Barošana caur zondi – kas par to jāzina?

Photo by rawpixel.com from Pexels

Reizēm neparedzētu apstākļu sakritības dēļ, kāds līdzcilvēks ir nonācis situācijā, kad vienīgais veids, kā uzņemt pilnvērtīgu uzturu, ir izmantojot palīdzību no malas. Šādās situācijās risinājums ir barošana caur zondi, lai to nodrošinātu, pacientiem tiek ievietota PEG zonde.

Kas ir PEG zonde?

PEG zonde jeb perkutānās endioskopiskās gastronomijas zonde tiek ievietota cilvēkiem, lai nodrošinātu organisma apgādi ar nepieciešamo uzturu, jo citādāk to vairs nav iespējams uzņemt. Zonde paredzēta barošanai ilgtermiņā.

Kā kopt barošanas zondi pirmajās 2 nedēļās?

PEG aprūpe ir jāuzsāk tūlīt pēc ievietošanas un jāturpina vismaz 1 – 2 nedēļas, kamēr stomas (mākslīgi veidota atvere vēderā) kanāls ir saaudzis. Lai izvairītos no ādas kairinājuma un infekcijas pievienošanās riska, āda rūpīgi jāapstrādā. Īpaši svarīgas ir pirmās 24 stundas – jāpievērš uzmanība, lai ārējais fiksācijas disks nebūtu pārāk cieši pievilkts pie ādas.

Ādas tīrīšanai ap stomu jāizmanto sterila salvete un sterils ūdens. Ja tiek novērots apsārtums vai pietūkums, nepieciešams sazināties ar speciālistiem.

Kā kopt PEG barošanas zondi pēc tam, kad stoma saaugusi?

Kad stoma ir veiksmīgi sadzijusi, apkope jāturpina. Sākumā pacientam jānomazgā rokas, lai neitralizētu netīrumus, kas varētu būtu uz plaukstām. Tad jāatver ārējās fiksācijas disks un jānoņem tas no ādas. Pēc tam jānotīra āda ap stomas atveri un zem fiksācijas diska ar sterilu ūdeni un salveti, tā, lai uz ādas nepaliktu mitrums. Šo procedūru jāatkārto 2 reizes dienā.

Caurulīte, pa kuru tiek padota barība, jāizskalo ar aptuveni 5-10 ml ūdens pirms un pēc uztura vai medikamentu ievadīšanas, un vismaz 1 reizi 8 stundās, lai tā neaizsprostojas.

Ko darīt, lai barošanas zonde neieaug?

Katru rītu vai vakaru, nepieciešams zondi apgriezt apkārt pa 180 grādiem, kā arī paspiest to nedaudz (1-2cm) dziļāk stomā un tad pavilkt atpakaļ sākotnējā pozīcijā.

Man ir sausa āda ap zondi, vai varu smērēt mitrinošus krēmus?

Krēmus, tāpat kā pūderus, ap zondi smērēt nedrīkst, jo tie var bojāt zondes materiālu un radīt ādas iekaisumu, sliktākajā gadījumā – būt iemesls infekcijai.

Kādi ir iespējamie sarežģījumi, kas varētu rasties lietojot barošanas zondi?

  • Zonde varētu izkustēties gadījumā, ja drošības klemme ir attaisījusies vai kļuvusi vaļīgāka
  • Var rasties iekaisums vai infekcija, ja zonde netiek pareizi kopta
  • Zonde varētu ieaugt, ja netiek grozīta
  • Zonde varētu aizsprostoties, neievērojot higiēnas pasākumus

Lielākoties, ja tiek ievērotas visas higiēnas prasības, tad problēmu PEG zondes lietotājiem nav. Gadījumā, ja tomēr radušās kādas grūtības vai neskaidrības, vienmēr ir iespēja sazināties ar ārstu vai māsu, lai izsauktu kādu uz mājām vai noskaidrotu kā rīkoties konkrētajā situācijā. Nepieciešama konsultācija? Zvani aprūpes centra “Cilvēks” speciālistiem uz 8803!