Zobu kariess – kā tas rodas un kā to novērst

Photo by Dylan Lu on Unsplash

Visizplatītākā zobu slimība ir kariess. Kas tas ir un kādus pasākumus veikt tā profilaksei? Vaicājām “Astordent” zobu veselības ekspertiem!


Zobu kariess – kā tas izpaužas?

Kariess ir infekcijas slimība, kas pazīstama kā zobu caurumi vai citi bojājumi (taču tā nav vienīgā slimības izpausme), un kurai raksturīga pakāpeniskā zobu audu iznīcināšana zoba emaljā vai dentīnā. Zobu kariess izraisa izmaiņas mikroflorā un infekcijas izplatīšanos mutes dobumā. Tādēļ šī slimība ir bīstama gan pieaugušajiem, gan bērniem: sākumā mīkstinās un bojājas zoba emalja, taču pēc tam infekcija var emalju noārdīt un skart zoba iekšpuses audus jeb dentīnu, radot sāpes un jūtīgumu. Savukārt zobu kariesam skarot zoba nervu, ir sasniegta zobu kariesa dziļākā stadija un būs nepieciešams veikt endodontiju jeb zoba kanāla tīrīšanu.


No kā rodas kariess?

Kariesu izraisa daudz un dažādi iemesli:

  • Pārmērīga cukura lietošana uzturā
  • Kalcija un fosfora trūkums organismā
  • Smēķēšana, kas samazina siekalu daudzumu mutes dobumā
  • Nepareizs zobu sakodiens
  • Slikta zobu un mutes dobu higiēna – zobu diega nelietošana, neregulāra zobu tīrīšana u.tml.


Kariesa profilakse

Galvenais profilakses princips ir kvalitatīva zobu higiēna! Turklāt gan personīgā zobu higiēna (pareizi zobu tīrīšanas paradumi, pareizs uzturs u.c.), gan profesionālā – pie zobu higiēnista. Tīriet zobus vismaz divas reizes dienā un pēc katras ēdienreizes izskalojiet muti ar ūdeni, lai uz zobiem neuzkrātos liekas ēdienu daļiņas un nerastos zobakmens.

Tomēr reizi pusgadā ir nepieciešams veikt zobu ultraskaņas tīrīšanu pie zobu higiēnista. Tās rezultātā tiek noņemts zobakmens, kas ir galvenais kariesa cēlonis.

 

Vairāk par zobu kariesa profilakses pasākumiem un individuālo profilakses un terapijas plānu uzzini pie sava zobārsta – zobārstniecības klīnikā “Astordent”!