Izgulējumi – kas tos veido un kā aprūpēt?

pixabay.com

Diemžēl ir cilvēki, kuri veselības apstākļu dēļ vairs paši nav spējīgi kustēties, pat ne pagrozīties gultā. Šādos gadījumos, kad cilvēks nekustīgs guļ vienā pozā, var tikt traumēti audi, kā rezultātā veidojas nepatīkamas, hroniska rakstura brūces jeb izgulējumi.

Kāpēc rodas izgulējumi?

Izgulējumi rodas pastāvīga spiediena rezultātā. Nereti pietiek vien ar 2 stundām, lai pacientam sāktu veidoties izgulējumi.

Kurā ķermeņa daļās rodas izgulējumi?

Visbiežāk izgulējumi rodas tieši tajās vietās, uz kurām nonāk vislielākais spiediens, kamēr persona atrodas guļus vai sēdus stāvoklī.

Guļot uz muguras, izgulējumi rodas pakausī, lāpstiņu rajonā, mugurkaula līnijā, elkoņos, pie astes kaula un sēžā, kā arī papēžu aizmugurējā daļā.

Guļot uz vēdera, izgulējumi var rasties uz pieres, vaigu kauliem, atslēgas kauliem, krūšu rajonā, gurnu kaulu rajonā, elkoņu locītavās, ceļgalos un pēdu pirkstgalos.

Guļot uz sāniem, izgulējumi var rasties deniņu rajonā, plecā, sānu ribās, gurnā un gūžā, kāju stilbos un potītē.

Sēžot, izgulējumi var rasties – pakausī, visā muguras aizmugurē, īpaši mugurkaula apvidū, sēžā, elkoņos, pēdās.

Kā izvairīties no izgulējumu veidošanās?

Lai izvairītos no izgulējumu veidošanās, nepieciešams ik pēc divām stundām mainīt gulēšanas vai sēdēšanas pozu, pagrozīties, ielikt spilvenus vietās, uz kurām radīts spiediens, lai noņemtu to no ķermeņa un novadītu uz spilventiņiem.

Ko darīt, ja nav iespējams būt klāt mazkustīgam slimniekam?

Diemžēl darba dēļ ne vienmēr sanāk atrasties blakus personai ar kustības traucējumiem , tāpēc labākais risinājums ir izsaukt speciālistus uz mājām, lai tie tavas prombūtnes laikā varētu apkopt pacientu – pagrozīt, lai mainītu pozas, apkopt izgulējumus, ja tādi jau radušies un uzpasēt vispārīgo slimnieka veselības stāvokli.

“Ārsts mājās” piedāvā speciālistu izbraukumus uz mājām, lai

  • Apkoptu izgulējumus
  • Apkoptu trofiskās čūlas
  • Apkoptu ādas bojāmumus
  • Sniegtu ķirurga konsultāciju.

Komandā strādā tikai profesionāli speciālisti ar vairāku gadu pieredzi, kas prasmīgi parūpēsies par pacientu, kuram veidojušies izgulējumi. “Ārsts mājās” komanda arī varēs sniegt ieteikumus ikvienam, kas vēlēsies saprast, kā pareizāk kopt tuvinieku, kuram jāpavada savas dienas guļot gultā, kā arī sniegs padomus par to, kā pareizi apkopt brūces, ja tādas jau izveidojušās.

Nevilcinies un padari savu tuvinieku ikdienu labāku! Zvani 8803!