Jaunas iespējas audzēju diagnostikā - digitālais PET/CT

Lai precīzi noteiktu audzēja stadiju, izvērtētu izvēlētās terapijas efektivitāti, pārliecinātos, vai vēzis ir pilnībā uzveikts, vai tas nav atgriezies un neveido metastāzes, ir jāveic īpašs izmeklējums PET/CT.

 ARS Diagnostikas klīnikā ir pieejama viena no modernākajām vēža izmeklēšanas metodēm PET/CT, digitālā iekārta ir vienīgā Centrālajā un Austrumeiropā.

PET/CT - pozitronu emisijas tomogrāfija/datortomogrāfija - ir unikāla hibrīdmetode (tas nozīmē divas metodes vienā), kas ļauj veikt detalizētus audzēju izmeklējumus. PET izmeklējums ataino organisma vielmaiņas procesus, attēlos izgaismojot vietas, kur ir lielāka cukura vielmaiņas aktivitāte. Šāds process raksturīgs lielākajai daļai audzēju šūnu. CT izmeklējums ļauj iegūt pacienta audu un orgānu anatomisko struktūru attēlus, kuros var atklāt veidojumus, redzēt to konkrēto atrašanās vietu un izmērus. Digitālā iekārta iegūtos PET un CT attēlus apvieno, tā iegūstot hibrīdattēlu ar informāciju gan par anatomiskajām struktūrām, gan to vielmaiņas aktivitāti. Tas sniedz ātru un īpaši precīzu ieskatu pacienta organismā, kam ir ļoti būtiska nozīme turpmākajā terapijā.

Biežākās ļaundabīgās saslimšanas, kad tiek nozīmēts PET/CT:

·       Limfmezglu vēzis

·       Plaušu, bronhu vēzis

·       Krūts vēzis

·       Resnās un taisnās zarnas vēzis

·       Melanoma

·       Prostatas vēzis (izmeklējums ar PSMA)

·       Dzemdes, dzemdes kakla un olnīcu vēzis

·       Sēklinieku vēzis

·       Kuņģa vēzis

·       Nieru un urīnpūšļa vēzis

·       Nezināmas lokalizācijas vēzis

Jaunās metodes priekšrocības. Tā ļauj jebkuras novirzes pamanīt ļoti agrīni jau šūnu vielmaiņā, kad vēl nav redzamas pārmaiņas audu struktūrā. Tas ir būtiski, ja ir jānovērtē vielmaiņas funkcionalitāte audos pēc ķīmijterapijas, jo tikai ar PET var pateikt, vai audzējā vēl ir dzīvotspējīgas šūnas, vai organismā neveidojas metastāzes. PET/CT var precīzi noteikt audzēja stadiju, un tas palīdz ārstam izvēlēties efektīvāko terapiju. Pētījumi apstiprina, ka 30–40% pacientu pēc PET/CT izmeklējuma tiek mainīta turpmākā ārstēšanas taktika. Tādēļ šis izmeklējums tiek uzskatīts par mūsdienu zelta standartu limfomas un citu onkoloģisko pacientu izmeklēšanā.

PET/CT izmeklējums tiek izmantots:  

·     Precīzai audzēja stadijas noteikšanai

·     Ārstēšanas efektivitātes izvērtēšanai

·     Lai pārliecinātos, vai vēzis ir pilnībā uzveikts

·     Lai noteiktu, vai vēzis nav atgriezies (recidīvs)

Kā nokļūt uz PET/CT izmeklējumu? Pacientu uz PET/CT nosūta ārsts-speciālists. Kopš pagājušā gada PET/CT ir valsts Nacionālā veselības dienesta apmaksāts izmeklējums pacientiem ar noteiktām vēža diagnozēm konkrētās stadijās. NVD apmaksātu izmeklējumu var saņemt tikai ar ārstu konsīlija lēmumu. Ja pacientam PET/CT izmeklējums ir nepieciešams, bet viņa slimība neatbilst NVD noteiktajiem kritērijiem, ir iespējams veikt maksas izmeklējumu.

 

Nacionālais veselības dienests (NVD) apmaksā PET/CT izmeklējumu, ja ir:

·       krūts vēzis – distālo metastāžu izslēgšanai ļaundabīgā audzēja III stadijā;

·       bronhu, plaušu vēzis – ļaundabīgā audzēja I-III stadijā;

·       resnās un taisnās zarnas vēzis – iepriekš diagnosticētu distālu metastāžu novērtēšanai potenciāli operējamiem pacientiem;

·       melanoma – ļaundabīgā audzēja III vai IV stadijā;

·       bērniem, ja šādu lēmumu ir pieņēmis bērnu hematoonkologu konsīlijs;

·       ar hematologu konsīlija lēmumu – limfoīdo audu ļaundabīgo audzēju un mielomas ekstramedulāras diseminācijas gadījumos.

PET/CT izmeklējums ir drošs. Saņemtā radiācijas deva ir tikai nedaudz lielāka par parastu CT izmeklējumu, tāpēc uzskatāma par drošu pat onkoloģiskiem pacientiem. Pēc izmeklējuma pacients var doties mājās.

Izmeklējumu veic Dr. Marika Kalniņa, radioloģe–diagnoste, viena no pieredzes bagātākajām speciālistēm PET/CT diagnostikā Latvijā, ARS Diagnostikas klīnika.

Vairāk informāciju skaties šeit>>> https://arsmed.lv/pet-ct-izmeklejums/

ARS Diagnostikas klīnika

J. Asara iela 3, Rīga

Tālr. 67201007

www.ars-med.lv