Kā sagatavot bērnu zobārstam?

Māte un dēls Image by PublicDomainPictures from Pixabay

Gandrīz katram no mums, izdzirdot vārdu zobārsts, raisās sava veida emocijas. Tomēr fakts, ka bez regulāra zobārsta apmeklējuma smaidīt pasaulei būtu divtik grūtāk, ir neapstrīdams. Nereti bailes no šīs profesijas pārstāvjiem meklējamas dziļā pagātnē, kad tehnoloģijas vēl nebija tik attīstītas, un vizīte pie zobārsta bija kas līdzīgs nāves spriedumam. Kā no šīs sajūtas pasargāt savas atvases un sagatavot bērnu zobārstam, lai vizīte sagādātu prieku?

 Vecāku “iepotētas” bailes

Lai kā mēs to negribētu atzīt, tad bieži paši vecāki, mēģinot bērnus iedrošināt, panāk pretējo. Un tas lielā mērā balstīts uz mūsu katra personīgo pieredzi, kuru nododam tālāk: “mazliet pasāpēs un viss”, “urbis saurbs zobiņus”, “no urbja dobjās skaņas nav jābaidās”, “tante paskatīsies tev mute” utml.. Vai no šādi aprakstītām darbībām, kuras pie tam nekad nav pieredzētas, jau nav jāpaliek stīvam no bailēm? Tāpēc aizmirstiet par personīgo pieredzi – tehnoloģijas ir mainījušās, lielākā daļa zobārstu ir atraduši savus knifus, lai strādātu ar mazajiem ķipariem, tāpēc veidojiet bērnos pozitīvu viedokli par zobārstu, nebaidiet un mēģiniet nestāstīt lietas, kuras bērni nesaprot, jo nav pieredzējuši.  

 Iedvesmojoši stāsti un praktiskas darbības

Šis nav stāsts tikai par to, ka, ejot pie speciālista, ņemat līdz bērnu, lai parādītu, kā notiek vizīte pie zobārsta, kādi instrumenti tiek lietoti, ka mute būs vaļā un kāds skatīsies tajā iekšā. Šis nenoliedzami ir svarīgi  un to noteikti vajag darīt,  bet otra, aisberga neredzamā puse, kā jūs uzvedieties mājās – kā runājat par zobārstu, kā paši mazgājat zobus un pievēršat uzmanību mutes higiēnai. Bērni ir mūsu spogulis – ja paši tīrīsim zobus divas reizes dienā, zobārsta, zobu higiēnista apmeklējumu uztversim bez drāmas, to par normu uztvers arī mazais cilvēks.  

 Sagatavošana ar spēļu palīdzību

Speciālisti norāda, ka viens no veidiem, kas patiešām strādā, bet arī pie tā ir jāpiestrādā – mājās spēlēt “zobārstos”. Sēdēt ar vaļā muti, galva atgāzta, paspīdināt mutē gaismiņu, pakomentēt, ko redzi. Ļaut bērnam to pašu darīt jums. Un spēlēt šo visu caur viegluma un izzināšanas prizmu, tas ļaus bērnam pieņemt situāciju, ka kāds skatās un kaut ko meklē viņa mutē.

 Sākt ar higiēnista apmeklējumu

Santa Dunska, zobārstniecības kabineta “Santadent” vadītāja atzīst, ka viena no izplatītākajām iezīmēm, kas rada bērnos bailes ir tā, ka bērns pie zobārsta tiek vests par vēlu, tad, kad zobiņos jau ir caurumi, kuru salabošana rada sāpes. Tāpēc vecāku interesēs ir šo situāciju nepieļaut. 1,5 – 2 gadi ir īstais laiks, kad vest bērnu pie higiēnista. Un sākt tieši ar higiēnistu, ne zobārstu.  Pieradināt pie tā, ka kāds apskatīsies mutē, sēdēšanas krēslā un savdabīgās atmosfēras un smaržas. Pirmajā vizītē, iespējams, nav jāaizraujas ar zobu pucēšanu, tā drīzāk jāuztver kā iepazīšanās tūre, kurā bērns saprot, kāds ir process, kur jāsēž, iepazīstas ar ārsti un noglabā galvā sajūtas, ka viss taču ir labi.

 Kopā ar mīļāko mantiņu

Uz speciālista kabinetu droši var ļaut ņemt līdzi mīļāko mantiņu, spainīti, ļaut bērnam ieģērbties mīļākajā supervaroņa kostīmā, svarīgi, lai bērns justos kā pie savējiem.

 Vecāku mieriņš

Mieriņš ir “lipīgs”, tāpēc ejot pie bērnu zobārsta vai zobu higiēnista, ļoti svarīgi, lai vecāki nebūtu tie, kas ceļ lielāko paniku.  

 Uzticami speciālisti

Mēs visi, arī zobu speciālisti, ir dažādi, tāpēc ļoti svarīgi ir “nenošaut” greizi un pirmo reizi bērnu aizvest pie zobārsta, kurš prot komunicēt ar bērniem, atrod kontaktu un runā ar bērnu vienā valodā. Tāpēc meklē pēc atsauksmēm un bērniem draudzīgas zobārstniecības klīnikas.