Idejas aktīvām Meteņu svinībām

Foto:Marko Horvat, Unsplash.com

Meteņi latviešiem jau izsenis ir bijusi svarīga diena. Meteņi uzskatāmi par brīdi, kad ziemas dienas paliek garākas un laiks sāk beidzot griezties uz pavasara pusi. Pēc senlatviešu tradīcijām Meteņi tiek svinēti 6. februārī. Senie latvieši šajos svētkos veica dažādas rituālas darbības, lai vairotu ražu un auglību, kā arī pasargātu sevi no ļaunajiem spēkiem. Šajā dienā tika gatavoti arī dažādi īpaši ēdieni, iets rotaļās, kā arī tika pareģoti laikapstākļi turpmākajam gadam.

Meteņu svinības Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā

 Kā informēja Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Sabiedrisko attiecību speciāliste Harita Maniņa, brīvdabas muzejā Meteņu svinībās norisināsies 9. februārī no 12.00 līdz 16.00. Muzeja pārstāvji atklāj, ka Meteņi ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada jestrākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā tiks svinēts ar tradicionālo maskošanos, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardo Meteņu cienastu. Lai jaunais gads būtu brīvs no visām nelaimēm, senāk Meteņos lieli un mazi gāja no sētas uz sētu masku gājienā. Turpinot tradīciju un piesaistot veiksmi arī šajā gadā, Meteņa svinību viesiem Brīvdabas muzejā būs iespēja pašiem radīt vai piemeklēt tīkamāko ietērpu īpašajā masku darbnīcā. Maskotos plkst. 12.00 pie Galvenajiem vārtiem sagaidīs folkloras kopa "Mālis", lai līksmu dziesmu un rotaļu pavadībā ietu gājienā uz Kurzemes sētu. No plkst. 14.00 rotaļīgā gājiena vadību pārņems LU folkloras deju kopa "Dandari", kā pavadījumā ikviens varēs rūpēties par auglību un brangu ražu jaunā gadā ar skaļām dziesmām un jautrām dejām, savukārt ar trokšņiem un klaigām dzīt prom visu nīgrumu un nelāgo, kas pa ziemu sakrājies.

Iespēja izmēģināt spēkus sveču liešanā

Tā kā februāris latviešu kalendārā ir ne tikai jauna gada sākums, bet arī sveču mēnesis, svinētājiem Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā būs iespēja izmēģināt roku vaska sveču liešanā. Kurzemes sētā tikmēr meteņbērni tiks aicināti izgatavot tradicionālās budēļu cepures no senākiem un mūsdienīgākiem materiāliem. Svētku laikā smēdē varēs izkalt arī monētu kalēja vadībā, savukārt paši mazākie novērtēs iespēju doties izjādē zirdziņa mugurā caur ziemīgo muzeju. Esam parūpējušies arī par gardēžiem - Priedes krogā viesus sagaidīs gardais Meteņu cienasts, bet pie Vidzemes sētas kraukšķīgas pankūkas.

Noderīga informācija apmeklētājiem :

Pie muzeja pieejama bezmaksas autostāvvieta.

Mājdzīvniekus lūdzam šoreiz atstāt mājās.

Pasākuma laikā tiks fotografēts un filmēts.

Ģimenēm ar bērniem.

Pirmsskolas vecuma bērniem ieeja muzejā ir bez maksas.

Vecākiem ar pašiem mazākajiem - pieejama pārtinamā istaba.

Ģimenes biļete (1 līdz 2 pieaugušie + 1 līdz 4 bērni līdz 18 gadu vecumam) 4,00€.

Ieeja, darba laiks un cenas.

Ieeja pasākumā no muzeja Galvenās ieejas - Brīvdabas ielas 21. Muzejs apmeklētājiem būs atvērts no plkst. 10.00 līdz 17.00. Ieejas maksa skolēniem 0,70€, pilna laika studentiem 1,40€, pensionāriem 1,40€, pieaugušajiem 2,00€.

 Meteņi ar Saviešiem un  Sūnu ciema zēniem - 80

Kā informēja  Zane Grudule, Memoriālo muzeju apvienības sabiedrisko attiecību speciāliste - 8. februārī plkst. 16.00 Andreja Upīša memoriālais muzejs Rīgā, Brīvības 38-4 un folkloras kopa "Savieši" aicina lielus un mazus svinēt Meteņus. Ar rotaļām, dziesmām un dejām, Lāci un čigāniem tiks uzsākts arī A. Upīša populārā garā stāsta "Sūnu ciema zēni" 80. jubilejas gads.

Garais stāsts "Sūnu ciema zēni" pirmo reizi publicēts 1940. gadā, vēlāk piedzīvojis vēl astoņus izdevumus un iedvesmojis neskaitāmus uzvedumus profesionālajos un amatieru teātros, radio, videofilmā, multiplikācijas filmā u.c. Arī A. Upīša memoriālais muzejs ik gadu skolēniem piedāvā interaktīvu izzinošo spēli "Sūnu ciema zēni".

Folkloras kopa "Savieši" dibināta pirms 40 gadiem, tās repertuārā - dziesmas, dejas un rotaļas no visiem Latvijas novadiem, lielākoties pašu dalībnieku apzināts materiāls.

 "Savieši" ar dažādām programmām uzstājušies gan visā Latvijā, gan ārpus tās robežām, nominēti Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvai "Zelta mikrofons" (2012. gadā par albumu-grāmatu "Mēļošana" un 2015. gadā par albumu-grāmatu "Zirga pase").

Pasākuma norises vieta: A. Upīša memoriālais muzejs Rīgā (Brīvības ielā 38-4).

Pasākuma norises laiks: 8. februāris 16.00-17.30

Ieejas maksa: 2 eiro