Kā rīkoties ugunsgrēka gadījumā?

Photo by Arny Mogensen on Unsplash

Visi vienmēr domā - ar mani jau nekad nekas slikts nenotiks. Tomēr - ko darīt gadījumā, ja esi ēkā vai telpā, kurā izcēlies ugunsgrēks? Krist panikā būtu pēdējais variants, tāpēc paturi prātā, ka jāsaglabā pilnīgs miers, lai gan situācija varētu šķist pārāk ekstrēma. Kam zvanīt, ja aizdedzies dzīvoklis, māja, šķūnis, dārza namiņš, zāle vai mežs, un kā rīkoties pašam?

Ja atrodies telpā, brīdī, kad sajūti dūmus, meties uz zemes un rāpus pārvietojies uz durvju pusi, kuras ved uz āru. Ja nonākot kāpņu telpā vai gaitenī konstatē, ka piedūmojums un uguns nāk tieši no turienes, ātri dodies atpakaļ uz savu dzīvokli un aizver durvis. Ja iespējams, aizbloķē ar lupatu spraugas, pa kurām dūmi nāk dzīvoklī. Patveries tālākajā istabā, kurā ir logs, un zvani 112. Ja atrodies pirmajā stāvā un logs ir drošā augstumā, kad aiztaisītas visas durvis, izkāp pa logu, taču novērtē tā augstumu un savas spējas - neapdraudi sevi! 

Gadījumā, ja uguns nav gaitenī, ātri skrien ārā no ēkas, atceries aiztaisīt durvis uz dzīvokli vai telpu, kurā atradies, jo tas kavēs uguns iekļūšanu telpā, pasargājot tajā esošās mantas. Tad zvani uz 112. Abos gadījumos, ja iespējams, muti un degunu aizsedz ar samitrinātu lupatiņu, lai indīgie dūmi nenonāktu ķermenī lielā daudzumā.

Ja redzi, ka deg kāda ēka, kurā tu neatrodies, vai redzi biezus dūmus nākam no ēkas jumta vai loga, zvani uz 112, lai informētu par situāciju. Jā, iespējams, kāds jau būs informējis glābšanas dienestu par notiekošo, bet, iespējams, mājās neviena nav, vai atrodas tikai viens vecs vai nevarīgs cilvēks, kurš nav spējīgs izsaukt palīdzību. Turklāt ļoti iespējams, ka kādā telpā atrodas mājdzīvnieks, kura dzīvību tu vari glābt laikus piezvanot Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestam. 

Ja kaut kas aizdedzies telpā, kurā esi tu, piemēram, gatavojot ēst aizdegušies aizkari, vai birojā aizdegusies mikroviļņu krāsns, mēģini ar ugunsdzēšamo aparātu apslāpēt liesmas vai ar kādu biezu drēbi atņemt ugunij skābekli (tikai neizmato sintētiku, jo tā aizdegsies mazāk kā sekundes laikā). Tomēr, ja pie rokas nav nekā, ar ko nodzēst uguni, un esi ievērojis, ka uguns izplešas lielā ātrumā, nekavējoties pamet telpas un izsauc glābējus, zvanot 112.

Ja esi telpā ēkā, kurā izcēlies ugunsgrēks, taču tev nav pieejami saziņas līdzekļi, cel troksni, lai citi zina par to, kurā vietā tu atrodies. Vari kliegt pa logu, informējot garāmgājējus, lai viņi piezvana 112, un pēc tam paziņo, kurā vietā tu atrodies glābējiem. Ārkārtas gadījumā, kad glābēji jau ieradušies, bet tev nav bijusi iespēja tikt pie loga, vai kā citādi darīt zināmu par savu atrašanās vietu - turpini klaigāt un dauzīties, lai glābēji sadzirdētu tevi!

Ja redzi, ka mežā vai laukā izcēlies ugunsgrēks un tas izplešas tādā ātrumā, ka paša spēkiem nav iespējams nodzēst, zvani uz 112, informē par precīzu atrašanās vietu un aptuveno platību, kas deg, lai ugunsdzēsēji zinātu, cik daudz ekipāžas sūtīt uz notikuma vietu. Arī ja pats nejauši esi aizdedzinājis mežu vai pļavu, zvani atbildīgajiem dienestiem, nevis mūc prom. Tu vari labot savu kļūdu, izsaucot Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, taču tu pieļausi vēl vienu aizmūkot, un ļaujot ugunij izplesties, atņemot daudziem savvaļas dzīvniekiem dzīvības, cilvēkiem mājas, un ikkatram - dabas bagātības. 

Noteikti necenties paņemt līdzi mantas un drēbes, jo tas aizņems dzīvībai nozīmīgo laiku. Pat, ja šķiet, ka pašsajūta ir laba, tu nespēj noteikt, cik kaitīgo dūmu jau esi saelpojies, tāpēc nekavējies un dodies ārā no ēkas bez liekām mantām!

Uz kādu tālruni zvanīt ugunsgrēka gadījumā?

Ugunsgrēka vai nekontrolējama uguns izcelšanās gadījumā zvani uz tālruni 112! Informē operatoru par aktuālo situāciju - kurā vietā izcēlies ugunsgrēks, vai esi drošībā, vai iesprostots kādā telpā, nosauc precīzu adresi un apraksti situāciju, kā arī klausies operatora jautājumos, lai pēc iespējas ātrāk saņemtu palīdzību. Saglabā mieru, lai atbildes būtu saprotamas.