Parketa un koka grīdu kopšana – kas jādara, lai tās kalpotu 100 gadus?

Photo by Michael McAuliffe on Unsplash

Laikmetā, kad esam pieraduši lietas ātri mainīt un aizstāt ar jaunākiem modeļiem, kaut kas, kas varētu kalpot vairākām paaudzēm šķiet utopija. Tomēr tieši parkets ir grīdas segums, kas saglabājis labu slavu jau gadsimtiem ilgi, gozējoties aristokrātijas piļu un muižu zālēs. Ja vēlies ilgtspējīgu un dabisku grīdas segumu mājoklī – izvēlies koka dēļu vai parketa grīdu, tikai vispirms uzzini, kā par to rūpēties!

Kas visvairāk bojā koka grīdas?

  •   Ja regulāri grīda tiek mazgāta ar pārāk mitru lupatu vai telpā ir augsts mitruma līmenis
  •   Staigāšana pa grīdu ar ielas apaviem, jo smiltis un netīrumi no tiem darbojas kā abrazīvs, kas rada nodilumu
  •    Staigāšana pa grīdu ar spiciem papēžiem, kas deformē dēļu virskārtu

Kā pasargāt koka grīdu?

  •   Zem mēbelēm uz ritenīšiem, kuras tiek bieži kustinātas, piemēram, datorkrēsls vai kafijas galdiņš, obligāti jāpaliek caurspīdīgs aizsargpaklājiņš lielākā rādiusā, lai novērstu švīku un skrambu rašanos.
  •    Zem krēslu, dīvānu, skapju un galdu kājām nepieciešams pielīmēt aizsargus no filca materiāla.
  •   Pie ārdurvīm jāizvieto paklājiņš ar asiem sariņiem, kas efektīvāk notīrīs netīrumus no apavu zolēm un savāks tos sevī.
  •   Grīdu nedrīkst tīrīt ar pārmērīgi slapju lupatu, jo pārmērīgs ūdens daudzums var sabojāt koka virsmu.
  •     Slapjumu nepieciešams savākt, ja pēc 5 minūtēm grīda nav apžuvusi.
  •   Pēc tīrīšanas pagaidīt, līdz grīda pilnībā nožuvusi un tikai tad pārvietoties pār to.

Cik bieži jāslīpē un jāapstrādā dēļu vai parketa grīdas?

Aptuveni ik pēc 10 - 12 gadiem, ja grīda tiek regulāri un pareizi kopta.

Kā pareizi jātīra eļļota koka grīda?

Ikdienā – ar putekļu sūcēju un mitru lupatu. Atkarībā no noslogojuma, reizi mēnesī/reizi trijos mēnešos vai reizi gadā grīdai jāuzklāj kopšanas līdzeklis – tas izveidos neredzamu aizsargkārtiņu un atsvaidzinās grīdas izskatu.

Balti eļļotas grīdas ar laiku kļūst pelēcīgas, tad nepieciešams atjaunot grīdas gaišo toni grīdas tīrīšanai izvēloties speciālās baltās grīdas ziepes. Tad jāņem divi spaiņi ar 10l ietilpību un jāielej tajos ūdens. Vienā spainī, ievērojot uz iepakojuma norādītās proporcijas jāsajauc ziepjūdens, otrā jāatstāj tīrs ūdens. Grīdu mazgā ar ziepjūdenī samērcētu mopu vai auklu birsti, tad izskalo birsti tīrajā ūdenī un atkal mērcē ziepjūdenī, lai netīrais ziepjūdens nenonāktu uz grīdas.

Kā pareizi jātīra lakota koka grīda?

Lakotas grīdas ikdienas kopšanai ieteicams izmantot tikai putekļsūcēju un mitru lupatu. Ūdenim, ko lieto grīdas mazgāšanai, nav nepieciešams pievienot kādu mazgāšanas līdzekli vai pulveri, jo tie bojā virsmas pārklājumu.

SIA Parketa nams piedāvā labākās, kvalitatīvākās un skaistākās koka grīdas. Uzņēmuma profesionālie un pieredzējušie speciālisti veic pilnu parketa, dēļu ieklāšanas ciklu -sākot no pamatnes sagatavošanas, parketa , dēļu un materiālu izvēles, līdz parketa ieklāšanai, apstrādei un uzkopšanai.