Dati liecina, ka ne visās mājās ir uzstādīti dūmu detektori!

Pexels.com/

Vairāk nekā trešdaļai iedzīvotāju jeb 36,9% vēl nav uzstādīti dūmu detektori, liecina Civinity klientu aptauja. Lai gan dūmu detektoriem pēc Ugunsdrošības noteikumiem no 2020. gada 1. janvāra būtu jābūt jau uzstādītiem katrā mājā, vērā ņemama respondentu daļa (21,6%) ir atlikusi detektoru iegādi uz pēdējo brīdi. Kāpēc tā un ar cik lielu sodu šiem cilvēkiem ir jārēķinās? Skaidro Civinity reģionālais vadītājs Latvijā Ardis Pāvilsons.

Dūmu detektora jāuzstāda ne tikai noteikumu dēļ

 “Dūmu detektoru uzstādīšana nav stāsts par pakļaušanos noteikumiem, bet gan par drošību, par savas un savu tuvinieku dzīvības, veselības un mantas pasargāšanu. Civinity veiktajā aptaujā liela daļa no respondentu, kuriem nav vēl uzstādīti dūmu detektori, nav bijuši situācijā, kad mājoklī izceļas ugunsgrēks,” stāsta Civinity reģionālais vadītājs Latvijā Ardis Pāvilsons.

Vienlaicīgi, vairums aptaujāto iedzīvotāju atzīst, ka iemesls, kāpēc viņi uzstāda dūmu detektoru ir drošības sajūta. To norādīja vairāk kā puse respondentu (57,1%).

Dzīvoklī jābūt vismaz 1 dūmu detektoram, mājā – 1 katrā stāvā

 Aptaujā noskaidrots, ka tiem mājokļu īpašniekiem, kuriem ir dūmu detektori (63,1%), visvairāk gadījumos ir uzstādīta viena ierīce (72,9%), daudz mazāk ir divas (14,5%), trīs (6,4%) un vairāk ierīces (6,2%).

Noteikumi paredz, ka dzīvoklī jāuzstāda vismaz viens dūmu detektors, bet privātmājā tas jāuzstāda katrā ēkas stāvā. Tāpat tam jābūt arī vasarnīcās, dārza namiņos un citās ēkās, kurās mēdz uzturēties kaut vai sezonāli. Privātmājās papildus jānodrošina arī ugunsdzēsības aparāts.

Kur uzstādīt dūmu detektoru?

 Iepriekš jau rakstījām, ka vispiemērotākā vieta dūmu detektoram ir guļamistabas griesti vai gaiteņa griesti netālu no guļamistabas durvīm. Arī veiktajā aptaujā noskaidrots, ka visbiežāk dūmu detektori tiek uzstādīti caurstaigājamās telpās, piemēram, koridoros (57,6%) un tikai pēc tam virtuvē (35,3%), viesistabā (32,6%), guļamistabā (18,2%) un citviet. Tieši ēst gatavošana ir visbiežākais cēlonis (60%) dūmiem mājoklī, ierindojoties pa priekšu svecēm (12,5%), vīrakam (2,2%) un citiem cēloņiem (25,3%).

Detektoru nevajadzētu atstāt skapjaugšās vai uz kāda plauka, jo tas nespēs pienācīgi pildīt savas funkcijas. Apdūmojuma gadījumā, dūmi vispirms skar griestus un tikai tad sāk spiesties uz leju, tāpēc detektors, kas novietots uz plaukta vai skapja, uz dūmiem reaģēs vēlāk, nekā pie griestiem novietots detektors. Ugunsgrēka gadījumā šīs pāris iegūtās minūtes (vai sekundes) var būt izšķirošas!

Kādus dūmu detektorus cilvēki izvēlas?

Izvēloties dūmu detektorus, pārsvarā priekšroka tiek dota lētākām ierīcēm līdz 10 EUR (46,9%) vai no 10 līdz 20 EUR cenas robežās (27,5%). Tikai 12,3% izvēlas dūmu detektorus, kuri maksā vairāk par 40 EUR. Dūmu detektorus visbiežāk cilvēki paši ir pirkuši kādā būvmateriālu veikalā (25,3%) vai specializētā ugunsdrošības veikalā (12,3%), taču visvairāk respondentu (52,2%) izvēlējušies paši detektorus neiegādāties, to atstājot speciālista pārziņā.

Pozitīvi vērtējam cilvēku izvēli uzticēt ugunsdrošības iekārtu uzstādīšanu profesionāļiem (44,6%), jo,  kā liecina Civinity veiktais pētījums, aptuveni trešdaļa (32,1%) nemaz neapzinās vai viņu dūmu detektors ir ar CE marķējumu un atbilstošs ES standartiem. Šis ir vienkāršs, bet svarīgs kvalitātes zīmogs, par kura esamību būtu jāpārliecinās,” norāda Ardis Pāvilsons.

Kas pārbaudīs, vai manās mājās ir uzstādīts dūmu detektors?

 Dūmu detektoru esamību var pārbaudīt Valsts ugunsdrošības uzraudzības inspektors, bet speciāli reidi pa dzīvokļiem, lai pārbaudītu detektoru lietošanu, netiks veikti. Var tikt veiktas daudzdzīvokļu namu koplietošanas telpu ugunsdrošības prasību ievērošanas pārbaudes, kas jau tagad ik pa laikam notiek. Privātmājas un dzīvokļi var tikt pārbaudīti tikai tad, ja VUGD saņems par to iesniegumu vai sūdzību, vai arī mājoklī izcelsies ugunsgrēks. Šajā gadījumā dūmu detektora esamība noteikti interesēs arī apdrošinātājus.

Cik liels ir sods par dūmu detektora neesamību?

Fiziskām personām, kas izvēlēsies šos noteikumus ignorēt, var tikt piemērots sods no 30 līdz 280 Eur apmērā, bet juridiskām personām – no 280 līdz 1400 Eur. Izdevīgāk tomēr ir detektoru uzstādīt, vai ne?


Augstāk minētā aptauja tika veikta internetā, aptaujas anketu izsūtot Civinity klientiem. Kopumā aptauju aizpildīja 1211 respondentu.

CIVINITY grupa ir starptautisks uzņēmums, kas piedāvā plaša spektra augstas kvalitātes pakalpojumus nekustamo objektu pārvaldības, uzturēšanas un apsaimniekošanas jomā Lietuvā un Latvijā. CIVINITY grupa Latvijā pārvalda namu apsaimniekošanas, administrēšanas un uzturēšanas uzņēmumus Rīgā un Jūrmalā - AS Hausmaster, SIA CS Komercserviss, SIA Jūrmalas Namsaimnieks, SIA VBS Serviss, SIA Labo Namu Aģentūra, SIA Homemaster un uzkopšanas servisa uzņēmumu SIA ALG Cleaning.