10 interesanti fakti par blūza mūziku

Blūza mūzika mūsdienās ir ļoti populāra. Cilvēki uzskata to par romantisku un no citiem mūzikas žanriem atšķirīgu, tāpēc tā piesaista klausītājus. Vēlies uzzināt pat to vairāk? Lūk,  desmit fakti, kas ļaus uzzināt vairāk par šī mūzikas žanra vēsturi un attīstību.

Lūk, 10 blūza fakti, par kuriem iespējams tu nezināji

  1. Blūzs ir viens no senākajiem populārās mūzikas žanriem;
  2. Blūzs kā mūzikas žanrs ir unikāls, jo tas radies Amerikas Savienoto Valstu dienvidos, apvienojoties Āfrikas un Rietumu kultūrām;
  3. Sākotnēji blūzu izpildīja tikai melnādaini cilvēki citiem melnādainiem cilvēkiem;
  4. Agrīnajā stadijā blūzā bieži tika izmantoti tādi mūzikas instrumenti kā bandžo un klavieres;
  5. Lai radītu blūzu, mūziķi izmanto pirmā, ceturtā un piektā akorda harmoniju, kas ļauj viņiem radīt fantastiskas blūza dziesmas;
  6. No blūza ir radušies vairāki mūzikas apakš žanri, piemēram, blūzroks, kas ir blūza un rokenrola apvienojums, un ritmblūzs jeb R&B;
  7. Blūzs ir ļoti universāls, jo to ir iespējams apvienot ar ļoti daudziem citiem mūzikas žanriem - hiphopu, pop, rokenrolu, utt. To ir iespējams savienot pat ar smago metālu vai alternatīvo metālu;
  8. Mūsdienās cilvēki blūzā izmanto modernus instrumentus (bungas, basus, utt.), lai padarītu blūza skaņdarbus unikālākus;
  9. Blūza lirikai var būt raksturīgas tēmas par nabadzību, vardarbību, rasismu, nāvi, zaudētām attiecībā un mīlestību;
  10. 21.oktobrī mūzikas namā “Daile” norisināsies BLŪZA koncerts, kurā uzstāsies daudzi pašmāju blūza mūzikas entuziasti.

Vairāk par BLŪZA koncertu, kas norisināsies 21.oktobrī Mūzikas namā "Daile"

Mūzikas un mākslas festivāls “BILDES”, kas blūza tradīciju Latvijā kopj jau no 90. gadiem, ikreiz klausītājiem sagādā pārsteigumus – labi zināmas blūza dziesmas jaunos aranžējumos un pirmatskaņojumus, ilgi gaidītas atgriešanās un jaunus mūziķu sastāvus, kas apvienojušies tikai “BILŽU” BLŪZA koncertam. Ikdienā Latvijas mūzikas skatuvē blūzs nav tik bieži dzirdams, tāpēc vēl jo vairāk “BILŽU” BLŪZA koncerts ir svētki visiem šī stila izpildītājiem, klausītājiem un mūzikas mīļotājiem! Šoruden BLŪZA koncerta programmā: Ainars Pūpols un “[Pī] Blues”, “The Blues Gang”, “Vocada”, “Lavrix Blues Band”, Jānis Vanadziņš, Laima Miltiņa un “Harmony 4 Riga”, “Rahu the Fool”, “The Twins Peek”, “Blues Cake”, “Bad Habits” u.c.

BLŪZA  koncertā sev jaunu ampluā iemēģinās vokālā grupa “Harmony 4 Riga”, kas muzicē “Barber Shop” stilistikā, un koncertā uzstāsies kopā ar Laimu Miltiņu, kura blūzu plašākai publikai dziedās pirmo reizi. “Harmony 4 Riga” dalībnieks Aldans Milzarājs saka: "Mēs neesam blūza sastāvs, un mēs neesam blūza praktiķi – tas mums būs kā eksperiments. Klausītājiem būs interesanti, jo priekšnesums atšķirsies no ierastā blūza skaņām un noskaņām."

Jautāts par izjūtām festivālā, Milzarājs, kurš “BILDĒS” piedalās jau kopš 80. gadiem, turpina: "Festivāls “BILDES” pārvēršas, nobriest, pieaug un visu laiku veidojas, bet tā pamatstīga paliek!”

Koncertā mūzikas namā “Daile” dzirdēsim arī Latvijas blūza veterānu ģitāristu Aināru Pūpolu un “[Pī] Blues”.  Pūpols saka: "Blūzu nevar noraksturot vienā emocijā. No tumšā līdz  gaišajam, no nakts līdz rītausmai. Blūzs nav tikai skumjas, blūzs arī ir jautrība. Blūzā ir viss dzīves spektrs!"

Šoruden aprit 20 gadi kopš Ainars Pūpols piedalās festivālā “BILDES”. Ikreiz festivālam par godu mūziķis saraksta jaunus skaņdarbus, un šogad pirmatskaņojumi gaidāmi gan BLŪZA, gan MŪZIĶU un viņu BĒRNU koncertā, savukārt “BILŽU” VETERĀNU koncertā Pūpols uzstāsies grupas “The Cucumbers” sastāvā.  Mūziķis priecājas, ka par BLŪZA koncerta norises vietu izvēlēts mūzikas nams "Daile", izceļot blūzu uz mazliet neierastākas skatuves ārpus ierastajiem nelielajiem pagrabiņiem vai brīvdabas estrādēm.

Grupai “Bad Habits” Blūza koncerts būs debija festivālā “BILDES”. Grupas pārstāve aktrise Ieva Florence:  “Šī ir ļoti laba pieredze gan tad, ja esi mūziķis, īpaši jauns mūziķis, gan arī tad, ja neesi – “BILDES” ir laba kopā sanākšana!" Jautāta par blūza vietu Latvijas mūzikas skatuvē, Ieva atbild:  “Mēs patiesībā neapzināmies blūza patieso vērtību. Blūzs ir attīstīts arī Latvijā, mums ir blūza grupas un ir arī koncerti, taču iegūt plašākas auditorijas uzmanību ir grūtāk. Publikai jādod iespēja izglītoties, un tad jau viss būs kārtībā!”

Mākslas un mūzikas festivāla “BILDES 2019”  ietvaros kopā notiks septiņi koncerti. 27. oktobrī mūzikas klubā “Kaļķu vārti” izskanēs “BILŽU” MŪZIĶU un viņu BĒRNU koncerts. 30. oktobrī turpat notiks DZIESMINIEKU koncerts, bet 31. oktobrī klubā “Kaļķu vārti” notiks JAUNO DZIESMINIEKU koncerts. VEF Kultūras pilī 4. novembrī skanēs koncerts “JAUNĀS un “BILDĒS” sevi jau pieteikušās grupas kopprojektos ar “BILŽU” VETERĀNIEM un RADOŠĀM PERSONĪBĀM”. Savukārt 16. novembrī plkst. 12:00 notiks koncerts BĒRNIEM, kas jau 27 gadus ir festivāla neatņemama daļa un ko vadīs Igeta Ozoliņa, bet 16. novembra vakarā plkst. 19:00 klausītājus aicinām uz “BILŽU” VETERĀNU koncertu. Paralēli koncertiem no 17. oktobra līdz 14. novembrim t/c “Spice Home” apskatāma arī “BILŽU” mūziķu un mākslinieku darbu izstāde “Pastkastītes”.

Biļetes uz koncertiem nopērkamas “Biļešu paradīzes” kasēs un bilesuparadize.lv. Pieteikumi kolektīvajiem apmeklējumiem un papildu informācija par koncertiem: “BILŽU BIROJS”, tālr. nr. 29282866, e-pasts: bildes@bildes.lv.