Īsa zemmēles saitīte – cik nopietni tas ir?

Bērns rāda mēli, foto - Juan Encalada,Unsplash

Mums katram zem mēles ir saitīte. Ja šī saitīte ir par īsu tas var traucēt mēlei pilnvērtīgi pildīt tās funkcijas. Tiek ierobežota mēles kustība, kā rezultātā rodas ne tikai traucējumi izrunā, bet var būt par iemeslu apgrūtinātai elpošanai un ēšanai. Parasti par īsu zemmēles saitīti nākas dzirdēt mazu bērnu mammā, bet šī problēma var būt ne tikai bērniem. Kas par to liecina un kā to ārstēt?

Kas var lecināt par īsu zemmēles saitīti?

Atšķirīgā vecumā īsai mēles saitītei ir dažādas pazīmes. Lai gan parasti par to, ka mēles saitīte ir par īsu, paziņo jau dzemdību namā, to iespējams arī nepamanīt. Kas var liecināt par īsu zemmēles saitīti?

Apgrūtināts zīšanas process

Zīdaiņiem, kuriem ir saīsināta zemmēles saitīte, sagādā grūtības pareizi sūkt pienu no mātes krūtsgala to zīst. Arī pašām mammām zīdīšanas process var būt nepatīkams. Saīsinātās zemmēles saitītes dēļ mazulis nespēj pie aukslējām pareizi piespiest krūtsgalu, tādēļ stiprāk zīž. Tas rada māmiņai sāpes, var radīt krūtsgalu iekaisumu un nobloķēt piena dziedzerus. Zīšanas process mazulim ir nervozs un apgrūtināts, tādēļ viņš apēd mazāku daudzumu piena, nekā nepieciešams. Tā rezultātā zīdainis var pieņemties svarā mazāk par normu savam vecumam. Zīdīšanas procesa laikā veidojas psihoemocionālā saite bērnam ar māmiņu. Apgrūtināta zīšanas process var atstāt nevēlamas sekas bērna psihoemocionālajā attīstībā.

Apgrūtināta elpošana un iesnas

Bērniņi, kuriem ir īsā zemmēles saitīte, bieži muti tur pavērtu. Tas samazina elpošanu caur degunu, kas rezultējas ar iesnām. Tādējādi pastāv iespēja izveidoties arī problēmām ar aizdegunes mandelēm. Tās apgrūtina ne tikai elpošanu, bet var radīt pastiprinātu siekalošanos, arī traucēt sakodiena attīstību. Bērniem ir grūtības cietu ēdienu košļāšanā. Ar apgrūtinātu elpošanu bērnam grūti pareizi tīrīt zobus, tas var veicināt zobu problēmu rašanos.

Grūtības izteikt skaņas

Kad bērni sasniedz runāšanas vecumu, ar saīsinātu zemmēles saitīti ir grūtības izteikt skaņas, kuru veidošanai nepieciešama mēles pacelšana uz augšu – r, l, s, z, c, dz, š, ž, č, dž.

Pieaugušā vecumā

Pieugušam cilvēkam īsā mēles saitīte var sagādāt grūtības atvērt plaši muti. Tas var radīt neskaidru runu un sakodiena problēmas. Īsā mēles saitīte var izraisīt žokļa locītavas klikšķēšanu, krakšķēšanu, sāpes un vispārēju disfunkciju. Mutes higiēnas veikšana ir apgrūtināta ar īsu mēles satīti, tādēļ biežāk novēroti zobu bojājumi un smaganu iekaisumi. Smagākos gadījumos var pat attīstīties kakla skriemeļu, mugurkaula problēmas, kā arī izteiktas galvassāpes un migrēnas.

Kā ārstē īsu mēles saitīti?

Mēles saitītes ārstēšanas procesā sadarbojas sejas un žokļu ķirurgi, miofunkcionālie speciālisti, audiologopēdi un zobārsti.

Miofunkcionālie speciālisti

Miofunkcionālie speciālisti ar bērniem strādā pirms un pēc operācijas. Pēcoperācijas periodā ar izstrādātu vingrinājumu kopumu tiek panākta pareiza mēles funkcionēšana. Jo ilgāks ir periods ar fiksētu zemmēles saitīti, jo ilgāk un intensīvāka ir strādāšana pēc operācijas. Pēcoperācijas periodā mēlei ir jāpierod veikt kustības citādi, kā līdz šim.

Ķirurģi

Ja zemmēles saitīti nav iespējams izstaipīt vai izvingrināt, ir nepieciešama maza ķirurģiskā iejaukšanās. Atkarībā no vecuma šī operācija ir atšķirīga.

Ja zīdainim īso mēles saitīti konstatē jau dzemdību namā, to pārgriež uzreiz. Zīdaiņa vecumā mēles satīti pārgriež ar šķērēm un griezums ir mazāks, tomēr tas nenozīmē, ka visos gadījumos zemmēles īsā saitīte ir izārstēta. Ļoti bieži procedūra jāatkārto, kad bērniņš paaudzies, lai tiktu izgriezti atlikušie un traucējošie audi.

Vecākiem bērniem un pieaugušajiem šo procedūru ir iespējams veikt ar lāzera palīdzību. Lāzerterapijas procedūra ir mazāk sāpīga. Lāzerterapijas operācijas laikā un pēcoperācijas periodā ir mazāks asiņošanas risks, lāzeram ir arī antibakteriāla darbība, un tas stimulē dzīšanas procesu.

Pēcoperācijas periods ir viegls, netiek novērotas izteiktas sāpes pēc operācijas, bet var izjust ātri pārejošu diskomfortu.

Ja mēles saitītes operāciju neveic, ar to var sadzīvot, bet šī saitīte nākotnē var radīt dažādas nepatīkamas veselības problēmas. Labāk novērst tās jau laikus, lai pēc tam tās nebūtu jārisina ar lielākām ķirurģiskām vai citām ārstēšanas metodēm.

Ko darīt, ja ir aizdomas par īsu mēles saitīti?

Jā vecākiem ir aizdomas, ka bērnam ir īsa mēles saitīte, būtu jāvēršas pie miofunkcionālā terapeita.

Arī zobārsta apmeklējuma gadījumā ārsts var konstatēt īsu zemmēles saitīti un aicināt vērsties pacientu pie atbilstoša speciālista.

Ģimenes ārsts ir tas ārsts, kas palīdzēs izvērtēt nepieciešamību griezties pie citiem speciālistiem, kā arī nozīmēs atbilstošu norīkojumu.

Lasi arī:

Ļoti svarīgi zobārsta ieteikumi bērna mutes veselībai

Praktiski padomi, kā izmantot ārstu piedāvātās online konsultācijas

Kāpēc bērni griež zobus?

Bērns baidās apmeklēt ārstu, ko darīt?