Vai mēs varēsim iegādāties preces no Lielbritānijas pēc Brexit?

Pixabay.com

Vai zināji, ka Tev, iespējams, nāksies mainīt savus iepirkšanās paradumus, ja pasūti vai saņem preces no Lielbritānijas? Tam par iemeslu ir presē tik skaļi daudzinātais vārds “Brexit”. Teiksi, ka pasaules politika uz Tevi neattiecas? Un kā vēl attiecas! Gan uz Tevi, gan uz Tavu maciņu!

Cik tagad izmaksās ievest preci no Lielbritānijas?

Līdz 22 EUR – tieši tik liela varēs būt Tevis sūtītā preces vērtība, ja vēlies izvairīties no pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Tie skaitās nelielas vērtības komerciāli sūtījumi, tātad pavisam nelielus nieciņus Tu varēsi iegādāties brīvi, kā līdz šim.

Savukārt, ja mēdz no Lielbritānijas pasūtīt apģērbu, sporta preces, kosmētiku, auto rezerves daļas, lielākas Ziemassvētku dāvanas vai jeb ko citu virs 22 EUR, rēķinies, ka vajadzēs piemaksāt klāt 21% PVN (vai mazāku nodokli izņēmuma precēm). Ja Tava sūtījuma vērtība pārsniegs 150 EUR, klāt nāks arī muitas nodoklis. Pluss, aprēķinot nodokļus, ņems vērā ne tikai pašu preces vērtību, bet arī  piegādes un apdrošināšanas izmaksas!

Alkoholam, smaržām un tualetes ūdeņiem vari uzreiz likt klāt PVN, jo uz tiem 22 EUR limits neattiecas.

Dāvanas no radiem Anglijā varbūt labāk nesaņemt?

Ja Tev radi vai draugi no Lielbritānijas mēdz sūtīt dāvanas, painformē viņus, ka tagad vēlies saņemt tikai lētās. Privātpersonas sūtījumus citai privātpersonai neapliks ar nodokļiem tikai tad, ja preces vērtība būs mazāka par 45 EUR. Un uzmanīgi ar akcīzes precēm. Varbūt, lai Īru viskiju labāk izdzer paši dāvinātāji?

Starp citu, tas pats attiecas arī uz mantu pārvadāšanu otrā virzienā. Pat omes sūtītajai Latvijas rupjmaizei vajadzēs nokārtot muitas formalitātes, par personīgo lietu transportēšanu pārcelšanās gadījumā nemaz nerunājot. Pārcelies pirms 30.marta!

Iespējams arī preces Latvijā kļūs dārgākas!

Ejot cauri šim Brexit scenārijam, neviļus nācās aizdomāties par to, ka arī preces Latvijā šī iemesla dēļ varētu kļūt dārgākas. Kāpēc? Jo uzņēmējiem būs ne tikai jāpilda ar muitu un importu saistītās formalitātes (kas arī kaut ko maksā), bet arī jāmaksā par precēm visi nodokļi – muitas nodoklis, akcīzes nodoklis un PVN. Parasti šādus izdevumus pieliek klāt preces cenai. Visticamāk, ka pirmie produkti, kuru cena varētu pacelties ir ar akcīzes nodokli saistītie – tabaka, alkoholiskie dzērieni, naftas produkti, bezalkoholiskie dzērieni, kafija un dabasgāze. Mums  atliek vien gaidīt…

Brexit iznākums ir miglā tīts un to, vai šis scenārijs piepildīsies, mēs uzzināsim tikai 30.marta rītā, bet skaidrs ir viens: izmaiņas preces ievešanā no Lielbritānijas būs. Īpaši uzmanīgs esi, ja preces no Lielbritānijas būtiski ietekmē Tavu biznesu. Pirms ved labāk pakonsultējies ar muitas brokeri.