Ārlietu ministrs atbild uz aktuālākajiem jautājumiem saistībā ar Covid-19 un ceļošanu

Covid 19. Pixabay.com

Atbildot uz daudziem jautājumiem un neskaidrībām, kas virmo sociālajos tīklos un medijos, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs savā ierakstā vietnē Facebook skaidro par aktualitātēm saistībā ar koronavīrusa saslimšanas Covid-19 ierobežojumiem un ceļošanu. 

Savā ierakstā ministrs: 

1) informē, ka Latvija ļauj ieceļot bez 14 dienu pašizolācijas prasības personām no valstīm, kurās saslimstība ir zem 16 gadījumiem uz 100000 iedzīvotāju pēdējo 2 nedēļu laikā. Saraksts katru piektdienu tiek publicēts SPKC mājas lapā, to veido šīs iestādes eksperti, koordinējot ar pārējo Baltijas valstu kolēģiem.

2) atgādina, ka tie, kas dodas tranzītā no "baltā saraksta" valsts caur valsti ar augstāku saslimstību (sauszeme. osta vai lidosta) līmeni, tad jāievēro obligāta 14 dienu pašizolācija (piemēram, ceļā no Norvēģijas caur Zviedriju uz Latviju).

3) vērš uzmanību gadījumiem, kad kādā valstī saslimstība uz nedēļu ir augstāka par noteikto kritēriju, bet tad atgriežas "standarta" robežās, un kas šajos gadījumos jādara. Piemēram, 19.06. bija ziņa, ka Polijā saslimstība pārsniedza tā laika rādītāju, līdz ar to tiem, kas ceļoja nākamās nedēļas laikā no 19.06.-26.06. uz Latviju, bija jāievēro pašizolācijas prasības, taču, situācijai normalizējoties, no 26.06. šis nosacījums vairs nav spēkā.

4) informē, ka Eiropas Savienības ārējās robežas ir slēgtas, un Latvijā atļauts iebraukt no noteikta valstu saraksta ārpus Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas Zonas valstīm un Šveices, kas ir saskaņots Eiropas Savienības ietvaros, saraksts tiek publicēts SPKC mājas lapā, no pārējām valstīm (piemēram, no Krievijas, Baltkrievijas u.c.var iebraukt personas, kurām ir uzturēšanās atļaujas vai ilgtermiņa vīzas, obligāti ievērojot 14 dienu pašizolācijas prasību, mēs šobrīd neizsniedzam īstermiņa, tūrisma vīzas utt),

5) norāda, ka pašlaik iebraucējiem no Lielbritānijas ir jāievēro obligāta 14 dienu pašizolācija, ierodoties Latvijā, savukārt, Lielbritānija ir noteikusi to valstu iebraucēju sarakstu, kuriem nav jādodas karantīnā, balstoties uz saslimstības un reciprocitātes principiem – tātad, kamēr Latvijā būs spēkā šāda prasība, tikmēr arī tā būs spēkā Apvienotajā Karalistē. Vēlreiz tiek aicināts uzmanīgi sekot līdzi dažādu Lielbritānijas reģionu lēmumiem, jo iebraukšanas noteikumi Skotijā var atšķirties no Anglijas, Velsas vai Ziemeļīrijas,

6) atgādina, ka informāciju var atrast saitēs: www.spkc.gov.lv, www.covid19.gov.lv, www.mfa.gov.lv

7) visbeidzot aicina šogad rūpīgi izvērtēt nepieciešamību ceļot, ievērojiet visas higiēnas prasības un noteikumus, pašizolācija ir nepieciešama, lai pasargātu jūsu tuviniekus un draugus, cilvēkus, kuri atrodas paaugstināta riska grupās, kā arī visu sabiedrību.

Pēdējais aktuālais saraksts ar izmaiņām.