Mīti par zobārstniecību grūtniecības laikā

Photo by Ashton Mullins on Unsplash

Šķiet, ikviena topošā māmiņa diendienā dzird neskaitāmus labi domātus padomus, ko grūtniecēm drīkst un ko nedrīkst grūtniecības laikā. Daudzi no mītiem attiecas arī uz zobārstniecības procedūrām. Kādi tie ir un kā tad ir patiesībā? Atbild zobārstniecības klīnika “Astordent”

Mīts nr. 1: Grūtniecēm pie zobārsta nevajadzētu iet

Pilnīgas muļķības. Zobu un mutes dobuma veselība grūtniecēm ir tikpat svarīga kā visa pārējā veselība. Drīzāk ieteicams zobārstniecības procedūras plānot un zobārstu neapmeklēt pirmajās 12 grūtniecības nedēļās, lai izvairītos no lieka stresa augļa agrīnās attīstības stadijā. Tāpat arī nevajadzētu atlikt zobu labošanu uz pēdējo brīdi pirms paredzamajām dzemdībām, tādēļ vislabāk ir ieplānot zobu veselības sakārtošanu grūtniecības otrajā trimestrī.

Mīts nr. 2: Grūtniecēm neizbēgami bojājas zobi

Tas, ka bērniņš, augot mammas vēderā, patērē viņas organisma resursus, tai skaitā arī kalciju, ir patiesība. Tādēļ zobā esošie caurumi ir jālabo, jo tie bojās cauro zobu daudz straujāk, un var radīt daudz nopietnākas sekas nekā tas būtu pirms grūtniecības. Taču tas nenozīmē, ka visām grūtniecēm ir slikti zobi – ja zobi pirms tam bijuši veseli un par tiem notiek rūpes arī grūtniecības laikā, zobiem nav iemesla bojāties.

Mīts nr. 3: Grūtniecēm procedūrās nedrīkst izmantot atsāpinošus līdzekļus un anestēziju

Ja sieviete ir stāvoklī, par to ir jāinformē ārsts, jo ir jāizvēlas grūtniecēm piemēroti līdzekļi. Tas, ka grūtnieces nedrīkst lietot anestēziju un pretsāpju medikamentus, ir mīts, jo ir līdzekļi, kurus lietot var un pat vajag, jo sāpes un stress būs kaitīgākas gan māmiņai, gan bērniņam nekā medikamenti.

Mīts nr.4: Grūtnieces nedrīkst lietot antibiotikas, tādēļ nevar raut zobus

Ja zobs ir sastrutojis vai citādi neglābjami bojāts, tad tas ir jārauj, lai nepieļautu iekaisuma un infekcijas izplatīšanos. Kā jau minēts, stomatologs izvēlēsies grūtniecēm piemērotu anestēzijas līdzekli. Savukārt par citu medikamentu, tostarp antibiotiku izrakstīšanu, jākonsultējas ar uzraugošo ginekologu vai vecmāti.

Mīts nr. 5: Grūtniecēm nedrīkst veikt rentgenu

Lai gan labāk, protams, ir rentgenu netaisīt, tomēr izņēmuma gadījumos to pieļauj, jo jaunākās paaudzes rentgena iekārtas ir piemērotas arī sievietēm stāvoklī.

 

Zobārstniecības klīnika “Astordent” ir zobārstniecība, kas ir atsaucīga visiem pacientiem: gan topošajām māmiņām, gan viņu bērniem, gan cilvēkiem ar kustību traucējumie