Kā rīkoties, lai bērns veģetārietis skolā justos paēdis?

pixabay.com

Mūsdienās bērnu veģetāriešu netrūkst. Daudzi tādi ir ne tikai vecāku, bet arī savas pārliecības dēļ. Lai arī Latvijā pieņemts likums, ka skolas var nodrošināt bērniem arī veģetāru uzturu, realitātē tas ne vienmēr tiek darīts. Un ja arī skolā bez gaļas uzturs tiek piedāvāts, nereti tas ir nepilnvērtīgs.

Turpinājumā ieteikumi, kā rīkoties, lai skolnieks veģetārietis saņemtu sabalansētu uzturu:

-         Ja skolā sabalansētu veģetāru uzturu nepiedāvā, būtu ļoti vērtīgi bērnam ko ēdamu dot līdzi kastītē. Tas var būt gan siltais ēdiens ( šādai vajadzībai jāiegādājas speciāls termoss), gan uzturvielām bagātas uzkodas – augļi, rieksti, žāvēti augļi, kāds labas kvalitātes šokolādes gabaliņš.

-         Rūpīgi jāseko līdzi tam, ko bērns ēd mājās. Ja arī skolā bērns pusdienās apēdīs vien kartupeļus vai salātus, ar vērtīgām uzturvielām bagātas maltītes jānodrošina mājas. Brokastīs piemērotas būs pilngraudu pārslu putras. Vakariņās jāparūpējas par to, lai bērns uzņemtu pietiekami daudz olbaltumvielu. Tās plašā klāstā pieejamas visos pākšaugos, jūras veltēs ( ja tās tiek lietotas), piena produktos, kā arī sojā un tās izstrādājumos.

-         Par ēdināšanu skolā ir vērts runāt ar citiem vecākiem, skolas vadību un ēdinātājiem. Ja reiz valsts mērogā ir pieņemts likums, ka skolās var tikt nodrošināts veģetārs uzturs, tātad var. Lieliski, ja var apvienoties vairāki vecāki ar šādu nostāju. Galu galā ir skolas, kurās bērniem tiek nodrošināta veselīga, veģetāra maltīte. Tātad, nekas neiespējams tas nav.

-         Ja mazais veģetārietis ir tikai sākumskolnieks, ir lietderīgi ar bērnu izrunāt skolas ēdināšanas jautājumus. Bērnam ir jāstāsta, ka cilvēki ir ļoti dažādi, tāpat arī to ēšanas paradumi. Jāizrunā arī tas, ka nav jāēd tas kas nešķiet ēdams. Tajā pašā laikā bērns ir arī jāmudina nebaidīties iepazīt jaunas garšas