„Fotogrāfijas vēsturē un ģimenes albumā – kā saglabāt” - mūžizglītības programma Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Senioru dienā

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs - Palasta iela 4, Rīga, 1050

Tickets: 1.50 - 3.00 EUR

    Svētdien, 28. aprīlī, pulksten 14.00 visi interesenti tiek gaidīti Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā uz mūžizglītības programmu „Fotogrāfijas vēsturē un ģimenes albumā – kā saglabāt”, kas tiek piedāvāta Senioru dienas ietvaros. Pulksten 14.00 Kolonnu zālē sāksies lekcija - saruna „Fotogrāfijas vēsture, uzbūve un saglabāšana”, kurā muzeja fotomateriālu restaurators Kristaps Latvis savas praktiskās pieredzes stāstījumu apvienos ar ieskatu fotogrāfijas vēsturē, to ilustrējot ar fotoliecībām, kā arī sniegs praksē pārbaudītus ieteikumus fotomateriālu saglabāšanā.
    Kristaps Latvis, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja fotomateriālu restaurators, gatavojoties pasākumam, teic: „Teju katram no mums mājās ir saglabājušās kādas fotogrāfijas vai foto albumi. Svarīgi ir fotogrāfijas glabāt pareizi, lai tās atstātu nākamajām paaudzēm. Diemžēl mūsdienās aizvien biežāk mājās esošajām fotogrāfijām tiek konstatēti daudz un dažādi bojājumi, kuri radušies nepareizas glabāšanas rezultātā. Kā fotogrāfijas ir radušās, kādi ir fotogrāfiju veidi un kā ieteicams glabāt tās mājas apstākļos, uz šiem un citiem klausītājus interesējošiem jautājumiem mēģināšu atbildēt atnākušajiem klausītājiem.”
    Jāpiebilst, ka Kristaps Latvis nesen atgriezies no stažēšanās Amerikas Savienotajās Valstīs, gūstot jaunāko, aktuālāko pieredzi fotomateriālu restauratora profesijā. Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja fotokrājums ir apjomīgs un tā saglabāšanā restauratora darbs ir nepārvērtējami būtisks.
    Vēsturiskās fotogrāfijas, kuras vērojot, savā iztēlē varam iztēloties aizgājušo laiku ļaudis, pilsētu un lauku ainavas, sadzīves ritmu, bieži vien ir saglabājušās, skatāmas tikai pateicoties restauratoru prasmei. Baudot spožā starmešu gaismā vēsturiskas ekspozīcijas un izstādes, restauratoru paveiktais bieži vien paliek it kā ēnā, lai gan viņu darba prasmei bieži vien bijusi izšķiroša nozīme. Ikvienas nozares restauratora darba ikdiena prasa filigrānu izveicību, skata, rokas precizitāti, milzu pacietību. Arī šo - foto restauratora darba ikdienas priekškaru Kristapa Latvja stāstījuma gaita nedaudz pavērs. Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Restaurācijas nodaļas augstas kvalifikācijas restauratori veic dažādu priekšmetu grupu restaurāciju – fotomateriālu, mākslas darbu, dokumentu, mēbeļu, pulksteņu, trauku, apģērbu, aksesuāru, metāla, porcelāna, fajansa izstrādājumu, u.c.
    Restaurācijas kā nozares pirmsākumi meklējami 17. gadsimtā, bet foto restaurācijas māksla ir veidojusies 20. gadsimtā. Restaurācijas darbu kontroli Latvijā veic Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija. Spēkā ir Ministru kabineta noteikumi Nr.474 "Noteikumi par kultūras pieminekļu uzskaiti, aizsardzību, izmantošanu, restaurāciju, valsts pirmpirkuma tiesībām un vidi degradējoša objekta statusa piešķiršanu".
    Pirms vai pēc lekcijas senioru dienas dalībnieki aicināti iepazīt Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja pastāvīgo ekspozīciju, kā arī aplūkot muzeja izstādes: Latvijas valsts simtgadei veltīto izstādi “Kur gūšu Latvijas spēku?” (A.Brigadere), izstādi “Lietots Rīgā. 19. gs. otrā puse – 1918. gads”, izstādi “Doma muzejs Rīgā – templis zinātnei un mākslai, izstādi “Reformācijai 500: Piemiņas medaļas Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja kolekcijā”, izstādi “Sudraba kauss „21. gadsimta Renesanse” un izstādi “1920.-1930. gadu kalendāri no muzeja kolekcijas”. Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs atvērts apmeklētājiem no 11.00 – 17.00.
        Senioru dienas programmas apmeklētājiem, kundzēm un kungiem pensijas gados, ieejas maksa – EUR 1.50, pārējiem interesentiem - EUR 3.00. Plašāka informācija: Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Komunikācijas darba nodaļā, tel.: 67356676. www.rigamuz.lv

Palasta iela 4, Rīga, 1050