko nedrīkst solīt bērnam pirms vizītes?

Ko drīkst solīt un teikt bērnam? Ka zobārsta apmeklējums nepieciešams, lai zobiņi būtu veseli un nesāpētu, lai tie augtu stipri un skaisti. Ka zobārsts, visticamāk, pirmajā reizē tikai apskatīsies un pateiks, kas tālāk darāms.

Ko neteikt bērnam, īpaši pirms atkārtotām vizītēm? Ka nesāpēs, ka ārsts neko nedarīs – proti, nemelot bērnam. Ja bērnam tiks sasolīts kaut kas, ko vecāki nevar paredzēt, bērns tos uztvers kā melus un vairs neuzticēsies ne vecākiem, ne zobārstam.

Arī ar dāvanu piesolīšanu jābūt uzmanīgam. Ja pirmajā reizē bērnu pēc vizītes var iepriecināt ar kaut ko jauku par labu uzvedību, tomēr, mēģinot piekukuļot bērnu katrā apmeklējuma reizē, bērnā tikai radīs iespaidu, ka šī nav vienkārši nepieciešama procedūra, kas jāveic veselības vārdā, bet kaut kas neizturams, ko bez apbalvojuma nav vērts pat iesākt.

 

Pats galvenais, ko vēlreiz un vēlreiz atgādina bērnu zobārsti: lai bērnam zobārsta vizītes būtu pēc iespējas mazāk sāpīgas un nepatīkamas, ir jāatceras, ka  bērna zobos caurumi nerodas pēkšņi. Jo regulārākas būs vizītes pie zobārsta, jo mazāk nepatīkamu procedūru būs tajās jāveic!