Audzējs mājdzīvniekam – biežākās kļūdas to ārstēšanā

pixabay.com

Veterinārārsti aizvien biežāk saskaras ar diagnozi “vēzis” mājdzīvniekiem. Īpaši pēdējā desmitgadē mazajiem mājdzīvniekiem ir palielinājies onkoloģisko saslimšanu skaits. Pašlaik šis rādītājs svārstās no 30 līdz 45%.  Skaidrs, ka mīlošs suņa vai kaķa saimnieks ķersies pie jebkura salmiņa, lai glābtu savu lolojumdzīvnieku, tomēr ir jāņem vērā, ko saka nevis veterinārās medicīnas preparātu ražotāji un reklamētāji, bet sertificēti veterinārārsti. Savā pieredzē par biežākajām kļūdām, kas tiek pieļautas mājdzīvnieku vēža ārstēšanā, dalās veterinārās klīnikas “Kavet” speciālisti.

Viena no izplatītākajām kļūdām, ko pieļauj īpašnieki, pirmo reizi saskaroties ar šādu diagnozi, ir izmantot plaši reklamētus preparātus. Ņemot vērā jaunākos pētījumus, ir jāapzinās, ka daudzu vielu, kurām ir izreklamētas noteiktas īpašības, iedarbība ir neviennozīmīga.


Kļūda nr.1.  B vitamīnu saturošu preparātu nekritiska lietošana audzēju ārstēšana

Šlēsvigas-Holšteinas klīnikas institūta darbinieki savos pētījumos min pierādījumus tam, ka B grupas vitamīnu pārmērība var izraisīt plaušu vēzi vai cita veida onkoloģiskās saslimšanas. Tas attiecas uz B6, B9 un B12 vitamīniem. Zinātnieki ir veikuši virkni eksperimentu, kuri pierādījuši, ka tie dzīvnieki, kuriem bija pārsniegti B12 vitamīna rādītāji, turpmāk izrādījās plaušu vēža ģenētiskie nēsātāji. Ņemot vērā zināmas audzēja augšanas īpatnības, B1 vitamīniem ir specifiska ietekme uz tuklajām šūnām. Tā vietā, lai cīnītos ar vēzi, A, E vitamīni un to kombinācijas dažādos veidos un stadijās var pat veicināt onkoloģisko procesu attīstību.


Kļūda nr.2 Antioksidantu lietošana vēža ārstēšanā kā aksioma

Saistībā ar antioksidantiem pastāv daudz dažādu mītu. Agrāk uzskatīja, ka šīs vielas samazina risku parastajām šūnām pārvērsties par vēža šūnām. Bez šaubām – zinātnieki uzsver, ka viņu pētnieciskais darbs neatceļ šo medicīnā pastāvošo viedokli par antioksidantiem kā vielām, kas spēj samazināt šūnai bīstamu defektu parādīšanās risku.

Drīzāk pētījumi kritiski izvērtē antioksidantu lomu uz jau esošu audzēju. Ja audzējs ir jau izveidojies, antioksidantu pārmērīga daudzuma apstākļos vēža šūnām ir lielākas iespējas tikt līdz pārējiem orgāniem. Antioksidantu klātesamība liedz organismam iespēju cīnīties ar vēža šūnām.

Kā tas notiek? Organismā pastāvīgi veidojas noteikts brīvo radikāļu skaits, kuri ierosina ģenētiskas izmaiņas. Parasti dabiskās aizsardzības sistēmas spēj novērst šīs mutācijas, un vēl retāk šie dabiski veidojušies brīvie radikāļi var izrādīties bīstami organismam kopumā, pārvēršot veselu šūnu par vēža šūnu.

Toties jau esoša audzēja gadījumā antioksidantiem ir cita loma. Kā izdevies noteikt, antioksidanti ne tikai novērš veselo šūnu bojājumus, bet arī nepieļauj no vēža šūnām brīvo šūnu bojāeju.


Kļūda nr. 3. Antibiotikas kā onkoloģijas panaceja

Nākamās bīstamās zāles onkoloģijas gadījumā ir antibiotikas. Tām ir dažādi iedarbības mehānismi. Ir antibiotiku grupas, kas ietekmē turpmāko audzēja attīstību. Tādēļ pareiza preparāta izvēle ir ļoti svarīga. Arī steroīdu ārstniecisko līdzekļu izmantošanai ir jābūt balstītai uz to ātras palīdzības nozīmi. Ilgstoši lietojot, tie aptur šūnu imunitātes darbību, kā arī veicina noteikta veida vēža attīstību. Rūpīga uzmanība ir jāpievērš arī jebkādu citu reklamēto līdzekļu izmantošanai, neņemot vērā procesa individuālās īpatnības.

Tad kā rīkoties, ja dzīvnieku un tā īpašnieku mājdzīvnieka vēža saslimšana pārsteigusi nesagatavotu? Speciālistu ieteikums ir neļauties panikai un reklāmai, bet saglabāt kritisku domāšanu un uzticēties profesionāla veterinārārsta diagnostikai un individuāli noteiktai dzīvnieka terapijai.