6 pārsteidzoši fakti par kafiju

Photo by Nathan Dumlao on Unsplash

Kafija ir viens no pasaulē mīlētākajiem dzērieniem. Kofeīna sniegtā enerģija un kafijas pupiņu patīkamais aromāts un garša ir iemesli, kāpēc liela daļa cilvēku nespēj atteikties no vismaz vienas kafijas tasītes garajā darba dienā.

Leģenda vēsta, ka kafiju atklājis kāds etiopiešu kazu gans, kas novērojis izmaiņas kazu uzvedībā pēc kafijas ogu ēšanas. Tas noticis tālajā 1500. gadā. Nedaudz vēlāk mūki izdomājuši gatavot kafijas dzērienus, lai varētu visu nakti palikt nomodā un lūgties. Tā līdz pat mūsdienām cilvēki ir atraduši iemeslus, kāpēc lietot kafiju ikdienā – kafijas automātos , kas izvietoti ērti pieejamās vietās pilsētvidē vai sabiedriskās vietās, kafejnīcās, kurās baudāma kafijas bārmeņu rokām gatavotie dzērieni, un mājās, kur ik rītu mostamies ar kafijas patīkamo aromātu.

Dažādas asociācijas un mīti vijas ap kafiju – citi saka, ka tā ir veselīga, cita, ka kaitē, citi atbalsta tās uzmundrinošo efektu, citi peļ, vieniem kafijas dzeršana ir īpašs rituāls, citiem – laika šķiešana un naudas tērēšana. Noteikti arī tu esi dzirdējis kādu parunu par brūno dzērienu, bet vai tiešām zini visu? Speciālisti no “Kafijas pasaule” dalās ar 6 faktiem par kafiju, kurus līdz šim nebūsi dzirdējis!

Sākotnēji kafiju ēda kā uzmundrinošu našķi!

Šķiet, ka tagad pagātne sāk atgriezties, jo veikalu plauktos parādās dažādi kafiju saturoši batoniņi, ar kuriem kofeīns tiek uzņemts ēdot, nevis dzerot. Līdzīgi bija agrāk, kad afrikāņu ciltis kafijas pupiņas gatavoja kopā ar dzīvnieku taukiem, tad savēla mazās “enerģijas” bumbiņās un notiesāja.

Dārgākās kafija – dzīvnieku izkārnījumi?

Pupiņu šķirne Kopi Luwak ir pasaulē dārgākā kafija. Tās vērtība ir augsta tieši pateicoties savam dzīves ciklam – no krūma pupiņas apēd Āzijas Parastā palmciveta, tad tās iziet cauri visam dzīvnieka gremošanas traktam un tad..tās savāc no civetas izkārnījumiem. Pupiņu cena? Līdz pat 500 eiro par 400 gramiem!

Cik daudz kafijas ir par daudz?

Izrādās, ka cilvēkam, kura svars ir 70 kilogrami, 17 litri kafijas dienā būtu par daudz. Šāds patēriņš novestu pie letāla iznākuma. Lai gan katra cilvēka organisms ir unikāls, un, iespējams, kāda organisms spētu pārstrādāt šādu kafijas kvantumu, iesakām neeksperimentēt un palikt pie ierastās rīta, pusdienlaika un vakara kafijas tasītes!

Kafija ir otrs populārākais dzēriens pasaulē!

Nekādu kļūdu vai pārpratumu – kafija patiešām ir otrs patērētākais dzēriens uzreiz aiz ūdens! Tās vērtība pasaulē pārsniedz 100 biljonus ASV dolāru.

Kafija palīdzēja Olimpisko spēļu dalībniekiem 1932. gadā!

30.gados Brazīlija nevarēja atļauties sūtīt savus Olimpisko spēļu dalībniekus uz Losandželosu, tāpēc valdība izdomāja kā nošaut divus zaķus ar vienu šāvienu. Atbildīgās instances nolēma atlētus iesēdināt tajā pašā kuģī, ar kuru tika pārvadātas kafijas pupiņas, tādā veidā sportisti nonāca galamērķī, bet valstij nebija lieku izdevumu.

Kafija ir auglis?

Kafijas augs ir krūms, savukārt kafijas pupiņas jeb sēklas atrodas iekšā ogās, kas aug krūmā. Pēc augļa definīcijas sanāk, ka arī kafija ir auglis!

Pēc raksta izlasīšanas tā vien vēlies aiziet pēc svaigas kafijas? Iegādājies kafijas aprātu sev mājas vai noskaidro sev tuvākā kafijas automāta atrašanās vietu, un dodies tai pakaļ! Vairāk informācijas atradīsi www.kafijaspasaule.lv