Alerģiskais rinīts – kas to izraisa un tā profilakse

pixabay.com

Cilvēku skaits, kas slimo ar kāda veida alerģiju gadu no gada palielinās. Dažādu faktoru ietekmē alerģijas kļūst ar vien izplatītākas, taču medicīna iet uz priekšu un ir dažādi pretalerģijas līdzekļi, ar kuru palīdzību iespējams mazināt alerģijas simptomus, piemēram, iesnas. Latvijas zaļās farmācijas uzņēmums “Silvanols” skaidro, kas ir alerģiskais rinīts un kā ar to cīnīties.

Kas ir alerģiskais rinīts?

Alerģiskais rinīts ir deguna gļotādas iekaisums, ko izraisa ieelpojamie alergēni –ziedputekšņi, mājas putekļu ērcītes, pelējuma sēnīšu sporas, mājdzīvnieki (to spalvas, urīns, asaras). Alerģiska reakcija rodas brīdī, kad cilvēka organismā – caur muti, degunu, ādu vai acīm nonāk alergēni.

Kādi ir alerģiskā rinīta simptomi?

Alerģiskā rinīta biežāk sastopamie simptomi ir –

 • Šķaudīšana
 • Deguna kņudēšana
 • Acu nieze
 • Ūdeņaini izdalījumi no deguna
 • Acu asarošana
 • Diskomforts
 • Nogurums
 • Deguna tūska

Bieži alerģiskais rinīts ietekmē arī sociālo un darba dzīvi. Cilvēki nevar doties atpūtā pie dabas, bērniem ir grūti koncentrēties skolā, savukārt, pieaugušajiem rodas problēmas sapulču vai vizīšu laikā darbā, jo nepārtraukti asaro acis, ir nepārvarama vēlme šķaudīt un šņaukāties, kā arī ir apgrūtināta elpošana caur degunu, deguns tek un kņud. Turklāt noguruma dēļ zūd koncentrēšanās spējas.

Kādu faktoru ietekmē rodas alerģiskais rinīts?

Galvenais faktors, kas ierosina alerģisko rinītu ir ziedputekšņi, kurus pārnēsā vējš. Vējš var aiznest ziedputekšņus simtiem kilometru attālumā Atkarībā no dzīvesvietas un vides, kurā atrodies, ziedputekšņu aktivitāte var būt vērojama no agra pavasara līdz pat vēlam rudenim. Alerģiskā rinīta ārstēšana ir jāsāk ar izvairīšanos no alergēna.

Ir vairāki ieteikumi kā bez medikamentiem izvairīties no alerģiskā rinīta –

 • Regulāri sekot ziedputekšņu monitoringam reģionos. Par ziedputekšņu koncentrāciju gaisā var uzzināt arī laika ziņu raidījumos
 • Nēsāt saulesbrilles, tādējādi panākot, ka ziedputekšņi uzreiz nenokļūst acīs
 • Sausā, vējainā laikā iespējami vairāk atrasties telpās. Savukārt mitrā laikā ziedputekņī ir smagi un atrodas tuvu zemei, tad arī var izvēlēties laiku pastaigām
 • Logus turēt cieši aizvērtus
 • Virsdrēbes un apavus novilkt pirms ienākšanas telpās
 • Telpās regulāri kopt ar putekļsūcēju
 • Veikt mitro uzkopšanu
 • Regulāri mazgāt drēbes un arī aizkarus
 • Veļu nežāvēt laukā, ārpus telpām
 • Bieži mazgāt mājdzīvniekus, kas uzturas ārā

Agrā pavasarī alerģiskās iesnas lielākoties ierosina bērza, lazdas un melnalkšņa putekšņi. Vēlāk vasarā putekšņu izraisītas alerģiskās iesnas var rasties no graudzāļu un nezāļu putekšņiem. Taču, izvairoties tikai no šiem augiem, nav garantijas, ka alerģiskās izpausmes nebūs novērojamas. Pacienti visbiežāk ir alerģiski uz vairākiem alergēniem.

mazināt alerģiskā rinīta simptomus?

Mūsdienās pieejamas vairākas metodes, kā iespējams cīnīties ar alerģijām. Daļa cilvēku izmēģina imūnterapiju, kas daudziem būtiski samazina rinīta izraisītos simptomus, citi izvēlas homeopātiju, bet lielākā daļa vēršas pēc palīdzības pie ģimenes ārsta, kas izraksta piemērotākās zāles, kas palīdz samazināt simptomus.

Viens no līdzekļiem, ko varat izmantot alerģiskā rinīta simptomu mazināšanai, ir Aller-Go-nasal spray , kas ir izsmidzināms līdzeklis pret alerģiskām iesnām. To lietot var jau no 3 gadu vecuma, kā arī grūtnieces un ar krūti barojošas māmiņas, turklāt Aller-Go-nasal spray nesatur antihistamīnus un kortikosteroīdus, un to efekts ir zinātniski pierādīts.

Kā darbojas Allter-Go-nasal spray - izsmidzināmais līdzeklis pret alerģiskām iesnām?

Galvenā Aller-Go-nasal spray iedarbība ir veidot dabīgu un noturīgu pārklājumu uz deguna gļotādas,neļaujot alergēniem iekļūt organismā. Galvenās sastāvdaļas, kas piedalās pārklājuma veidošanā ir laktoferīns, nātrija hialuronāts un nātrija algināts. Turklāt lietojot Aller-Go-nasal spray, tiek mazināti arī alerģiskā rinīta simptomi.

Allter-Go-nasal spray pārklāj deguna gļotādu ar mitrinošu aizsargslāni, kas to pasargā no ārējiem faktoriem (ziedputekšņiem, kaķu spalvu vai putekļu ērcīti), kas izraisa alerģisko rinītu.

Pieaugušajiem un bērniem no 12 gadu vecuma profilaktiski ieteicams lietot pa 1-2 devām katrā nāsī 2-3 reizes dienā, taču, lai mazinātu jau aktīvu alerģisko rinītu, ieteicams lietot attiecīgo devu skaitu 3-4 reizes dienā.

Bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, jālieto viena deva katrā nāsī – 2-3 reizes dienā, bet jau esoša rinīta gadījumā trīs līdz četras reizes dienā.