Praktiski ieteikumi, lai iekārtotu pagalmu un dārzu paša rokām

Photo by Shaun Montero on Unsplash

Dārza labiekārtošana ir patīkams, taču laikietilpīgs process. Jāizplāno, kā vēlies, lai dārzs izskatītos visos gadalaikos. Jāsaprot, vai vēlies daudz ziedu dobes, augļu kokus vai ogu krūmus, vai pietiks tikai ar zālienu, ziedu kastēm vai siltumnīcu. Kad tas nolemts, jāķeras klāt pie idejas realizācijas, taču kā visātrāk un izdevīgāk iekārtot dārzu paša spēkiem?

Ar ko sākt pagalma un dārza iekārtošanu?

Iekārtojot pagalmu un dārzu pirmais, pie kā jānonāk, ir skaidra ideja par to, ko vēlies redzēt dārzā – vai vēlies, lai viss pagalms ir viens vienīgs ziedu un koku lauks, vai tomēr velies arī zālienu un atpūtas stūrīti, vai būs vieta siltumnīcai. Pēc tam klāt nākamais, ļoti nozīmīgais, solis – skices veidošana.

Paņem baltu vai rūtiņu lapu, uzvelc aptuvenu sava pagalma robežu, ievērojot arī precīzu tā figūru, tad sāc skicēt, kurās vietās vēlēsies kaut ko stādīt, kuras atstāsi tukšas, bet kur liksi siltumnīcu, un kur stāvēs visiem mīļais grils. Droši paaicini palīgos ģimeni, draugus vai kādu pieredzējušu cilvēku, ja pašam neietās tik ātri, cik gribētos, un neizdodas skaisti salikt visu, ko vēlies pagalmā

Svarīgi saprast, ka ideja un skice bieži vien nesakritīs – būs jāveic nelielas, reizēm lielas, izmaiņas, lai atrastu kompromisu starp sapni un realitāti. Tieši tāpēc nepieciešams veidot skici, jo plānošanas procesā būs skaidrs, ka 15 koki tomēr neielīdīs pagalmā, vai ka 2 puķu kastes tomēr būs par maz.

Kad ideja pagalma iekārtošanai gatava, kā realizēt dārza izveidi?

Ja iemesls, kāpēc veido dārzu paša spēkiem, ir balstīts ekonomiskā izdevīgumā, nevis tajā, ka esi speciālists dārza labiekārtošanā, tad nākamais solis ir atrast izdevīgākos veidus, kā tikt pie kārotā. Parasti puķu kastes dārzam vai siltumnīcas tiek pasūtītas jau gatavas no ražotājiem, taču daudz izdevīgāk būs labiekārtot dārzu ar paša taisītu siltumnīcu, puķu kastēm, dobēm.

Kā pašam uzbūvēt siltumnīcu no saplākšņa?

Būvējot siltumnīcu, karkasu izveido no finiera saplākšņa, ieroc daļu no tām zemē, bet pārējo atstāj virs zemes, veidojot kastes formu, tad pie saplākšņa piestiprini metāla loksnes, lai izveidotu siltumnīcas formu, kurai pāri pārklāsi plēvi. Lai nostiprinātu plēvi, izmanto saplākšņa loksnītes. Siltumnīcas iekšpusē atdali dobes no staigājamā celiņa ar saplāksni. Aizdari siltumnīcas aizmuguri ar plēvi, nostiprinot ar loksnēm, un izveido siltumnīcas ieeju priekšpusē (arī durvis vari improvizējot izveidot no saplākšņa, pieskrūvējot tai divas eņģes un pieurbjot rokturīti durtiņu attaisīšanai), nostiprini atlikušo plēvi, un gatavs!

Kā rīkoties, ja vēlos ziedus dārzā, bet nevēlos tos stādīt zemē?

Šajā gadījumā vari rīkoties pats, izveidojot ziedu kastes no saplākšņa vai uzticot šo darbu paveikt Ergoss profesionāļiem. Ziedu kastes, kas veidotas no saplākšņa, ir lieliska alternatīva puķu dobēm, jo tās izdaiļo pagalmu, bet tajā pašā laikā, ziedus ir vienkārši aizvākt prom, ja vēlies mainīt pagalma izskatu vai vienkārši padarīt to brīvāku.

Skaistumam puķu kastes ārējo karkasu vari izveidot no dēļiem, zaru pinumiem vai kā cita, pēc tam ievietojot tajā no finiera saplākšņa veidoto koka kasti ar ziediem.

Vai tev ir radušās idejas, kā iekārtot pagalmu un īstenot sen izsapņoto ideju dārzam? Iespējams, no finiera saplākšņa vēlies izveidot arī kādu mēbeli dārzam? Sazinies ar Ergoss un noskaidro, kā ātri un ērti tikt pie saplākšņa, un kā viņi var palīdzēt īstenot tavas idejas!

SIA "Ergoss" dibināta 1997. gadā. Apvienojot, īpašnieku pieredzi un zināšanas, veicot mērķtiecīgu tirgus izpēti un analīzi tika aizsākta uzņēmējdarbība kokapstrādē un kokapstrādes izejmateriālu tirdzniecības sfērā.