Kā sagatavoties svinībām dabā?

Pixabay.com

Tepat aiz stūra tautā sauktie Jāņi jeb vasaras saulgrieži. Līgo diena, kurā saule virs horizonta pavada visilgāko laiku, savukārt Jāņu nakts tumsa ilgst tikai pāris stundas, jau pavisam agri atnesot Jāņu rītu. Gaidot nakti, līgotāji kopā pilda dažnedažādas aktivitātes – galvenokārt pie dabas. Pavadīt laiku ārpus mājām gan dienu, gan nakti ir zināms pārbaudījums, jo īpaši pilsētu iedzīvotājiem. Šeit atradīsi pāris ieteikumus, bez kā noteikti nevajadzētu atstāt māju, ja esi ieplānojis Jāņus sagaidīt pie dabas krūts!

Sauļošanās krēms

Ir aplami domāt, ka sauļošanās krēms nepieciešams tikai tad, kad bikini vai peldšortos gozējies saulītē. UV starojums ir spēcīgs visas dienas garumā, jo īpaši ap pusdienlaiku. Lai gan esi apģērbts, šorti, svārki, T-krekls vai kāds cits krekliņš nespēs pilnībā pasargāt tevi no apdegšanas! Pat, ja atklāta būs tikai seja, sasmērē to ik pēc pāris stundām, ja plāno visu dienu pavadīt dabā. Labāk taču pāris reizes uzsmērēt sauļošanās krēmu, nekā beigt ballīti apdegumu dēļ vai nākamo nedēļu staigāt apkārt kā tomātam vai čūskai ar dilstošu ādu.

Cepure vai lakatiņš

Nē, ne jau siltā ziemas cepure galvai un lakats, ko apmest ap kaklu (kaut gan pa nakti tas varētu noderēt) , bet gan plāns lakatiņš vai cepure, kas pasargās no saules stariem. Ilgstoša atrašanās tiešā saules starojumā, var veicināt saules dūrienu vai drudzi. Braukt uz slimnīcu vai drebināties atlikušo vakaru noteikti nav tavos Jāņu svētku plānos, tāpēc neaizmirsti kaut ko uzmest galvā!

Ūdens

Lai gan neatkarīga Līgo dienas sastāvdaļa ir alus, neaizmirsti par ūdens uzņemšanu! Alus veicinās organisma ātrāku atūdeņošanos nekā tas parasti notiktu, tāpēc tev vajadzētu uzņemt vismaz par trešdaļu vairāk ūdens nekā to dari parasti. Vislabāk būtu, ja šo daudzumu dubultotu.

Ja esi no tiem, kurš pilda šofera pienākumus vai gluži vienkārši alkoholu nelieto, arī uz tevi attiecās šis punkt. Lielajā karstumā jāuzņem vismaz 2 litri ūdens dienā, tas ir minimums! Lielajā karstumā, aizmirstot par ūdens lietošanu, var sākties reiboņi un cilvēks var noģībt.

Kā arī – neaizmirsti, ka ūdens jāņem līdzi ne tikai pirmajai atpūtas dienai, bet arī nākamajai un aiznākamajai (ja tik ilgi plāno pavadīt laiku ārpus mājām).

Biezās drēbes

Lai gan iepriekšējā punktā par cepuri minējām, ka biezo cepuri nevajag ņemt līdzi, mēs tomēr vēlētos to ieteikt darīt. Lielākoties Līgo diena ir silta, savukārt Jāņu nakts – vēsa, reizēm pat ļoti auksta, tāpēc nepieciešamas siltākas drēbes.

Noteikti paņem līdzi džemperi, varbūt pat divus – lai ir ko aizdot draugam vai draudzenei. Paņem arī siltākas bikses, tās var būt arī ērtākās trenūzenes, kuras esi pieradis nēsāt pa mājām, galvenais, lai tās ir siltas un nosedz tavas kājas pilnībā! Paņem arī siltās zeķes, kuras vilksi kājās, kad dosies pie miera.

Varbūt šķiet, ka siltās drēbes nepiestāvēs tavam kopējam stilam vai tā vakara tērpam, bet tici, apkārtējiem būs vienalga, kā tu izskaties, pietam, kad vilksi mugurā biezās drēbes, ārā būs tumsa, tāpēc neraizējies par to, kas tev mugurā! Labāk pāris stundas pastaigāt nesaskaņotās drēbēs, bet siltumā, nevis nākamajā dienā attapties ar aizliktu degunu, piekampušu kaklu un temperatūru.

Gumijas zābaki un maiņas apavi

Tāpat kā drēbes, arī apavi ir svarīgi. Visbiežāk uz pasākumu ierodamies vienā tērpā un apavos, taču vakara gaitā var gadīties neparedzētas situācijas. Spēlējot bumbu, kurpe var saplīst, nenoturot līdzsvaru Gaujas malā, vari iekāpt upē, skraidot pa pļavu, vari iekāpt kāda mājlopa atstātā dāvaniņā – tas viss un vēl var gadīties līgojot ārpus mājām, tāpēc noteikti paņem līdzi maiņas apavus.

Savukārt gumijas zābaki noderēs naktij, kad ārā kļūs vēss un lauki aprasos. Lai kājas nesaslapinātos un nebūtu nosalušas, jau laikus, saulei rietot, pārauj apavus un uzvelc zeķītes, lai nodrošinātos, ka kājas ir siltumā un komfortā. Ja nu uzskati, ka gumijnieki noteikti nav tas, kas tev vajadzīgs – padomā divreiz -, nereti Jāņu naktī vai rītā sauli ir nomainījuši mākoņi un ārā ir pamatīgs lietus. Gumijas zābakiem vienmēr jāatrod vieta somā!

Lietus mētelis

Laika prognozes bieži saka vienu, bet realitātē daba dzīvo savu dzīvi, piekritīsiet taču? Šī iemesla dēļ nepieciešams nodrošināties ar lietus mēteli – vienalga vai tas būtu tavs glaunākais lietus mētelis ar kuru staigā arī ikdienā, vai tas būtu pāris desmitu centu lietus mētelis no piemājas veikaliņa, kamēr vien tas pildīs savu funkciju, viss būs kārtībā!

Dvielis

Ja esi nolēmis pavadīt laiku kaut kur ūdenstilpju tuvumā, noteikti paņem līdzi dvieli. Ne vienmēr saules stari būs tik spēcīgi, lai nožāvētu tavu miesu un izžāvētu veļu vai matus. Pat, ja uzskati, ka dvielis nebūs vajadzīgs – paņem to līdzi, jo tam ir dažādi citi pielietojumi, kā, piemēram, varēsi uz tā pagulēt, noklājot uz zālītes, vai tas noderēs, lai noslaucītu galdu vai krēslus.

Šīs ir svarīgākās lietas, bez kurām nevajadzētu pamest māju pirms došanās Līgot pie dabas. Protams, līdzi jāņem dažādas lietas, kas katram nepieciešamas individuāli, kā piemēram, higiēnas preces, pārvelkamās drēbes vai kukaiņus atbaidošie aerosoli vai sveces. Ceram, ka šie ieteikumi tevi noderēs un Jāņu sagaidīšana noritēs bez aizķeršanās!

Gūsti iedvesmu Līgo dienas pusdienām, vairāk uzzini - šeit .