Kādas pazīmes liecina, ka ir alerģija no mandarīniem?

Alerģija no mandarīniem (Image by S. Hermann & F. Richter from Pixabay)

Vēls rudens un ziema ir īstais citrusaugļu laiks, kad arī Latvijas lielveikalos pieejami pavisam svaigi un sulīgi citroni, greipfrūti un, protams, mandarīni. Daudziem bez kārtīgas mandarīnu pārēšanās ziema nemaz nav iedomājama, bet reizēm – pavisam negaidīti – cilvēkam var parādīties citrusaugļu nepanesība jeb alerģija, kuras biežākie izraisītāji ir tieši mandarīni. Kādas pazīmes par to liecina? Lūk, atbilde.

Kādas ir biežākās mandarīnu alerģijas pazīmes?

Visizplatītākie simptomi ir:

  • Smaga nieze;
  • Ādas apsārtums un izsitumi (pat Nātrene) ;
  • Sejas, ekstremitāšu pietūkums;
  • Elpas trūkums vai astmai līdzīgas lēkmes līdz pat aizrīšanās brīdim;
  • Pēkšņs galvassāpes;
  • Pēkšņas sāpes vēderā.

Jāņem vērā, ka simptomi var parādīties ātri un alerģija var ātri saasināties, radot elpas trūkumu vai pat anafilaktisko šoku, tāpēc, simptomu gadījumā, nekavējoties ir jāsazinās ar ārstu.

Kāpēc mandarīni izraisa alerģiju?

Mandarīni ir ļoti vērtīgi augļi, jo satur ļoti daudz vitamīnu (dažādus B grupas vitamīnus, A vitamīnu, C vitamīnu, R vitamīnu), nātriju, kāliju, magniju, fluoru, kalciju, dzelzi, olbaltumvielas, ēteriskās eļļas, karotīnu, u.c. 100 grami mandarīnu satur tikai 50-52 kcal, tāpēc tie ir arī piemēroti produkti tiem, kuri vēlas nomest svaru. Lietojot tos uzturā ļoti lielā apmērā, var rasties alerģiskas reakcijas, saasināties kuņģa čūla un rasties iekaisums urīna sistēmā, tāpēc vēlams tos ēst katru dienu, bet mazos daudzumos. Ļoti bieži alerģija no mandarīniem var būt bērniem, tāpēc tos vēlams dot bērniem, kuri ir vismaz 2 gadus veci un ļoti mazās devās, piemēram, pa 2-3 daiviņām dienām un devu palielināt vien tad, ja nekādi alerģijas simptomi neparādās.

Kā ārstēt alerģiju no mandarīniem?

Uzreiz ir jāizslēdz visu citrusaugļu lietošana uzturā. Ja parādījusies alerģija, nedrīkst lietot arī kosmētikas līdzekļus, smaržas, krēmus un sadzīves ķīmiju, kuru sastāvā ir citrusaugu eļļas, jo alerģiju var izraisīt arī citrusaugļu smarža. Noteikti ir jāsazinās ar speciālistu, lai noteiktu alerģijas bīstamību. Iespējams, tiks izrakstīti ādas kopšanas līdzekļi pret izsutumiem un zāles pret alerģiju, bet tās izrakstīs ārstējošais ārsts, tāpēc saziņu ar speciālistu neatliec, zvani uzreiz.

Lasi arī šos rakstus: