Alternatīva sirsniņmājai laukos vai vasarnīcā - pārvietojamā biotualete

Foto by Greenstock, pixabay.com

Ja vasarnīcā vai mājā ārpus pilsētas nav iebūvēta kanalizācijas sistēma un par labierīcību risinājumu ir jādomā brīvās dabas ietvaros, ir vērts apsvērt šodien tik plaši pieejamo pārvietojamo bioloģisko tualešu iespējamu iegādi vai nomu.

Protams, vecajās labajās koka sirsniņmājās mājo savs šarms un no sentēviem mantots sentiments – izroc bedri, uzslien koka būdiņu ar glīti izgrieztu sirsniņu durvīs, pēc tam aizroc bedri un roc nākamo. Tomēr līdztekus lauku romantismam ir arī vairāki ne tik patīkami apstākļi, ar ko jārēķinās, ja ierīkojat klasisko lauku sauso tualeti. Tās izbūve mūsdienās kļuvusi sarežģītāka, jo likums neļauj vairs praktizēt no senčiem mantoto “izroc bedri, aizroc bedri” gudrību. Lai saglabātu gruntsūdeņu tīrību, “bedrei” jābūt izolētai - vai nu izbetonētai vai zemē ievietotai speciālai mucai, kas neļauj saturam nonākt vidē. Turklāt minētā tvertne regulāri ir jāiztīra (jāizsūknē). Vēl viens negatīvais aspekts ir ne tik patīkamais aromāts, kas ieskauj būdiņu un var izplatīties vairāku metru rādiusā ap namiņu. Tāpēc lielākoties sirsniņmāju lokācija tiek izvēlēta labu gabaliņu tālāk no dzīvojamās zonas, kas attiecīgi paildzina ceļu, lai nonāktu līdz cilvēkam tik svarīgajam un nereti arī steidzamajam punktam – sevišķi nepatīkami tas, protams, ir sliktu laika apstākļu gadījumā vai nakts laikā. 

Alternatīva koka sirsniņmājai var būt pārvietojamā biotualete. Līdz šim portatīvās tualetes vairāk bijis ierasts redzēt publiskās vietās, izklaides pasākumos, festivālos un būvlaukumos, tomēr arvien vairāk šo ērto un videi draudzīgo risinājumu izvēlas arī privātpersonas savos īpašumos, kuros nav ierīkotas vietējās kanalizācijas attīrīšanas iekārtas, lai ceļu, ko pats karalis kājām iet, padarītu īsāku, bet apkārtnes gaisu tīrāku un patīkamāku. Pārvietojamo tualeti iespējams gan iegādāties savā īpašumā, gan iznomāt uz noteiktu laiku, ja, piemēram, atrašanās konkrētajā īpašumā ir sezonāla. Pilnvērtīgam komfortam papildus iespējams uzstādīt arī ar sanitāro mezglu un izlietni. 

Kā apgalvo SIA Blaizer pārstāvji, kas Latvijā piedāvā nomāt un iegādāties vācu ražojuma portatīvās biotualetes, šī ir ne tikai videi draudzīgāka alternatīva, bet arī daudz ērtāka pašam cilvēkam. Pirmkārt, nav nepatīkamās smakas, jo tualetes rezervuārs tiek papildināts ar speciālu šķidrumu BLUE-LINE, kas ir videi draudzīgs produkts un novērš gan nepatīkamā aromāta veidošanos un izplatīšanos, gan samazina dažādu mikroorganismu attīstītību. Otrkārt, pašas tualetes iekšējā vide ir daudz patīkamāka, jo caur kabīnes sienām un griestiem ieplūst gaisma, turklāt kvalitatīvie plastmasas materiāli ir daudz vienkāršāk kopjami nekā koka virsmas un sienas, kas ir būtiski tīras un sterilas vides uzturēšanai. Šodienas iespējas piedāvā arī atbilstoša dizaina izvēli, piemeklējot tādu krāsu un modeli, kas visorganiskāk iederas attiecīgā pagalma ainavā. Portatīvajām biotualetēm būs nepieciešama regulāra apkope, kad rezervuārs tiek atbrīvots no liekā satura un papildināts ar aromātiskajām ķimikālijām. To, cik bieži nepieciešama apkope, nosaka cilvēku skaits, kas ikdienā izmanto tualeti, bet, piemēram, standarta biotualete, ar 265 litru lielu rezervuāru, paredzēta 500 – 600 apmeklējumiem.