Kā pārvarēt bailes no zobārsta?

Photo by Amauri Acosta Montiel on Unsplash

Būsim godīgi – nevienam nepatīk iet pie zobārsta, taču reti kuram patiešām ir bail no zobārsta. Parasti zobārstu pacientiem bail ir no: 

• sāpēm
• asiem instrumentiem un citiem rīkiem zobārsta kabinetā
• zobārstniecības rīku radītajām skaņām
• tā, ka kaut kas procedūrās varētu noiet greizi
• infekcijām 


Tad kā tikt vaļā no šīm bailēm? 

Galvenais nosacījums – runā ar savu zobārstu

Izrunā ne tikai to, par ko sūdzies un kādēļ esi atnācis, bet arī to, kas sagaidāms šajā vizītē, kādas procedūras tiks veiktas un kādi instrumenti tiks izmantoti. Nepratini zobārstu, bet vienkārši noskaidro, kas šajā reizē sagaidāms, jo bail ir no tā, ko mēs nezinām. Informē zobārstu par savām bailēm no adatām, ja tādas ir. Ja tev ir bail no adatām, sarunā ar zobārstu, ka duršanas brīdī klausīsies austiņās savu mīļāko mūziku. 

Tā kā parasti pacientiem ir bail no sāpēm, tad ņem vērā, ka daudzi zobārsti pirms anestēzijas līdzekļa injicēšanas var pielietot aŗī cita veida lokālos anestētiķus, lai pacients nejustu pat dūriena sāpes. Ja tomēr jūti jebkāda veida sāpes procedūras laikā, informē par to savu zobārstu uzreiz! Zobārsts ir speciālists, kurš piemeklēs tev piemērotāko pretsāpju līdzekli. 

Un elpo dziļi. Elpošana palīdz atslābināties un mazināt saspringumu, kas vairo sāpju sajūtu.

Atrodi zobārstu, kuram uzticies

Ja tavs esošais zobārsts nav atsaucīgs komunikācijai, maini to! Dažiem cilvēkiem vienalga, kas ārstē viņu zobus, taču, ja zini, ka tev tiešām ir bail no zobārstiem, atrodi tādu zobārstu, ar kuru tu varēsi runāt un savas bažas un bailes uzticēt. 

Labs zobārsts zina, ko dara, un to varēsi just arī tu. Tiklīdz būsi guvis paļāvību savam zobārstam, bailes mazināsies.


Neatliec vizītes

Ar to parasti, protams, sāk jebkuru mierināšanu un pierunāšanu, proti, ar argumentiem, kāpēc bailes no zobārsta pārvarēt. Bet vai bailes mēdz būt racionālas? Lai kā mēs paši ar saprātu apjēdzam, ka bailes no zobārsta nav iemesls atlikt steidzamu vizīti, tomēr instinkts neļauj saņemties un tās pārvarēt. 

Ko darīt? Padomā par to, cik vēl daudz ilgākas un nepatīkamākas būs zobārstniecības procedūras, ja ielaidīsi pavisam maznozīmīgas zobu kaites. Vienas vai divu īsu vizīšu vietā var nākties pavadīt zobārsta krēslā daudz ilgākas stundas. No kā tev ir bail vairāk? Atcerēsimies Emīla nedarbus: “Spukš!” vai “Trrrr…” Izsver plusus un mīnusus, kā, iespējams, dari to citās šaubu pilnās situācijās.

Un atceries – bailes ir tikai mūsu galvā! Un padomā, vai tev ir bail no visiem zobārstiem vai tikai no kāda konkrēta. Pirmā vizīte pie tiešām uzticama zobārsta var mainīt tavu zobārstniecības pieredzi uz tik pozitīvu, cik vien tas iespējams!